Magyarország a világ leghatékonyabb napraforgó-termesztő országa, és a környezetszennyezés miatt meghozott európai uniós intézkedés további lendületet adhat az ágazatnak. A pálmaolaj behozatala ugyanis 2021-től tilos lesz az Unióba, így a napraforgó olaja a tiltással nagyobb szerepet tölt majd be a piacon. A magyar napraforgótermesztés is kedvezőbb helyzetbe kerül.

Világelső a magyar napraforgótermesztés hatékonysága

Magyarország 2017-ben is világrekorder volt a napraforgó-termesztés hatékonyságát illetően, miután csaknem kétszeresét állítja elő a hektáronkénti világátlagnak. Miközben a globális hektárátlag tavaly 1,4 tonna körül alakult, minden idők második legnagyobb termésátlaga nálunk 2,84 tonna volt. A napraforgó-előállítás egyik titka az egyre jobb hibridek hozzáférhetősége mellett a viszonylag egyszerű termesztéstechnológia és csekély ráfordítási igény. A napraforgót érintő előrejelzése így derűlátóak: a tavalyi közel 660 ezer hektáros termőterület tovább növelhető.

A magyar napraforgótermesztés előnyére szolgál a pálmaolaj kitiltása

Ezt a jó helyzetet erősítheti az Európa Parlament január végi döntése, amely 2021-től betiltotta a Délkelet-Ázsiából és Afrikából származó pálmaolajak behozatalát és felhasználását. Ennek oka, hogy ezeken a régiókban erdőirtások révén jutnak pálmaültetvény-területekhez. Az élelmiszer alapanyagért cserébe tehát a környezet súlyos ökológiai következményekkel fizet.A döntés azonban nem csak az ökológiai szempontok miatt kedvező. Hanem azért is, mert a növényolajok iránti ipari igény változatlanul fennáll, és ez új piacokat nyithat a napraforgó-termesztő gazdaságoknak. Anyagunkat az Agrárágazat cikke alapján készítettük.

Miért veszélyes a pálmaolaj előállítása?

A pálmaültetvényekkel kapcsolatos eddigi tapasztalatokat és a további terjeszkedés veszélyeiről ebben az anyagunkban számoltunk be korábban. A pálmaolaj iránti kereslet a fejlett országokban, Kínát is beleértve, folyamatosan nő. Egy hektár pálma feldolgozásával öt tonna olajat nyernek, miközben 20 tonna hulladék keletkezik. Ezt nem hasznosítják, hanem szemétként kezelik, és rakják le. A területek, ahol ezt a szemetet elhelyezik, kísértetiesen hasonlítanak a magyarországi bányák, erőművek környéki meddőhányókra, salaklerakókra. De az is előfordul, hogy ezt a szemetet vízfolyás mellé rakják le, ahol bemosódik, és nagy területen teszi élettelenné a vizet. Itt nézhet meg egy videót arról, milyen veszélyeket hordoz a termelés:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=IqZjsXF7dcA[/embed]

A pálmaolaj kitermelésére külön szervezet figyel oda, ennek hivatkozását itt találja meg.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás