Aki vágott már bele növénytermesztésbe tapasztalhatta, hogy nem minden talajtípus megfelelő erre a célra. És sokan fel is adják a kertészkedést, miután néhány próbálkozás nem úgy sikerült, ahogy azt elvárják. Viszont attól, hogy a föld, amin gazdálkodni szeretnénk nem jó minőségű, még termeszthetünk kertünkben bármit, egy alternatív megoldással: ládákban. Az ültetőládák, vagy magaságyások kiválóak arra az esetre, ha a földünk minősége nem megfelelő, de kertészkedni szeretnénk.

Mivel országszerte változó a talaj összetétele és típusa, így egyértelmű lehet, hogy néhány területen a termeszteni kívánt növények nem ugyanolyan sikerrel teremnek meg, mint egy alapvetően jó minőségű talajjal rendelkező területen. A növények igényei is változóak, illetve a talajban lévő tápanyagok szintje is eltérő országrészenként, ezért lehet tökéletes megoldás, ha kertünkbe ültetőládákat barkácsolunk - írja a Hello Vidék.

A megfelelő termőföld nagyban befolyásolja a növény fejlődését. (Fotó: Pixabay, Free-Photos)

Több szempontból is a segítségünkre lehet, hiszen bármit ültethetünk bele és oda helyezzük, ahová szeretnénk, továbbá magassága is jó hatással lehet az emberi szervezetre. A méretét a láda helyének nagysága határozza csak meg; ha éppen a teraszunkon szeretnénk alkalmazni egy magaságyást, akkor készíthetünk akkorát, amely elfér a teraszon, így aki nem rendelkezik kerttel, az is foglalkozhat veteményezéssel.

Az ültetendő növény fajtájától függően keverhetünk földet vagy vásárolhatunk kimondottan a választott növényünk számára virágföldet, így elkerülve a rossz talajminőség miatti kudarcot.

A kártevők száma is csökken, hiszen a magaságyást nehezebben érik el a csigás és a csúszómászók, valamint védelmet nyújt a vakondok ellen.

Továbbá a gondozása is egyszerűbb ültetőládákban, hiszen a ládák magassága miatt nem szükséges sokat hajolgatni, ezáltal elkerülhetők a kertészkedés miatti ízület és derékfájdalmak. Éppen emiatt hasznos lehet idősebb emberek számára is, akik ezért adták fel a kertészkedést, így ők is problémamentesen termeszthetnek növényeket a magaságyásaikban.

A láda mérete

Kiindulásként fontos tudni, hogy pontosan mekkora ládát is szeretnénk, és hogy hol. Ha nagy helyen szeretnénk így veteményest létesíteni, akkor érdemes több ládát barkácsolni; a magaságyás legalább 70 centi magas legyen és maximum másfél méter széles.

Elhelyezés

Általánosságban a legtöbb növény számára 6 óra napsütés az ideális fejlődés szempontjából, ezért olyan helyet kell választanunk, ahol ez biztosítható. A láda tájolásánál amennyiben az téglalap alakú, a két hosszabb oldal északi és déli irányba nézzen, így elérhető, hogy a növényeinket a lehető legtöbb napfény érje. Ha a legmelegebb helyet választjuk a ládánk számára, akkor az érés és termés folyamata is felgyorsul; ez annak köszönhető, hogy a Nap melegíti a termőföldet is, és ezzel segíti a növény gyorsabb fejlődését, valamint a jobb minőségű terméshozatalt.

A láda alapanyaga

Fontos, hogy kezeletlen fát használjunk a keret összerakásakor, hiszen a kezelt falapok olyan anyagokat tartalmazhatnak, amely káros lehet növényünk számára. Ha pedig a növényünk vegyi anyaghoz jut a földből, akkor a termés fogyasztása számunkra is veszélyes lehet.

A keret elkészítését követően fakultatív, hogy kerül-e fólia a magaságy aljába. Aki több évig használni szeretné az ágyást, annak célszerű fóliával kibélelnie azt, így megvédi a fát a folyamatos nedvességtől. Viszont ebben az esetben érdemes figyelembe venni a vízmennyiséget, ugyanis öntözéskor a fólia több vizet tart meg. Amennyiben pedig még először próbálkozunk ilyen láda elkészítésével, és kísérleti fázisban vagyunk, elhagyható a fólia használata, viszont így figyelnünk kell a talaj nedvességtartalmát a kiszáradás elkerülése miatt.

Ezután a rétegzés következik, amely ugyancsak a vízmegtartás célját szolgálja. Elsőként kavicsréteget helyezzünk el a ládánkban, majd egy durvább réteget, amely akár tartalmazhat apró ágdarabokat vagy fadarabokat is, ezek a víz megtartását szolgálják. Majd egy finomabb réteg következik, amely tartalmazhat kigyomlált füvet. Ezt pedig a termőföld követi, amely már tartalmazza a növények számára megfelelő tápokat. Számolnunk kell azzal, hogy a láda tartalma folyamatosan ülepedni fog a bomlási folyamatok kezdetét követően, így gondoskodnunk kell a termőföld utánpótlásáról, amelybe a magok, palánták kerülnek.

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás