A világban termesztett gombák harmada európai gyomorba kerül
A termesztett gombák piaca növekszik, amely változást elsősorban az ázsiai országok generálnak. A gombafogyasztás különösen Kínában, Japánban és Indiában magas abban a térségben. Ugyanakkor Európa számít a termesztett gombák legnagyobb piacának, a globális gombapiac mintegy 35%-át teszi ki. Ezen túl Észak- és Dél-Amerikában is a kereslet diktálja a piacot és itt is robbanásszerű növekedés várható. Afrikában és a Közel-Keleten - ezzel szemben - mérsékelten növekszik az ágazat.
Európa a legnagyobb piac
A világpiacon a legnagyobb gombafelvásárlók közé tartozik az Egyesült Királyság 101 ezer tonnával, Németország 68,8 ezer tonnával, ahol a behozatal a folyamatos növekedés után stabilizálódott közel 70 ezer tonnával. Harmadik helyen áll az Egyesült Államok 46,2 ezer tonnával, ami rekordszintet jelent. A sorban a negyedik Fehéroroszország 38,7 ezer tonnával, majd Oroszország következik 28,4 ezer tonnával, annak ellenére is, hogy tavaly erősen visszaesett az orosz gombaimport. Világszinten a legjelentősebb exportőr Lengyelország, majd Hollandia következett a sorban 2016-ban.
A csiperkegomba tekintetében a tagországok közül Hollandia (310 ezer tonna), Spanyolország (200 ezer tonna) és Lengyelország (187 ezer tonna) rendelkezik a legnagyobb termesztési potenciállal.
Hirdetés
Az EU csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2016-ban. Az oroszországi zöldség- és gyümölcsembargó érinti az unió gombapiacát is, hiszen Oroszország a teljes importált gombamennyiség több mint 90 százalékát szerezte be Lengyelországból az el-múlt években. A harmadik országokba elsősorban Lengyelország szállított csiperkegombát 2016-ban. Meg kell jegyezni, hogy 2016-ban Lengyelország beszállítása a közösség piacára enyhén csökkent az előző évihez képest, ugyanakkor a harmadik országokba nőtt, elsősorban Fehéroroszország felé.
Az Európai Bizottság adatai szerint a csiperkegomba nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve kilogrammonként 1,46-ról 1,90 euróra emelkedett egy év alatt 2017 augusztusára, ezen belül Magyarországon volt a legalacsonyabb (1,09 euró/kilogramm), míg a legmagasabb (2,79 euró/kilogramm) Írországban.
Magyarországon nőtt a termesztett gombák piaca
A magyarországi gombatermesztés bővült az elmúlt években. A szakmaközi szervezet adatai szerint 32 ezer tonna volt a termesztett gombafélék mennyisége 2016-ban. Ebből a csiperkegomba 28,8 ezer tonnát, a laska-gomba 3 ezer tonnát és az egyéb termesztett gomba 0,2 ezer tonnát tett ki. A forgalomba kerülő csiperke 75 százaléka friss áru, 25 százaléka konzerv, a laskagomba jellemzően friss áruként kerül a fogyasztókhoz.
Nyugat-Európában 5-6, Oroszországban 8-10 kilogramm a gomba éves fogyasztása. Ehhez képest Magyarországon nagyon alacsony, 1-1,5 kilogramm évente az egy főre jutó gombafogyasztás. Fontos lenne, hogy nőjön a hazai fogyasztás, erre törekednek a különböző fogyasztásösztönző programok. Az egészségtudatosság, az egészséges életmód fontosságára idén hatodik éve a GoPink! promócióval hívják fel a figyelmet. A mellrák elleni küzdelemhez csatlakozva a Bio-Fungi Kft. októberben rózsaszín tálcákba csomagolja a csiperke- és laskagombát. Az IskolaGomba program keretében a részt vevő iskolákba 4. fázisú, termőre forduló alapanyaggal teli ládákat és a termesztéshez szükséges vízpermetezőt szállítanak. A program célja az, hogy a tanulók elméletben és gyakorlatban is megismerjék a gombák világát és megértsék, hogy a gomba milyen különleges élőlény és egyben nagyon finom élelmiszer is.
Magyarország csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt az elmúlt években, 2016-ban 8722 tonna csiperkegombát szállítottunk külpiacokra, illetve 670 tonnát importáltunk. A csiperkegomba kivitele 2 százalékkal 5191 tonnára csökkent 2017 első hét hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest. Az összes export közel 60 százaléka Ausztriába irányult, ahová 4 százalékkal 3,01 ezer tonnára csökkent, ugyanakkor Romániába az előző év azonos időszakához hasonlóan 1,05 ezer tonna volt a kivitel a megfigyelt időszakban. A csiperkegomba exportértéke 4 százalékkal, importértéke 50 százalékkal csökkent. Így a 2016 első hét havi 2,79 milliárd forintos aktívum 2,77 milliárd forintra mérséklődött 2017 első hét hónapjában.
A laskagomba jól teljesített a külpiacokon
A laskagomba külkereskedelmi egyenlege is pozitív volt az elmúlt években. A laskagomba kivitele 31 százalékkal 448 tonnára bővült 2017 első hét hónapjában az egy esztendővel korábbihoz képest. Az összes export 60 százaléka Németországba és Szlovákiába irányult. A laskagomba exportértéke 3 százalékkal, importértéke 61 százalékkal nőtt. Így a 425 millió forintos aktívum 432 millió forint aktívumra emelkedett a megfigyelt időszakban.
A bécsi nagybani piacon Magyarországról és Lengyelországból származó csiperkegomba szerepelt a kínálatban 2017 40. hetében: a magyarországi nettó 2,17-2,44 euró/kilogramm, a lengyelországi 1,70-1,84 euró/kilogramm áron.
A Budapesti Nagybani Piacon a gomba termelői ára 2017 első negyven hetében az előző évihez hasonlóan alakult. A csiperkét 455 forint/kilogramm, a laskát 652 forint/kilogramm körül kínálták. A budapesti fogyasztói piacokon a magyarországi csiperkegombát 600-700 forint/kilogramm, a laskagombát 800 forint/kilogramm körüli áron értékesítették a 40. héten.
Forrás: AKITémák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés