Napjainkban az emberiség számára nagy kihívást jelent, hogy hogyan lehet több élelmiszert termelni úgy, hogy a mezőgazdaságból származó negatív környezeti hatásokat csökkentsük. A fenntarthatóbb mezőgazdaság érdekében pedig a kutatók folyamatosan kísérleteznek, hogy mely technológiákkal és munkafolyamatokkal segíthető elő a fejlődés. A kutatások során fény derült arra, hogy a vetés mintázata is befolyásoló tényező lehet, amelyre nem is gondolnánk, hogy mennyit jelent a növények gondozása során. Ugyanis, ha erre odafigyelnek a gazdák, az befolyásolhatja a terméshozamot és a gyomnövények előfordulását is a területen. Ezen túl pedig az egységes térszerkezet hozzájárul a gyomirtó szerek, valamint a műtrágya mennyiségének csökkentéséhez is.

A Koppenhágai Egyetem professzora, Jacob Weiner elmondása szerint magasabb terméshozam várható és kevesebb gyomnövény, ha a növényeket rácsszerű mintázatban vetik el a gazdák és fontos, hogy a növények azonos távolságra legyenek egymástól. A kutatásban a világ három legszélesebb körben termesztett növénye szerepelt: a búza, a kukorica és a szójabab.

A vetőmagok rácsszerű mintázatban történő vetése elősegíti a fenntartható mezőgazdaság fejlődését. (Fotó: Pixabay, DarkWorkX)

A professzor kollégáival, Ping Lu és Baiwen Jiang segítségével a Kínai Északkeleti Mezőgazdasági Egyetemen végzett nagy kiterjedésű kutatómunkát, amely az egységes térbeli minták hatását vizsgálja a terméshozamra, valamint a gyomnövekedésre. A kutatásuk pedig beigazolódott, ugyanis a közzétett tanulmány azt bizonyítja, hogy az egységes vetésminta magasabb termést eredményezett az elvégzett kísérletek 76 százalékában, illetve az esetek 73 százalékában kevesebb gyomnövényt is találtak a területen - írja a Science Daily.

A növénykultúrák vizsgálata során több tanulmányban is 20 százalékos termésnövekedést tapasztaltak, viszont akadtak eltérések is, ugyanis volt, ahol a búza terméshozama nőtt 60 százalékkal, és volt, ahol a szójababé 90 százalékkal. A gyomnövények esetében pedig 30 százalékos csökkenés volt tapasztalható, amikor a hagyományos vetésformát az egységes vetési forma váltotta fel. A kutatások alapján arra is fény derült, hogy ezzel a vetésformával hatékonyabb eredmények érhetők el nedvesebb területeken.

Napjainkban a vetést már teljes mértékbe gépek végzik, és a gazda beállítja a sorok távolságát, viszont a vetőmagok távolsága nem beállítható, így azt a gép véletlenszerűen szórja ki a sorokban. Éppen ezért előfordul, hogy néhány mag távol, néhány pedig kifejezetten közel helyezkedik el egymáshoz. Az egyenletes rácsmintában való vetés esetén azonban a vetőmagok egyenlő távolságra vannak egymástól, amely elősegíti a gyökerek gyorsabb terjedését, valamint a hatékonyabb tápanyagfelvételt, és a nitrogén kibocsátást.

A rácsminta viszont több szempontból is előnyös. Azon túl, hogy a növény könnyebben el tudja foglalni a termőterületét, a növekedés időszakában kevésbé árnyékolják be egymást, amely szintén elősegíti a gyorsabb fejlődést. Környezetvédelmi szempontból is előnyösebb, ugyanis így kevesebb gyomirtó szer használata szükséges a növénykultúráknál, amellyel csökkenthető a herbicid kibocsátás, és kevesebb a nitrogén kibocsátás is. Tehát a hozam növelése mellett egy fenntarthatóbb mezőgazdaság is elérhető a vetés mintázatának megváltoztatásával.

A professzor elmondta, hogy valójában ez a technika már régen ismert, csak a szántóföldi növénytermesztésbe nem vezették be, ugyanis nem gondolták, hogy ott hatással lehet. De például erdők esetében, amikor a csemeték elültetésre kerülnek, valójában ugyanezt a technikát alkalmazzák az erdészek is.

Technológiai szempontból a mezőgazdaságot segítő gépek is folyamatosan fejlődnek, így várhatóan a későbbiekben alkalmazhatók lesznek olyan eszközök, amelyek a sortávolságon kívül a tőtávolságot is szabályozzák.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás