Magyarország a világ leghatékonyabb napraforgó-termesztő országa, és a környezetszennyezés miatt meghozott európai uniós intézkedés további lendületet adhat az ágazatnak. A pálmaolaj behozatala ugyanis 2021-től tilos lesz az Unióba, így a napraforgó olaja a tiltással nagyobb szerepet tölt majd be a piacon. A magyar napraforgótermesztés is kedvezőbb helyzetbe kerül.

Világelső a magyar napraforgótermesztés hatékonysága

Magyarország 2017-ben is világrekorder volt a napraforgó-termesztés hatékonyságát illetően, miután csaknem kétszeresét állítja elő a hektáronkénti világátlagnak. Miközben a globális hektárátlag tavaly 1,4 tonna körül alakult, minden idők második legnagyobb termésátlaga nálunk 2,84 tonna volt. A napraforgó-előállítás egyik titka az egyre jobb hibridek hozzáférhetősége mellett a viszonylag egyszerű termesztéstechnológia és csekély ráfordítási igény. A napraforgót érintő előrejelzése így derűlátóak: a tavalyi közel 660 ezer hektáros termőterület tovább növelhető.

A magyar napraforgótermesztés előnyére szolgál a pálmaolaj kitiltása

Ezt a jó helyzetet erősítheti az Európa Parlament január végi döntése, amely 2021-től betiltotta a Délkelet-Ázsiából és Afrikából származó pálmaolajak behozatalát és felhasználását. Ennek oka, hogy ezeken a régiókban erdőirtások révén jutnak pálmaültetvény-területekhez. Az élelmiszer alapanyagért cserébe tehát a környezet súlyos ökológiai következményekkel fizet.A döntés azonban nem csak az ökológiai szempontok miatt kedvező. Hanem azért is, mert a növényolajok iránti ipari igény változatlanul fennáll, és ez új piacokat nyithat a napraforgó-termesztő gazdaságoknak. Anyagunkat az Agrárágazat cikke alapján készítettük.

Miért veszélyes a pálmaolaj előállítása?

A pálmaültetvényekkel kapcsolatos eddigi tapasztalatokat és a további terjeszkedés veszélyeiről ebben az anyagunkban számoltunk be korábban. A pálmaolaj iránti kereslet a fejlett országokban, Kínát is beleértve, folyamatosan nő. Egy hektár pálma feldolgozásával öt tonna olajat nyernek, miközben 20 tonna hulladék keletkezik. Ezt nem hasznosítják, hanem szemétként kezelik, és rakják le. A területek, ahol ezt a szemetet elhelyezik, kísértetiesen hasonlítanak a magyarországi bányák, erőművek környéki meddőhányókra, salaklerakókra. De az is előfordul, hogy ezt a szemetet vízfolyás mellé rakják le, ahol bemosódik, és nagy területen teszi élettelenné a vizet. Itt nézhet meg egy videót arról, milyen veszélyeket hordoz a termelés:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=IqZjsXF7dcA[/embed]

A pálmaolaj kitermelésére külön szervezet figyel oda, ennek hivatkozását itt találja meg.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás