A törökök mellett már a horvátok is tényezők a vágómarha-felvásárlásban
Nagyot nőtt a vágómarha termelői ára a hazai piacon. Egy év alatt közel 69 forintot emelkedett kilónként. A marhahúst exportáló termelőknek a tavalyinál öt százalékkal lett nagyobb a bevételük.
Átalakulóban van a hazai élő szarvasmarha-kivitel. Továbbra is Törökországba szállítják a legtöbb állatot a hazai tenyésztők, az oda irányuló kivitel az év első hét hónapjában három százalékkal tovább bővült. Ausztriába ugyanekkor hat százalékkal, Oroszországba négy százalékkal csökkent a kiszállított mennyiség. Horvátországba viszont 30 százalékkal emelkedett a kivitel. Az összeállítást a Magyar Idők cikke közölte.
Nőtt a behozatal, a kivitel teljes mennyisége nem változott
Az export teljes mennyisége nem változott az előző évihez képest. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az év első hét hónapjában a kiszállított élő szarvasmarhák súlya 26 ezer tonna volt. Eközben az import az említett időszakban 21 százalékkal nőtt, így 11 ezer tonna volt a behozatal. A legtöbb szarvasmarha Németországból és Hollandiából érkezett Magyarországra.
Hirdetés
Bár marhahúsból az előző évinél kevesebbet értékesítettek a külpiacokon a magyar termelők, a növekvő árak miatt 5 százalékkal nagyobb bevételük volt az exportáló vállalkozásoknak. A marhahús import mennyisége 9 százalékkal, 7,6 ezer tonnára, értéke pedig 12 százalékkal nőtt. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentése alapján az elmúlt hónapokban az árak itthon is jócskán emelkedtek.
Jelentősen nőtt a vágómarha termelői ára
A vágómarha kilónkénti termelői ára október közepén meghaladta a 611 forintot. Egy évvel korábban a vágóhidak még mindössze csak 542 forintot fizettek érte a termelőknek. A legértékesebb áru továbbra is a fiatal bika. Kilónkénti termelői ára október közepén megközelítette a 780 forintot. Eközben a vágótehénért 566 forintot, a vágóüszőért pedig 611 forintot fizettek ki a feldolgozók.
Az Európai Bizottság októberben megjelent rövid távú előrejelzése alapján a közösség marhahús-termelése az idén nem nő tovább, a kibocsátás várhatóan 7,9 millió tonna körül alakul. A stagnálás oka a szakértők szerint főleg a kedvező tejpiaci helyzet. Az elmúlt években a marhahústermelést elsősorban a tejhasznú állományok felszámolása növelte. Ez a folyamat azonban megállt a tejárak emelkedésével. A becslések szerint az unió az idén összesen 268 ezer tonna marhahúst exportálhat. Ez a mennyiség jövőre kicsivel több, 271 ezer tonna lehet.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés