A tűzifa témaköre meglehetősen sikamlós terület. Az előállítása és a kereskedelme sokszor a szürke gazdaságba esik. Pedig a fogyasztók és a legális értékesítés érdekében biztosítani kell(ene) a nyomon követhetőséget a teljes kereskedelmi láncban. A tűzifa-kereskedelem leggyakoribb problémája az új típusú szállítójegy hiánya, valamint annak hibás kitöltése.

Az élelmiszerekhez hasonlóan a fatermék esetében is törvényi előírás, hogy nyomon követhető legyen. Ennek egyik fontos kelléke a szállítójegy, amit megfelelően kitöltve nyilvántartásban is rögzíteni kell. A nyilvántartásokat a kereskedőknek 5 évig kell megőrizniük.

A tűzifa kereskedelme során védik a fogyasztót és a kereskedőt is.
Tűzifa-kereskedelem: a tároláskor is be kell jegyezni

A fatermék nyomon követhetőségét nem csak szállításkor, hanem a telephelyeken való tárolás idején is biztosítani kell. Ennek hiányában az ellenőrök kénytelenek arra következtetni, hogy a fatermék illegális kitermelésből származik. A hatóság törekszik az együttműködésre a faanyag kereskedelmi lánc azon szereplőivel, akiknél az ellenőrök érzékelik az új jogszabályi előírások betartása iránti igyekezetet. A nyilvánvalóan szándékos kötelezettségszegés esetén azonban a hivatal a rendelkezésére álló legszigorúbb eszközöket fogja alkalmazni.

A NÉBIH a szállítójegy nélküli szállítás esetén szabálysértési eljárást kezdeményez, kisebb jogszabálysértéseknél pedig figyelmeztetésben részesíti a kereskedőket. A tűzifa vásárlásához praktikus tanácsokat találhatnak az alábbi linken is.

TŰZIFÁT CSAK OKOSAN!

  1. Lehetőleg a nyár elején vegye meg tűzifáját!
  2. Ha van rá lehetősége, már előző nyáron vegye meg tüzelőjét!
  3. A kínált, de az Ön számára ismeretlen fafajú tüzelőnek nézzen utána, kérje szakember segítségét.
  4. Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
  5. Ha tömegre vásárolt a tűzifa, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
  6. Csak olyan legálisan működő értékesítőtől vásároljon, aki/amely a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít.
  7. Győződjön meg az adott tűzifa egységcsomag tényleges faanyag-tartalmáról és annak egységárát hasonlítsa össze más kereskedők által kínált hasonló termékek árával.
  8. Takarással védje a tüzelőjét a csapadéktól, de oldalról hagyja szellőzni!
  9. Ha száraz fával fűt, akár 30%-ot is spórolhat!
  10. Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat és írja meg panaszát a NÉBIH-nek.

A faanyag kereskedelmi láncról további hasznos információkat talál a NÉBIH honlapján.

A legnépszerűbb tűzifa fajták

Magyarországon leggyakrabban négyféle fából lesz tüzelő.

Sokan az akácfát részesítik előnyben, pedig szárazon viszonylag csekély, csak 14,8 MJ/kg-os fűtőértékkel rendelkezik. Jellemzően 6-8 hónap alatt éri el felhasogatott állapotban a legjobb minőséget. Pozitívuma, hogy nyersen is jól ég, bár ilyenkor nem képes produkálni a maximális fűtőértékét.

tölgy is népszerű, ugyanis 15,1 MJ/kg-os fűtőértékével a legjobb tűzifának minősül. Hasogatott állapotban az akácnál lassabban, 7-9 hónap alatt szárad ki. Míg az akác a fűtési rendszerek gyors felfűtésében a legjobb, a tölgy viszont a már felfűtött rendszerek hosszantartó magas hőmérsékleten tartásában jeleskedik.

bükk fűtőértéke 15,6 MJ/kg, a tölgyhöz hasonlóan a már felfűtött rendszerek hő tartására alkalmas leginkább. Száradási ideje elérheti a 9 hónapot is. Ezt hátrányként értelmezhetjük és az sem túl előnyös, hogy rendkívül sok hamu keletkezik az égése során.

gyertyán száradási ideje szintén kiemelten hosszú, 9 hónap is lehet. Hőtartása kiváló, így ezt a fát is a felfűtött rendszerek melegen tartására használhatjuk leginkább. Előnye, hogy az égése során kevés hamu keletkezik, valamint fűtőértéke eléri a 15,8 MJ/kg-ot.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás