Hiába épül rá az egész konyhakultúránk és hiába van belőle hungarikum, a vöröshagyma hazai piaca máig nem épült fel a 2000-es évek sokkjából. Ráadásul az évről-évre visszatérő nagy nyári szárazság ennek a növénynek sem kedvez. Idén csak azt tudott minőséget termelni, aki öntözött, de ezt nem mindenki tudta vagy akarta bevállalni. Az EU-ban némileg javult a helyzet.

Uniós adatok alapján az EU vöröshagyma-termelése 6,13 millió tonnáról 6,57 millió tonnára erősödött 2016-ban 2015-höz viszonyítva. A legnagyobb mennyiségben Hollandiában termett (1,44 millió tonna) a növény, amitől alig lemaradva Spanyolország következett 1,40 millió tonnával. A két domináns vöröshagyma termesztő ország után Lengyelország (651 ezer tonna) és Németország (616 ezer tonna) szerepelt a képzeletbeli listán. Az évről-évre előforduló hőhullámok miatt, szakértők szerint Spanyolországban csökkenhet a termésmennyiség a közeljövőben. Hollandia viszont emelkedő spirálban van. A vöröshagyma vetésterülete például 19,9 ezer hektárról 33,3 ezer hektárra nőtt a 2000-től 2016-ig terjedő időszakban. Lengyelországban  a kedvezőtlen időjárás (sok csapadék, jégeső) és a gombás fertőzések következtében idén a tavalyinál kisebb termés várható. Németországból pontosabb adatok még nem ismertek, de várhatóan kis mértékben csökkent a termőterület.

 
A vöröshagyma hazai piaca évek óta stagnál
 

Hollandia nem csak termeszt, exportál is. Az unió belső piacán ők számítanak a legnagyobb vöröshagyma-exportőrnek. A legnagyobb importőrök közé pedig Németország és az Egyesült Királyság tartozik. Az unió legfontosabb exportpiacai közé Szenegál (171 ezer tonna) és Brazília (80,3 ezer tonna) számít. A közösség vöröshagyma-behozatala csökkenő tendenciát mutat. mivel a rendelkezésre álló hagymakészletek bőségesek. Ennek köszönhetően egyébként nagyot estek az árak.

A vöröshagyma nettó termelői ára ugyanis 27 százalékkal alacsonyabb, mindössze 18 eurócent volt kilogrammonként 2017 júliusában, az egy évvel korábbihoz képest.

Itthon az ezredforduló óta a vöröshagyma termőterülete közel a felére csökkent. A zsugorodásért elsősorban a korszerűtlen és drága termelési feltételek, a tároló kapacitás hiánya, az olcsó import, a jelenlegi fajták versenyképtelensége, a kevés öntözött terület és a gépesítés alacsony foka okolható. A KSH adatközlése alapján a termés 60–62 ezer tonna közé tehető az elmúlt három évben. Viszont amennyiben megfelelő lesz a szeptemberi időjárás, az átlagosnál jobb termés (60–65 ezer tonna) várható mennyiségben és minőségben egyaránt. Igaz minőséget csak az tudott produkálni, aki öntözte a növényt.

Magyarországon a vöröshagyma külkereskedelmi egyenlege évek óta negatív. Évente átlagosan 15-18 ezer tonnát ér el az import mennyisége, amely leginkább Németországból, Hollandiából, Ausztriából és Szlovákiából származik. Exportunk éves szinten nem jelentős, mindössze 1-2 ezer tonna kerül külföldre, főként a környező országokba, Romániába és Szerbiába. A Budapesti Nagybani Piacon a 2016. évi tárolási időszakban (1–12. hét) a barna héjú vöröshagyma termelői ára 21 százalékkal alacsonyabb volt (94 forint/kilogramm) az egy évvel korábbinál. Januártól júniusig Ausztriából, valamint áprilistól júniusig Hollandiából érkezett vöröshagyma a Budapesti Nagybani Piacra.

Az idén betakarított barna héjú vöröshagyma termelői ára 2017 23–36. hetében 24 százalékkal elmaradt (86 forint/kilogramm) a 2016. év ugyanezen időszakának átlagárától - olvashattuk az AKI legfrissebb anyagában.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás