A törzs közelébe az orsó korona engedi a napfényt
Házikertben is érdemes orsó korona formát kialakítani a gyümölcsfákon. Különösen a felkopaszodásra hajlamos csonthéjasokon. Ez a koronaforma ugyanis jóval több napfényt enged a törzs közelébe, a metszése pedig meglehetősen egyszerű.
Az orsó fák szerkezete egyszerű
Erős központi tengelyt kell nevelni, rajta alul 3-5 körkörösen elhelyezkedő vázkarral, fölötte pedig mindössze egy- és kétéves termőgallyakat hagyunk meg.
Minden évben, rendszeresen kell metszeni a fákat, hogy megtartsuk a korona egyensúlyát. A rendszeres metszés azért is fontos, mert a termésingadozást is csökkenthetjük általa. A fa folyamatos növekedésben marad, és nem öregszik el.
Hirdetés
Célszerű suháng szaporítóanyagból nevelni a fákat, mert ha a megvásárolt oltványon nincs a kialakításukhoz alkalmas elágazás, amúgy is vissza kell vágni az oltványt.
Mindkét esetben a kívánt törzsmagasság (80-100 cm) fölött hagyjunk meg 4-5 rügyet, és metsszük vissza a növényt. A következő évben erős hajtásnövekedést kapunk, és ki tudjuk választani az alsó vázkarokat. Ezek lehetőleg 20 cm-re fejlődjenek egymás fölött, és arányosan helyezkedjenek el a törzs körül. A csúcshajtáshoz közeli hajtásokat távolítsuk el.
Az alsó vázkarnak meghagyott vesszőket kitámasztjuk
A vázkarnak meghagyott hajtások szögállását érdemes súlyozással, lekötözéssel vagy kitámasztással a vízszinteshez közel tartani.
A legbiztonságosabb módszer a lekötözés: verjünk rövid karókat a fa tövéhez, és ahhoz kötözzük a hajtásokat, ügyelve, hogy ne csúszkáljon a kötözőanyag.
A fa tövéhez vert cövekhez kötözhetjük le a vázkarnak hagyott hajtásokat
Nagyon fontos, hogy a törzs mindvégig a legerősebb része legyen a koronának, ezért minden olyan elágazást, aminek a vastagsága a tövénél mérve meghaladja a törzsvastagság felét, kíméletlenül ki kell vágni. Ezek a túl erős ágak teljesen felborítják a növekedés egyensúlyát, és kisebb fák lesznek a koronán belül.
A fák magasságát célszerű 3 méter körülire beállítani, amihez több évre van szükség. Először hagyni kell, hogy túlnőjék a tervezett magasságot, mert akkor kell visszavágni a csúcsot, amikor közvetlenül alatta sok termőgally alakult ki, ezek visszafogják a növekedését. Közülök valamelyikre metsszük vissza a csúcshajtást.
Orsó koronát a jó benapozottság érdekében nyár végén és a nyugalmi időszakban is metszeni kell. Nyáron a korona fölső részén ritkítjuk meg a termőgallyakat.
A nem termő hajtásokat tőből távolítsuk el, a termők közül is ki kell vágni azokat, amelyek túlságosan árnyékolnak, meredeken fölfelé nőnek vagy nagyon erősek. Ha ezeket meghagyjuk, valószínűleg az alsó részek fölkopaszodása lesz a következmény, illetve a „kis fa a koronában”.
A párhuzamosan egymás fölött fejlődő ágak közül az egyiket le kell vágni
Az üzemi gyümölcsösökben nyert tapasztalatok alapján szinte minden gyümölcsfajból lehet orsó koronát nevelni, bár a fajok és azon belül a fajták növekedési tulajdonságai nagyon eltérőek. Amelyik növény fölfelé törő növekedésű, annál a lekötözést, kitámasztást a korona fölső zónájában is alkalmazni kell. A lecsüngő növekedésre hajlamos fáknál viszont a meghagyott hajtásokat vissza kell kurtítani, körülbelül a fölső egyharmadukat eltávolítva, hogy ne árnyékolják le az alattuk lévő részeket, és ne gyöngüljenek el.
A felkopaszodásra különösen hajlamos cseresznyénél az erős elágazásokat 30-40 cm-es csonkot hagyva vágjuk le úgy, hogy a végén hagyunk egy erőteljes szívóhajtást.
A vastag ágat egy-két év alatt tudjuk kivenni a koronából, mindig visszavágva arra alkalmas hajtásra. Ha a vastag ág környékén van megfelelő hajtásnövekedés, tőből távolíthatjuk el, nincs szükség erre a több évet igénybe vevő beavatkozásra.
(Forrás: Kerti Kalendárium/magyarmezogazdasag.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés