Annak ellenére, hogy a mezőgazdaságban sok a beruházás, a termésátlagok növekedésén nem látszik a technológiai fejlesztés. A legnagyobb problémát a munkaerőhiány jelenti. Azonban a fejlesztéseket gátolja az is, hogy sok gazdálkodó alapvető kérdésekkel sincs tisztában. Így pedig nem lehet eredményesen termelni. A következő évek kulcskérdése a hatékonyság növelése lehet, mert a kapacitásbővítések számára korlátot jelenthet a jelenlegi magas foglalkoztatottsági ráta. Az agrárcégek az elmúlt években egyre jobban megsínylik a munkaerő hiányát.

A Piac és Profit anyaga szerint sokszor és sok helyen hangzik el konferenciákon és szakmai beszélgetéseken az, hogy Magyarország agrárország, remek mezőgazdasági adottságokkal, erős és jól felkészült gazdatársadalommal, kiváló intézményrendszerrel, kiépült exportpiacokkal. Valami gond azonban mégis lehet a hazai agráriumban, mert a statisztikák szerint hiába zajlanak a beruházások és nő az egy főre vetített előállított érték, amivel javul az ágazat hatékonysága, a nemzetgazdasághoz adott teljesítmény a GDP arányában nem igazán nő. Ez persze függ az időjárástól, de a magyar bruttó nemzeti össztermékben az agrárium 2016-ban 3,6, míg 2017-ben 3,3 százalékot jelentett. Ez az adat pedig – némi fluktuációt leszámítva – az elmúlt évtizedekben nem nagyon változott.

A jó traktor mellé szaktudás is szükséges

Eközben más országok lehagynak minket. Míg a kukorica 5 éves hazai termésátlaga hektáronként 6,9 tonna, addig Új-Zélandon 12 tonna, az USA-ban és Chilében 11 tonna, Törökországban pedig meghaladja a 9 tonnát. Hasonló a helyzet a búzánál: itthon a hektáronkénti termésátlag hozzávetőlegesen 5 tonna, ami alig több, mint az 1970-es években, miközben az akkor velünk azonos szintről induló Franciaország már 7-8 tonnát termeszt. Az említett országok részben azért is tudták lekörözni Magyarországot, mert jobban modernizálták a saját mezőgazdaságukat. Jelentősen növelték az öntözött területeiket. Az Egyesült Államokban az öntözött termőterületek aránya eléri a 9 százalékot, az EU-átlag 8 százalék felett van, Magyarországon ennek értéke 1,2-1,3 százalék körüli. A jelenleg öntözés alatt álló terület 100 ezer hektár körülire tehető, ami szinte pontosan ugyanannyi, mint 1955-ben. Az öntözött terület ráadásul csaknem teljes egészében szántóföld, a gyümölcsösökben, szőlőkben csekély az öntözött területek aránya.

Tápanyagutánpótlás okosabban

A gazdálkodók a termésátlagokat a tápanyag pótlásával, szerves és műtrágya felhasználásával is növelhetnék. De ezen a téren is nagy bajok vannak - írja a cikk. A tápanyag kijuttatásának időzítése és hatóanyag szerinti megoszlása sok esetben nem jól átgondolt – tárta fel egy korábban lezajlott piackutatás. A vizsgálat meglepő eredményeket hozott. A gazdálkodók 10 százaléka nem tudta megmondani, milyen talajtípus található a földjén.A magyar termelők mintegy 40 százaléka egyáltalán nem ismeri a saját szántóföldjének az adottságait, mert nem rendelkezik adattal annak sem a nitrogén-, sem a foszfor-, sem a káliumellátottságáról. A műtrágyát évről évre találomra szórják ki, miközben előfordulhat, hogy az egyik hatóanyag a szükségesnél több, így pénzkidobás, a másik pedig az optimálisnál kevesebb, így a lehetséges termésmennyiségnél kevesebbet tudnak betakarítani.

Hatékonyságot kell növelni a magyar gazdáknak

A következő évek kulcskérdése a hatékonyság növelése lehet, mert a kapacitásbővítések számára korlátot jelenthet a jelenlegi magas foglalkoztatottsági ráta. Az agrárcégek az elmúlt években egyre jobban megsínylik a munkaerő hiányát. Közülük is leginkább a végzettség nélküli, betanított munkások felvételének nehézségei okozzák a legtöbb gondot (80 százalék), míg felsőfokú végzettségű szakemberekből a  megkérdezettek 40 százalékának lenne szüksége. Az ismétlődő, szakképzettséget nem igénylő feladatok elvégzésére hosszú távon épp az automatizációs megoldások, technológiai beruházások adhatnak választ. A szakképzést pedig a cégek is igyekeznek segíteni, többek között gyakorlati helyek biztosításával (55 százalék), illetve képzések támogatásával (33 százalék).

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Hódít a mesterséges intelligencia – az intelligens kerteké a jövő

2024.10.05.

Mivel a technológia továbbra is áthatja életünk minden területét, nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia (AI) utat tör magának kertjeinkbe is. Az AI forradalmasítja a kertészkedéshez való hozzáállásunkat, a növényápolási alkalmazásoktól kezdve, amelyek a bevált gyakorlatokhoz vezetnek bennünket, egészen a teljesen automatizált kerti rendszerekig, amelyek kiküszöbölik a növények termesztése során felmerülő találgatásokat.

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás