A Timac Agro megoldásai hozzájárulnak a kitűzött terméscélok eléréséhez
A világpiacon kialakult extrém magas nitrogénárak miatt a tavaszi szezon a szokásosnál is több gondot hozott a gazdálkodóknak. A növényorvosként végzett Orbán Patrícia, a Timac AGRO Fejér megyei szaktanácsadója, megosztotta velünk, hogy a megfelelő terméseredmények és hatás érdekében milyen beavatkozásokat javasol.
Tapasztalataitok szerint hogyan hat a kialakult műtrágyapiaci helyzet a folyékony termésnövelő anyagok forgalmára?
A tisztán látás érdekében különbséget kell tenni a folyékony termésnövelő anyagok között, mert ide tartoznak a folyékony nitrogén fejtrágyák; folyékony műtrágyák (starterek) is, de én most csak a levéltrágyák piacának alakulására térnék ki.
A tapasztalatom az, hogy a kialakult helyzet a gazdálkodókat óvatosságra inti. Egyrészt a drága nitrogén- és egyéb műtrágyaárak miatt, másrészt mert nem látják még a terménypiac árainak alakulását. Ugyanakkor az elmúlt napokban ez utóbbival kapcsolatban jó híreket hallani.
Hirdetés
Lombtrágyafronton az én területemen azt látom, hogy a partnerek egy része várakozó álláspontra rendezkedett be, várnak a vásárlással. A szokatlan mértékű nitrogénárak miatt magasnak látják a termelési kockázatot.
Ugyanakkor akadnak gazdálkodók, akik a megszokott technológiájukhoz tartják magukat ezen az árszinten is. Továbbá, néhányan az alacsonyabb nitrogéndózisok alkalmazása mellett lombtrágyákkal igyekeznek kompenzálni a kieső műtrágya-hatóanyagot.
Tegyük tisztába, helyettesíthető-e az elmaradt alaptrágyázás a lombon keresztül történő tápanyagutánpótlással?
Véleményem szerint nem helyettesíthető. Ha hiányoznak az alapvető fontosságú elemek a talajból (N, P, K) akkor a lombtrágyák csak átmeneti segítséget nyújthatnak. A szaktanácsadás során mi igyekszünk a tápanyagtervezésben az alaptrágyázással, valamint fejtrágyázással kijuttatni megfelelő mennyiségű makro-, mezo- és mikroelemet is, és ha ez megvan, a különböző fenofázisokban a stresszkezelés mellett a növény igényeihez igazított tápelem kiegészítést végezni.
Ahhoz, hogy jó döntést hozzunk, mindenképpen ismernünk kell a talajok ellátottságát a növények igényei mellett, s figyelembe kell vennünk az elvárt hozamot is. Ha ezeket ismerjük, meg tudjuk határozni azokat a fenológiai fázisokat, melyekben hatékonyan tudunk beavatkozni az ott szükséges biostimulátorokkal és tápelemekkel.
Milyen esetekben nyújt megoldást a lombtrágyák használata?
Évről évre az időjárás alakulása és legfőképpen a csapadék mennyisége és eloszlása az egyik legkorlátozóbb tényező a gazdálkodás során. Ha nincs csapadék, semmi sincs, mondják a gazdálkodók. Igazuk is van, ugyanakkor vannak olyan eszközök a kezünkben, melyekkel segíthetjük, támogathatjuk a növényeket a kedvezőtlen körülmények között is. A lombtrágyákkal az adott növényt a kiemelt fontosságú fenológiai fázisához igazított makro-, mezo és/vagy mikroelemek pótlásával segíthetjük a fejlődésben. Például a búza bokrosodásakor kiemelten fontos a megfelelő rézmennyiség kijuttatása vagy a napraforgó esetén a bór pótlását szokás említeni csillagbimbós állapot környékén. Ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor a talajvizsgálat, s még inkább a levélanalízis során kimutatható hiányelemek pótlására érdemes fókuszálunk. Mindemellett, ha olyan komplex termékekről beszélünk, mint a Timac AGRO palettáján fellelhető biostimulátoros lombtrágyák, akkor egy menetben tudunk gondoskodni az adott növény aktuális fenológiájához igazított tápelempótlásról, valamint a stresszelt peridóshoz (hőstressz, szárazságstressz, UV-stressz) való alkalmazkodásról.
Miben különböznek a Timac AGRO termékei a piacon kapható többi készítménytől?
A Timac AGRO készítményeiben speciális hatóanyagok és összetevők együttesen fejtik ki a kultúrnövényre hatásukat. Minden termékünkben, legyen az mikrogranulátum, szilárd műtrágya vagy lombtrágya, az anyagcsere folyamatokra ható biostimulátor komplexeket alkalmazunk. Ezek a biostimulátor-komplexek különbözőek az egyes termékcsoportokon belül. Talajspecifikus alap és startertrágyáinkban, mikrogranulált termékeinkben és fejtrágyáinkban a gyökérképződést, tápanyagok felvehetőségét és hasznosulását segítő (PHYSIO+, MPPA DUO, N-PROCESS) specifikumok, lombtrágyáinkban a gyökérfejlődést, tápanyagraktározást, szállítást és a környezeti stresszhelyzetre adott válaszreakciókat erősítő (FERTIACTYL, SEACTIV komplexek) biostimulátor hatóanyagokat lehet megtalálni.
Talajspecifikus alap és startertrágyáink kiajánlása során figyelembe vesszük a talajt, s annak adottságait (pH, kötöttség, talajtípus stb.), így célzottan, a talajvizsgálati eredmények függvényében kínálunk megoldást a fennálló helyzetre, problémára.
A Timac AGRO termékekben lévő biostimulátorok a vegetáció mely szakaszaiban segítik leginkább a növények fejlődését és hogyan?
A levéltrágyáinkat tekintve a Fertiactyl lombtrágyacsaládon belül a FERTIACTYL biostimulátor komplex a kezdeti időszakban, már egész korán képes segítséget nyújtani a kultúrnövénynek. Ez a komplex 3 összetevőből áll, melyek a zeatin, a glicin-betain, valamint humin és fulvosavak. A zeatin, a növényekben leggyakrabban előforduló természetes citokinin a sejtosztódás szabályozása révén hatással van a gyökér- és hajtásnövekedésre. Ha egy állomány heterogén módon kelt sok esetben nyújthat megoldást kifejezetten a homogenizálásra a Fertiactyl termékcsaládunk. Ugyanis amíg fiatal az állomány, könnyebben utoléri magát, és kompenzál a növény, később már akkora lesz a különbség az egyedek között, hogy nem lesz megoldható az állomány egységesítése. A komplex következő összetevője a glicin-betain, mely egy antistressz fehérje, ami a biotikus (gombákkal, baktériumokkal, vírusokkal) és abiotikus (faggyal, szárazsággal, sóval) stresszfaktorokkal szemben fokozza a növény ellenálló képességét. A humin- és fulvosavak pedig megóvják a tápelemeket a lekötődéstől, kimosódástól, ezáltal javul a talajok tápanyagszolgáltató képessége. A Fertileader termékcsalád a későbbi fenológiai fázisokban alkalmazható termékeket tartalmazza. A biostimulátor komplex ez esetben a SEACTIV, mely ugyanúgy áll a glicin betainból (a már említett antistressz fehérje), valamint az izopentil adeninből. Az izopentil-adenin fokozza a fotoszintetikus aktivitást és a tápanyagtranszportot, ezáltal javítja a beltartalmi értékeket, valamint pozitívan hat a termésmennyiségre is.
Milyen tanáccsal látnád el a gazdálkodókat a lombtrágyázási szezon kezdete előtt?
A magas inputanyagárak és az eddig lehullott mérsékelt tavaszi csapadék mennyiség miatt átgondoltan célszerű az idei évhez hozzáállni. Valójában ez az év sem más, mint a többi, tervezetten és célzottan érdemes beavatkozni a megfelelő hatás érdekében.
A terményárak stabilizálódásával kicsit bátrabbak lehetnek majd a gazdálkodók, lesz értelme erősíteni az állományokat. A különböző biostimulátorokkal, biostimulátoros termékekkel csökkenthetjük a környezeti tényezők okozta veszteségeket. Nekem az a tapasztalatom, hogy ezen termékek hasznossága főleg azokban az években mutatkozik meg igazán, amikor a különböző stresszfaktorok miatt megszorulnak a növények és aktívabban igénylik a plusz támogatást.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés