A 2022-es meredek áremelkedés után hasonlóan gyors árzuhanás következett be a gabonapiacon, amely tönkrevághatja az idei évet a termelők számára. Mindez azért is rendkívül rossz, mert az aratásra váró kalászos termést még a korábbi, nagyon magas inputköltségek mellett indították el a gazdák. Egyelőre csekély az áremelkedés és a kivárás sem egyértelmű választás a szűkös raktárkapacitások és a tárolás finanszírozási költségei miatt. Jó megoldás nem látszik, a kalászos gabonákon a legtöbb gazdálkodó várhatóan bukni fog.

Míg tavaly év végén 130-150 ezer forint között mozgott a szemes termények jellemző piaci ára, mára döbbenetes mélységbe zuhantak az ajánlatokban szereplő számok. Jelenleg a búza vonatkozásában ötössel kezdődő számokat mondanak a felvásárlók, minőségtől függően 52-53 ezer forintot ajánlanak tonnánként. Az árpára 41 ezer forintos ajánlatok érkeznek. Ezek rendkívül alacsony árak - mondta az Agrárszektornak Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke.

A 2022-es meredek áremelkedés után hasonlóan gyors árzuhanás következett be a gabonapiacon, ezért a magyarországi termelők többsége várhatóan bukni fog a kalászosokon

Tárolni kellene, de sokaknál nehéz a helyzet

A szakember szerint aki csak megteheti, ilyen körülmények között nem fog eladni. Mindazok, akiknek van raktárkapacitásuk, inkább betárolják a gabonát. Mivel tárolásra csak korlátozottan van lehetőség a viszonylag sok ókészlet miatt, ezért várhatóan inkább az árpát próbálják meg értékesíteni a termelők, hogy a búzát tarthassák. Ez is jobbára csak azok esetében igaz, akik rendelkeznek saját tárolóval, hiszen a bértárolás költségeit nehéz finanszírozni a magas kamatok miatt.

A jelenlegi helyzetben a kalászos gabonák esetében hektáronként 7-8 tonna hozam körül alakulhat idén a fedezeti pont, vagyis mindenki, aki ennél kevesebbet takarít be, veszíteni fog a korábbi magas inputköltségek és a mostani alacsony felvásárlási árak közötti kirívó eltérés miatt.

Jó termést jósolnak 2023-ra

A terméskilátásokról szólva Petőházi Tamás kijelentette: korai még rekordtermést emlegetni a kalászosok esetében. Bár a csapadék mennyisége jó volt, a tápanyagellátás megváltozott, így még nem lehet előre látni az eredményeket. Az elnök szerint a legsúlyosabb problémák az árak miatt a búza aratásakor fognak kicsúcsosodni, az év második fele hozhat esetleg némi enyhülést.

Bár a termés jónak ígérkezik, kétségkívül nagyon alacsony árak alakultak ki a piacon. Az 50 ezer forintos búzaár kétségbeejtő lehet a termelők számára - mondta a felvásárlói, illetve felhasználói oldalt képviselő Magyar Gabonafeldolgozók Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetség főtitkára. Pótsa Zsófia a terméskilátások tekintetében ugyanakkor bizakodó is. 

Az áprilisi állapotfelmérés során az állomány 70 százaléka jónak számított, azóta a sok csapadék miatt inkább csak javult a helyzet. Igaz, éppen emiatt a fuzárium jelenléte nőtt, így növekvő aggodalmakkal néznek szembe a gazdák, az utolsó gombaölő kezeléseket nem szabad elhanyagolni.

A kínálati piac közeledik

Pótsa Zsófia kiemelte: a környező országokban is jó termés várható, Ukrajnában azonban jelentősen csökkent a vetésterület, összességében mintegy 6 millió hektárral kisebb területen gazdálkodnak, mint a háború előtt. Ebből a legtöbbet a kukorica és a napraforgó vetésterülete tesz ki. Ezen növények esetében egyaránt másfél-másfél millió hektárral zsugorodott az a terület, ahonnan termést remélhetnek a gazdák, de gyengébb pozícióból indulnak a kalászosok is. A hírek meg is erősítik ezt: az őszi vetésű kalászos gabonák ukrán termése akár 20 százalékkal kisebb lehet a vártnál, mivel a háború, a vetésterület zsugorodása mellett az időjárás sem alakul ideálisan számukra.

Oroszországban a tavalyi, nagyon jó év után idén némileg kevesebb, mintegy 81 millió tonnás termésre számítanak, az Európai Unióban viszont jobb a helyzet, mint egy évvel ezelőtt. Globálisan a tavalyi évet fogjuk hozni, vagyis érdemben nem nő és nem csökken a világszintű gabonatermés. Pótsa Zsófia szerint a kialakult helyzet miatt 2023 a túlélés éve lesz a gabonatermesztők számára, amelyben már az is nagy eredmény, ha valaki nullára jön ki.

Az alacsony árak dacára a főtitkár óvatosan nyilatkozott a kivárást illetően.

„Nem merném senkinek ajánlani, hogy betárolja a gabonát, hiszen egyelőre nincs jele az áremelkedésnek.  A tárolást pedig a magas kamatok mellett nehéz finanszírozni.”

Megjegyezte: nem csupán a termelők vannak nehéz helyzetben, az alacsony árak ellenére a felvásárlóknak sem ideális a mostani állapot.

Nehéz eladni a termést, hiszen bőven van mindenhol. Az új tételeket ráadásul finanszírozni kell, amely a mostani kamatkörnyezetben szintén nem egyszerű. 600-700 ezer tonnás átmenő készlet van csak Magyarországon és sem a finanszírozás, sem a raktárkapacitás nem teszi lehetővé, hogy egy-másfél évet várjunk a jobb helyzetre számítva - mondta.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás