A világpiacon kialakult extrém magas nitrogénárak miatt a tavaszi szezon a szokásosnál is több gondot hozott a gazdálkodóknak. A növényorvosként végzett Orbán Patrícia, a Timac AGRO Fejér megyei szaktanácsadója, megosztotta velünk, hogy a megfelelő terméseredmények és hatás érdekében milyen beavatkozásokat javasol.

Tapasztalataitok szerint hogyan hat a kialakult műtrágyapiaci helyzet a folyékony termésnövelő anyagok forgalmára?

A tisztán látás érdekében különbséget kell tenni a folyékony termésnövelő anyagok között, mert ide tartoznak a folyékony nitrogén fejtrágyák; folyékony műtrágyák (starterek) is, de én most csak a levéltrágyák piacának alakulására térnék ki.

A tapasztalatom az, hogy a kialakult helyzet a gazdálkodókat óvatosságra inti. Egyrészt a drága nitrogén- és egyéb műtrágyaárak miatt, másrészt mert nem látják még a terménypiac árainak alakulását. Ugyanakkor az elmúlt napokban ez utóbbival kapcsolatban jó híreket hallani.

Lombtrágyafronton az én területemen azt látom, hogy a partnerek egy része várakozó álláspontra rendezkedett be, várnak a vásárlással. A szokatlan mértékű nitrogénárak miatt magasnak látják a termelési kockázatot.

Orbán Patrícia, a Timac AGRO Fejér megyei szaktanácsadója

Ugyanakkor akadnak gazdálkodók, akik a megszokott technológiájukhoz tartják magukat ezen az árszinten is. Továbbá, néhányan az alacsonyabb nitrogéndózisok alkalmazása mellett lombtrágyákkal igyekeznek kompenzálni a kieső műtrágya-hatóanyagot.

Tegyük tisztába, helyettesíthető-e az elmaradt alaptrágyázás a lombon keresztül történő tápanyagutánpótlással?

Véleményem szerint nem helyettesíthető. Ha hiányoznak az alapvető fontosságú elemek a talajból (N, P, K) akkor a lombtrágyák csak átmeneti segítséget nyújthatnak. A szaktanácsadás során mi igyekszünk a tápanyagtervezésben az alaptrágyázással, valamint fejtrágyázással kijuttatni megfelelő mennyiségű makro-, mezo- és mikroelemet is, és ha ez megvan, a különböző fenofázisokban a stresszkezelés mellett a növény igényeihez igazított tápelem kiegészítést végezni.

Ahhoz, hogy jó döntést hozzunk, mindenképpen ismernünk kell a talajok ellátottságát a növények igényei mellett, s figyelembe kell vennünk az elvárt hozamot is. Ha ezeket ismerjük, meg tudjuk határozni azokat a fenológiai fázisokat, melyekben hatékonyan tudunk beavatkozni az ott szükséges biostimulátorokkal és tápelemekkel.

A lombtrágyákkal az adott növényt a kiemelt fontosságú fenológiai fázisához igazított makro-, mezo és/vagy mikroelemek pótlásával segíthetjük a fejlődésben

Milyen esetekben nyújt megoldást a lombtrágyák használata?

Évről évre az időjárás alakulása és legfőképpen a csapadék mennyisége és eloszlása az egyik legkorlátozóbb tényező a gazdálkodás során. Ha nincs csapadék, semmi sincs, mondják a gazdálkodók. Igazuk is van, ugyanakkor vannak olyan eszközök a kezünkben, melyekkel segíthetjük, támogathatjuk a növényeket a kedvezőtlen körülmények között is. A lombtrágyákkal az adott növényt a kiemelt fontosságú fenológiai fázisához igazított makro-, mezo és/vagy mikroelemek pótlásával segíthetjük a fejlődésben. Például a búza bokrosodásakor kiemelten fontos a megfelelő rézmennyiség kijuttatása vagy a napraforgó esetén a bór pótlását szokás említeni csillagbimbós állapot környékén. Ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor a talajvizsgálat, s még inkább a levélanalízis során kimutatható hiányelemek pótlására érdemes fókuszálunk. Mindemellett, ha olyan komplex termékekről beszélünk, mint a Timac AGRO palettáján fellelhető biostimulátoros lombtrágyák, akkor egy menetben tudunk gondoskodni az adott növény aktuális fenológiájához igazított tápelempótlásról, valamint a stresszelt peridóshoz (hőstressz, szárazságstressz, UV-stressz) való alkalmazkodásról.

Miben különböznek a Timac AGRO termékei a piacon kapható többi készítménytől?

A Timac AGRO készítményeiben speciális hatóanyagok és összetevők együttesen fejtik ki a kultúrnövényre hatásukat. Minden termékünkben, legyen az mikrogranulátum, szilárd műtrágya vagy lombtrágya, az anyagcsere folyamatokra ható biostimulátor komplexeket alkalmazunk. Ezek a biostimulátor-komplexek különbözőek az egyes termékcsoportokon belül. Talajspecifikus alap és startertrágyáinkban, mikrogranulált termékeinkben és fejtrágyáinkban a gyökérképződést, tápanyagok felvehetőségét és hasznosulását segítő (PHYSIO+, MPPA DUO, N-PROCESS) specifikumok, lombtrágyáinkban a gyökérfejlődést, tápanyagraktározást, szállítást és a környezeti stresszhelyzetre adott válaszreakciókat erősítő (FERTIACTYL, SEACTIV komplexek) biostimulátor hatóanyagokat lehet megtalálni.

Talajspecifikus alap és startertrágyáink kiajánlása során figyelembe vesszük a talajt, s annak adottságait (pH, kötöttség, talajtípus stb.), így célzottan, a talajvizsgálati eredmények függvényében kínálunk megoldást a fennálló helyzetre, problémára.

A Fertileader termékcsalád a későbbi fenológiai fázisokban alkalmazható termékeket tartalmazza

A Timac AGRO termékekben lévő biostimulátorok a vegetáció mely szakaszaiban segítik leginkább a növények fejlődését és hogyan?

A levéltrágyáinkat tekintve a Fertiactyl lombtrágyacsaládon belül a FERTIACTYL biostimulátor komplex a kezdeti időszakban, már egész korán képes segítséget nyújtani a kultúrnövénynek. Ez a komplex 3 összetevőből áll, melyek a zeatin, a glicin-betain, valamint humin és fulvosavak. A zeatin, a növényekben leggyakrabban előforduló természetes citokinin a sejtosztódás szabályozása révén hatással van a gyökér- és hajtásnövekedésre. Ha egy állomány heterogén módon kelt sok esetben nyújthat megoldást kifejezetten a homogenizálásra a Fertiactyl termékcsaládunk. Ugyanis amíg fiatal az állomány, könnyebben utoléri magát, és kompenzál a növény, később már akkora lesz a különbség az egyedek között, hogy nem lesz megoldható az állomány egységesítése. A komplex következő összetevője a glicin-betain, mely egy antistressz fehérje, ami a biotikus (gombákkal, baktériumokkal, vírusokkal) és abiotikus (faggyal, szárazsággal, sóval) stresszfaktorokkal szemben fokozza a növény ellenálló képességét. A humin- és fulvosavak pedig megóvják a tápelemeket a lekötődéstől, kimosódástól, ezáltal javul a talajok tápanyagszolgáltató képessége. A Fertileader termékcsalád a későbbi fenológiai fázisokban alkalmazható termékeket tartalmazza. A biostimulátor komplex ez esetben a SEACTIV, mely ugyanúgy áll a glicin betainból (a már említett antistressz fehérje), valamint az izopentil adeninből. Az izopentil-adenin fokozza a fotoszintetikus aktivitást és a tápanyagtranszportot, ezáltal javítja a beltartalmi értékeket, valamint pozitívan hat a termésmennyiségre is.

Milyen tanáccsal látnád el a gazdálkodókat a lombtrágyázási szezon kezdete előtt?

A magas inputanyagárak és az eddig lehullott mérsékelt tavaszi csapadék mennyiség miatt átgondoltan célszerű az idei évhez hozzáállni. Valójában ez az év sem más, mint a többi, tervezetten és célzottan érdemes beavatkozni a megfelelő hatás érdekében.

A terményárak stabilizálódásával kicsit bátrabbak lehetnek majd a gazdálkodók, lesz értelme erősíteni az állományokat. A különböző biostimulátorokkal, biostimulátoros termékekkel csökkenthetjük a környezeti tényezők okozta veszteségeket. Nekem az a tapasztalatom, hogy ezen termékek hasznossága főleg azokban az években mutatkozik meg igazán, amikor a különböző stresszfaktorok miatt megszorulnak a növények és aktívabban igénylik a plusz támogatást.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás