Nagyot nőtt a vágómarha termelői ára a hazai piacon. Egy év alatt közel 69 forintot emelkedett kilónként. A marhahúst exportáló termelőknek a tavalyinál öt százalékkal lett nagyobb a bevé­telük.

Átalakulóban van a hazai élő szarvasmarha-kivitel. Továbbra is Törökországba szállítják a legtöbb állatot a hazai tenyésztők, az oda irányuló kivitel az év első hét hónapjában három százalékkal tovább bővült. Ausztriába ugyanekkor hat százalékkal, Oroszországba négy százalékkal csökkent a kiszállított mennyiség. Horvátor­szágba viszont 30 százalékkal emelkedett a kivitel. Az összeállítást a Magyar Idők cikke közölte.

A vágómarha termelői ára a fiatal bikák esetén a legmagasabb - Fotó: Pixabay, Alexas_Fotos
Nőtt a behozatal, a kivitel teljes mennyisége nem változott

Az export teljes mennyisége nem változott az előző évihez képest. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az év első hét hónapjában a kiszállított élő szarvasmarhák súlya 26 ezer tonna volt. Eközben az import az említett időszakban 21 százalékkal nőtt, így 11 ezer tonna volt a behozatal. A legtöbb szarvas­marha Németországból és Hollandiá­ból érkezett Magyarországra.

Bár marhahúsból az előző évinél kevesebbet értékesítettek a külpiacokon a magyar termelők, a növekvő árak miatt 5 százalékkal nagyobb bevételük volt az exportáló vállalkozásoknak. A marhahús­ import mennyisége 9 százalékkal, 7,6 ezer ton­nára, értéke pedig 12 százalékkal nőtt. Az Agrárgazdasági Ku­tató Intézet jelentése alapján az elmúlt hónapokban az árak itthon is jócskán emelkedtek.

Jelentősen nőtt a vágómarha termelői ára

A vágómarha kilónkénti termelői ára október közepén meghaladta a 611 forintot. Egy évvel korábban a vágóhidak még mindössze csak 542 forintot fizettek érte a termelőknek. A legértékesebb áru továbbra is a fiatal bika. Kilónkénti termelői ára október közepén megközelítette a 780 forintot. Eközben a vágótehénért 566 forintot, a vágóüszőért pedig 611 forintot fizettek ki a feldolgozók.

Az Európai Bizottság októberben megjelent rövid távú előrejelzése alapján a közösség marhahús-termelése az idén nem nő tovább, a kibocsátás várhatóan 7,9 millió tonna körül alakul. A stagnálás oka a szakértők szerint főleg a kedvező tejpiaci helyzet. Az elmúlt években a marhahústermelést elsősorban a tejhasznú állományok felszámolása növelte. Ez a folyamat azonban megállt a tejárak emelkedésével. A becslések szerint az unió az idén összesen 268 ezer tonna marhahúst exportálhat. Ez a mennyiség jövőre kicsivel több, 271 ezer tonna lehet.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás