A világ bőven elég élelmiszert állít elő ahhoz, hogy ellássa a Föld egyre növekvő népességét. Az élelmezési problémát nem az abszolút élelmiszerhiány jelenti, hanem az, hogy az élelem olyannyira egyenlőtlenül oszlik meg, és annyira irracionális módon fogyasztják, hogy a két oldalon is kirajzolódik a nem megfelelő táplálkozás jelensége. A világ legszegényebb emberei az alultápláltság miatt halnak meg, míg az emberiség egy jelentős részét az elhízás miatt fenyegeti a halál.

A világ élelmezésének egyenlőtlenségéről Jayati Ghosh, az újdelhi Dzsaváharlál Nehru Egyetem közgazdász­professzora írt véleménycikket a Világgazdaságban, ezt szemléztük. A gondokért nagyrészt az élelmiszer-termelés és -elosztás modern mintái a felelősek. A termelés egyre inkább a nagyvállalatok kifejlesztette művelési technikákon alapszik, még a kisebb gazdáknál is. Ráadásul az élelmiszer-fogyasztás világszerte a kevésbé egészséges és a mind nehezebben fenntartható irányba halad.

Segíthet a világélelmezés egyenlőtlenségein, ha a kis gazdaságok jobban érvényesülnek az élelmiszertermelésben
Enyhíthet a mezőgazdaság nagy gondjain, ha a kicsik jobban érvényesülnek

Bár a baj egyértelmű, a megoldásáért eddig mégis keveset tettek. A multinacionális agrárvállalatok – az úgynevezett Big Food – dominanciája a digitális gazdaság nagy technológiai cégeinek uralmával ér fel. A széles körben elfogadott nézet szerint csak az ipari jellegű mezőgazdaság képes élelmezni a világot, és kielégíteni a növekvő keresletet. Ez a dogma vezetett a monokulturális műveléshez és a vegyszereknek az élelmiszer-termelésben való túlzott mértékű használatához.

Ezek az eljárások pusztítják a környezetet, rontják a talaj minőségét, sérülékenyebbé teszik a termést a rendkívüli időjárási helyzetekkel szemben. Nagyobb kockázatot jelentenek a gazdák megélhetésére, és így egyre kevésbé lesz biztonságos az előállított élelmiszer. Az ipari jellegű mezőgazdaság ezeken kívül az egészségtelen és veszélyes fogyasztási mintákat mozdítja elő - írja a szerző.

A feladat az, hogy az élelmiszer-termelést fenntarthatóbbá tegyük, valamint biztonságosabb és egészségesebb étrendet alkalmazzunk. Ennek még a megkísérlése is hiábavalónak tűnhet, hiszen a fogyasztók hozzászoktak a globális agrárvállalatok által előállított olcsóbb élelmiszerekhez.

Jó okai vannak annak, hogy megváltozzanak a multinacionális agrárvállalatok módszerei

Ahogy Timothy Wise, a Small Planet Institute kutatója írja új könyvében, az a mítosz, hogy „mi” etetjük a világot, nem állja meg a helyét. A Globális Észak államaiban található ipari jellegű gazdaságok és multinacionális agrárvállalatok nem fedik le a világ élelmiszer-termelésének többségét, annak 70 százaléka ugyanis főként a fejlődő világban található többmilliónyi kisebb gazdaságból származik. Továbbá Wise szerint sok ilyen gazdaság már rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyek a zöld mezőgazdaság céljainak eléréséhez kellenek. Már csak hagyni kell, hogy alkalmazhassák is ezeket. A világnak nincs szüksége új technológiai forradalomra a mezőgazdaságban ahhoz, hogy fenntartható és megtérülő módon történjen az élelmiszerek előállítása. A Wise által megcáfolt, talán legfontosabb mítosz az, hogy a kis gazdaságok kevésbé vannak a szükséges információk birtokában, és kevésbé hatékonyak, mint a nagyüzemi termelők. Számos példa van arra, hogy a kisebb gazdaságok is sikeresek lehetnek.

Az indiai Kerala államban például helyi közösségekben alakult újjá a rizstermesztés, míg Mexikóban a kis gazdaságok játszanak kulcsfontosságú szerepet a biodiverzitás megőrzésében. Kínában képzési és eszköztámogatást nyújtanak a kis gazdaságoknak, amelyeket szövetkezetekbe tömörítenek, így segítve a fenntartható mezőgazdaság kialakulását.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás