Lengyelország az EU legnagyobb meggytermelője, ahol az európai termés több mint felét, 159 ezer tonna meggyet takarítottak be 2019-ben. Az idei évre szakértők 150 ezer tonna körüli termést prognosztizáltak. Szerbiában évente 80-95 ezer tonna meggy terem, és a tavaszi fagyok nem okoztak számottevő terméskiesést. A szerbiai statisztikai hivatal júliusi közleménye szerint a várható termés 70 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Németországban a meggy területe az elmúlt tíz évben a harmadával, 1800 hektárra csökkent. A Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) szerint 2020-ban előreláthatóan 15,44 ezer tonna meggyet takaríthatnak be, 2 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban, ami elmaradna az elmúlt tíz év átlagától is.

Az EU belső piacán évek óta Magyarország a legnagyobb frissmeggy-exportőr, a vezető importőr Németország. Az Eurostat adatai szerint az unió frissmeggykülkereskedelmi egyenlege negatív volt 2019-ben, amikor a kivitel 65 százalékkal 2,3 ezer tonnára csökkent, a behozatal 28 százalékkal 10,4 ezer tonnára nőtt. A közösség belső piacán a legnagyobb cseresznye- és meggykonzervexportőr (a statisztika együtt kezeli a cseresznyét és a meggyet) Magyarország, importőr Németország volt 2019-ben. Az unió cseresznye- és meggykonzerv-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2019-ben, a behozatal 3 százalékkal 9,6 ezer tonnára csökkent, a kivitel 3 százalékkal 15,2 ezer tonnára nőtt az előző évihez képest. Az unió belső piacán a legnagyobb fagyasztottmeggy-exportőr Lengyelország, importőr pedig Németország. Az EU legjelentősebb fagyasztottmeggy-exportőre a harmadik országok felé Lengyelország - olvastuk a NAIK AKI PÁIR új publikációjában.

Magyarországon a frissmeggyexport 46%-kal 10,32 ezer tonnára csökkent 2019-ben az előző évihez képest (Fotó: Pixabay, congerdesign)

A KSH adatai szerint a meggy termőterülete 14 ezer hektár, amivel a második legnagyobb területű gyümölcskultúra. A KSH adatai szerint Magyarország meggytermése az elmúlt tíz évben 52 és 92 ezer tonna között alakult, 2019-ben az előző évitől 25 százalékkal maradt el a termés, 63 ezer tonna meggyet szüreteltek a gazdák, ami 2012 óta a legkevesebb. Szakértők szerint az idén az időjárás nem kedvezett a meggynek, a betakarítást az esőzések nehezítették.

A világ legnagyobb frissmeggy-exportőre Magyarország. A KSH adatai szerint Magyarországon a frissmeggy-export 46 százalékkal 10,32 ezer tonnára csökkent 2019-ben az előző évihez képest, a kivitel szempontjából meghatározó németországi piacon 35 százalékkal kevesebb, azaz 7,82 ezer tonna friss meggyet értékesítettek. Lengyelországba 65 százalékkal 760 tonnára esett a kivitel. A frissmeggy-import (döntően Szerbiából és Németországból) 479 százalékkal 4,15 ezer tonnára bővült 2019-ben. Magyarország fagyasztott meggyből is nettó exportőr, amelynek külkereskedelmi többlete 3,24 ezer tonna volt 2019-ben: 4,18 ezer tonna export, szemben a 946 tonna importtal. A kivitel döntő hányada Németországba került. A fagyasztottmeggyexport 6 százalékkal, a behozatal 110 százalékkal nőtt. Magyarország cseresznye- és meggykonzervből nettó exportőr volt 2019-ben, a külkereskedelmi többlete 34,6 ezer tonnát tett ki: 36,09 ezer tonnát ért el az export, illetve ehhez képest lényegesen kisebb volt az import (1,42 ezer tonna). A konzerv termék exportja 9 százalékkal, a behozatal 16 százalékkal nőtt.

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi meggy a 22. héten jelent meg a kínálatban 1400 forint/kilogramm áron. A meggy termelői ára 28 százalékkal 684 forint/kilogrammra emelkedett 2020 23–31. hetében az előző év azonos időszakához képest.

Az ipari feldolgozásra szánt meggy felvásárlási ára az idei szezon eddig eltelt időszakában 152 ezer forint/tonna volt, 16 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban

Megosztás

További híreink

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás