A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek. A vöröshagyma sem vészelte át jól az idei évet.
Európa-szerte a hagymatermés 15-50 százalékkal lett kevesebb, mint egy átlagos évben. Szakértők szerint a csapadékhiány miatt Dél-Európában, Franciaországban, Lengyelországban és Németországban jelentős a termésveszteség. Az előzetes becslések szerint Németországban az aszály miatt 25 százalékkal kevesebb hagyma várható, mint az átlagos években.
Európa-szerte a hagymatermés 15-50 százalékkal lett kevesebb, mint egy átlagos évben (Fotó: Pixabay, Couleur)
India után a világ második legnagyobb vöröshagyma-exportőre Hollandia, amivel a vöröshagyma világkereskedelmének 20 százalékát adja. Az unió belső piacán is Hollandia a legnagyobb vöröshagyma-exportőr, majd Spanyolország következik a sorban. A legnagyobb vöröshagyma-importőrök Németország és az Egyesült Királyság. Az unió vöröshagyma-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2017-ben: 956,5 ezer tonna export szemben a 241,2 ezer tonna importtal. A növény legfontosabb exportpiacává a harmadik országok közül Új-Zéland (78,3 ezer tonna), valamint Egyiptom (73,8 ezer tonna) vált 2017-ben. A közösség vöröshagyma-kivitele 2018 első fél évében 10 százalékkal 298 ezer tonnára, a behozatal 8 százalékkal 175 ezer tonnára csökkent 2017 azonos időszakához képest.
Magyarországon az ezredforduló utáni évtizedben a vöröshagyma termőterülete közel a felére zsugorodott. Szakértők szerint a visszaesés több tényezőre vezethető vissza. Ezek közül a legfontosabb, hogy a korszerűtlen és drága termelési feltételek mellől hiányzik a tárolási kapacitás. A külföldi olcsó import beáramlása sem könnyíti meg a hazai termelők helyzetét, amivel a jelenleg alkalmazott fajták nem tudják felvenni a versenyt. További hátráltató tényezők még a kevés öntözött terület és a gépesítés alacsony foka. A KSH adatai szerint a vöröshagyma termése az utóbbi három évben 60–62 ezer tonna között mozgott. Az idén az extrém időjárás miatt kevesebb termést takaríthattak be.
A friss vagy hűtött vöröshagyma külkereskedelmi egyenlege évek óta negatív. Évente átlagosan 9-17 ezer tonnát ér el az import mennyisége, amely leginkább Németországból, Hollandiából, Ausztriából és Szlovákiából származik. Magyarország 2018 első fél évében 8 százalékkal több, 11,8 ezer tonna vöröshagymát importált, mint egy évvel korábban. A legtöbbet Németország szállította, ahonnan 4,3 ezer tonna érkezett, Hollandiából 58 százalékkal több, 3,38 ezer tonnát vásároltunk, ugyanakkor Ausztriából 63 százalékkal 709 tonnára csökkent a beszállított mennyiség.
Magyarország vöröshagymaexportja éves szinten nem jelentős, mindössze 1-2 ezer tonna kerül külföldre. Az idei év első fél évében 16 százalékkal 1,8 ezer tonnára csökkent a kivitel, amelynek 95 százaléka Romániába került.
A Budapesti Nagybani Piacon 2018 1–16. hetében a barna héjú vöröshagyma termelői ára 3 százalékkal magasabb volt (78 forint/kilogramm) az egy évvel korábbinál. Az első fél évben Ausztriából, valamint Hollandiából érkezett szállítmány a Budapesti Nagybani Piacra. Az idén betakarított barna héjú vöröshagyma termelői ára 2018 21–37. hetében 67 százalékkal meghaladta (141 forint/kilogramm) a 2017. év ugyanezen időszakának átlagárát. A 36. héten megjelent az Ausztriából származó termés is a hazainál 2 százalékkal magasabb, 130 forint/kilogramm nagykereskedelmi áron.
Forrás: AKI