A tűzifa témaköre meglehetősen sikamlós terület. Az előállítása és a kereskedelme sokszor a szürke gazdaságba esik. Pedig a fogyasztók és a legális értékesítés érdekében biztosítani kell(ene) a nyomon követhetőséget a teljes kereskedelmi láncban. A tűzifa-kereskedelem leggyakoribb problémája az új típusú szállítójegy hiánya, valamint annak hibás kitöltése.

Az élelmiszerekhez hasonlóan a fatermék esetében is törvényi előírás, hogy nyomon követhető legyen. Ennek egyik fontos kelléke a szállítójegy, amit megfelelően kitöltve nyilvántartásban is rögzíteni kell. A nyilvántartásokat a kereskedőknek 5 évig kell megőrizniük.

A tűzifa kereskedelme során védik a fogyasztót és a kereskedőt is.
Tűzifa-kereskedelem: a tároláskor is be kell jegyezni

A fatermék nyomon követhetőségét nem csak szállításkor, hanem a telephelyeken való tárolás idején is biztosítani kell. Ennek hiányában az ellenőrök kénytelenek arra következtetni, hogy a fatermék illegális kitermelésből származik. A hatóság törekszik az együttműködésre a faanyag kereskedelmi lánc azon szereplőivel, akiknél az ellenőrök érzékelik az új jogszabályi előírások betartása iránti igyekezetet. A nyilvánvalóan szándékos kötelezettségszegés esetén azonban a hivatal a rendelkezésére álló legszigorúbb eszközöket fogja alkalmazni.

A NÉBIH a szállítójegy nélküli szállítás esetén szabálysértési eljárást kezdeményez, kisebb jogszabálysértéseknél pedig figyelmeztetésben részesíti a kereskedőket. A tűzifa vásárlásához praktikus tanácsokat találhatnak az alábbi linken is.

TŰZIFÁT CSAK OKOSAN!

  1. Lehetőleg a nyár elején vegye meg tűzifáját!
  2. Ha van rá lehetősége, már előző nyáron vegye meg tüzelőjét!
  3. A kínált, de az Ön számára ismeretlen fafajú tüzelőnek nézzen utána, kérje szakember segítségét.
  4. Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
  5. Ha tömegre vásárolt a tűzifa, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
  6. Csak olyan legálisan működő értékesítőtől vásároljon, aki/amely a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít.
  7. Győződjön meg az adott tűzifa egységcsomag tényleges faanyag-tartalmáról és annak egységárát hasonlítsa össze más kereskedők által kínált hasonló termékek árával.
  8. Takarással védje a tüzelőjét a csapadéktól, de oldalról hagyja szellőzni!
  9. Ha száraz fával fűt, akár 30%-ot is spórolhat!
  10. Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat és írja meg panaszát a NÉBIH-nek.

A faanyag kereskedelmi láncról további hasznos információkat talál a NÉBIH honlapján.

A legnépszerűbb tűzifa fajták

Magyarországon leggyakrabban négyféle fából lesz tüzelő.

Sokan az akácfát részesítik előnyben, pedig szárazon viszonylag csekély, csak 14,8 MJ/kg-os fűtőértékkel rendelkezik. Jellemzően 6-8 hónap alatt éri el felhasogatott állapotban a legjobb minőséget. Pozitívuma, hogy nyersen is jól ég, bár ilyenkor nem képes produkálni a maximális fűtőértékét.

tölgy is népszerű, ugyanis 15,1 MJ/kg-os fűtőértékével a legjobb tűzifának minősül. Hasogatott állapotban az akácnál lassabban, 7-9 hónap alatt szárad ki. Míg az akác a fűtési rendszerek gyors felfűtésében a legjobb, a tölgy viszont a már felfűtött rendszerek hosszantartó magas hőmérsékleten tartásában jeleskedik.

bükk fűtőértéke 15,6 MJ/kg, a tölgyhöz hasonlóan a már felfűtött rendszerek hő tartására alkalmas leginkább. Száradási ideje elérheti a 9 hónapot is. Ezt hátrányként értelmezhetjük és az sem túl előnyös, hogy rendkívül sok hamu keletkezik az égése során.

gyertyán száradási ideje szintén kiemelten hosszú, 9 hónap is lehet. Hőtartása kiváló, így ezt a fát is a felfűtött rendszerek melegen tartására használhatjuk leginkább. Előnye, hogy az égése során kevés hamu keletkezik, valamint fűtőértéke eléri a 15,8 MJ/kg-ot.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás