A városba viszik a növénytermesztést a japánok
A vertikális növénytermesztési technológiákat alkalmazó „zöldséggyárak” jelenthetnek megoldást a japán mezőgazdaság komoly problémáira, amit az egyre öregedő lakosság és a népesség városokba települése okoz. A magyar agráriumhoz hasonlóan a távol-keleti országban is jelentős az idős gazdák aránya, ami gondot jelent a termelés fenntartásában. A japán mezőgazdasági termelők átlagéletkora 67 év, és nagyon kevesen veszik át a helyüket a gazdálkodásban. Ezért a városba viszik a növényeket: egyre terjed a vertikális növénytermesztés Japánban.
Az Euronews számolt be róla, hogy ma már 200 "salátagyár" termeszt ezzel a technológiával Japánban. Nagy mennyiségben, stabilan, tervezhető módon termelünk. Mindezt anélkül, hogy befolyásolnának az időjárási körülmények, és a hőmérséklet változásai. Ez a körülmény ráadásul a munkavállalók számára is kedvezőbb, mint a szabadföldi termesztés feltételei - mondta el az egyik ilyen üzem termelési vezetője.
A rendszer termelékenysége kimagasló
Lehetővé teszi, hogy évente 8 alkalommal takarítsanak be terményt a vertikális növénytermesztés segítségével. Eközben jóval kevesebb vizet használnak fel, mint a hagyományos mezőgazdaságban. Egyedül a jelenlegi technológia energiaigénye szempontjából nagyobb a felhasználás, mintha napfényben, a szabadban termesztenék a növényeket.
Hirdetés
Igaz, többségükben még csak csekély mértékű termesztés folyik, de az Innoplex konzultációs cég szerint a zöldséggyárak száma megkétszereződik 2025-re - írta a National Geographic. Az olyan nagy japán cégek, mint a Panasonic, a Toshiba és a Fujistu is próbálkoznak azzal, hogy régi félvezető-gyártósoraikat a vertikális mezőgazdaság igényeihez alakítsák. Más cégek pedig most lépnek a piacra, a Mitsubishi Gas Chemical vállalata Fukusima északkeleti részén épít salátagyárat, amely naponta 32 ezer fejet fog termeszteni.
Gépek mozgatják a polcokat a gyárban azokra a helyekre, ahol a fény, a hőmérséklet és páratartalom a legmegfelelőbb a saláta növekedésének adott szakaszaiban. Nincs termőföld, nem használnak műtrágyát és csupán egy tucatnyi ember segíti a termés leszedését. Salátáik megtalálhatók Kiotó és Tokió szupermarketjeinek polcain, és azt tervezik, hogy a termelést közelebb viszi azokhoz a helyekhez, ahol a zöldségeket fogyasztják.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés