A zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete (PROFEL) szerint az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák, az aszály miatt ugyanis a zöldségfélék hozamai drámaian csökkentek. A vöröshagyma sem vészelte át jól az idei évet. Európa-szerte a hagymatermés 15-50 százalékkal lett kevesebb, mint egy átlagos évben. Szakértők szerint a csapadékhiány miatt Dél-Európában, Franciaországban, Lengyelországban és Németországban jelentős a termésveszteség. Az előzetes becslések szerint Németországban az aszály miatt 25 százalékkal kevesebb hagyma várható, mint az átlagos években.
Európa-szerte a hagymatermés 15-50 százalékkal lett kevesebb, mint egy átlagos évben (Fotó: Pixabay, Couleur)
India után a világ második legnagyobb vöröshagyma-exportőre Hollandia, amivel a vöröshagyma világkereskedelmének 20 százalékát adja. Az unió belső piacán is Hollandia a legnagyobb vöröshagyma-exportőr, majd Spanyolország következik a sorban. A legnagyobb vöröshagyma-importőrök Németország és az Egyesült Királyság. Az unió vöröshagyma-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt 2017-ben: 956,5 ezer tonna export szemben a 241,2 ezer tonna importtal. A növény legfontosabb exportpiacává a harmadik országok közül Új-Zéland (78,3 ezer tonna), valamint Egyiptom (73,8 ezer tonna) vált 2017-ben. A közösség vöröshagyma-kivitele 2018 első fél évében 10 százalékkal 298 ezer tonnára, a behozatal 8 százalékkal 175 ezer tonnára csökkent 2017 azonos időszakához képest. Magyarországon az ezredforduló utáni évtizedben a vöröshagyma termőterülete közel a felére zsugorodott. Szakértők szerint a visszaesés több tényezőre vezethető vissza. Ezek közül a legfontosabb, hogy a korszerűtlen és drága termelési feltételek mellől hiányzik a tárolási kapacitás. A külföldi olcsó import beáramlása sem könnyíti meg a hazai termelők helyzetét, amivel a jelenleg alkalmazott fajták nem tudják felvenni a versenyt. További hátráltató tényezők még a kevés öntözött terület és a gépesítés alacsony foka. A KSH adatai szerint a vöröshagyma termése az utóbbi három évben 60–62 ezer tonna között mozgott. Az idén az extrém időjárás miatt kevesebb termést takaríthattak be. A friss vagy hűtött vöröshagyma külkereskedelmi egyenlege évek óta negatív. Évente átlagosan 9-17 ezer tonnát ér el az import mennyisége, amely leginkább Németországból, Hollandiából, Ausztriából és Szlovákiából származik. Magyarország 2018 első fél évében 8 százalékkal több, 11,8 ezer tonna vöröshagymát importált, mint egy évvel korábban. A legtöbbet Németország szállította, ahonnan 4,3 ezer tonna érkezett, Hollandiából 58 százalékkal több, 3,38 ezer tonnát vásároltunk, ugyanakkor Ausztriából 63 százalékkal 709 tonnára csökkent a beszállított mennyiség. Magyarország vöröshagymaexportja éves szinten nem jelentős, mindössze 1-2 ezer tonna kerül külföldre. Az idei év első fél évében 16 százalékkal 1,8 ezer tonnára csökkent a kivitel, amelynek 95 százaléka Romániába került. A Budapesti Nagybani Piacon 2018 1–16. hetében a barna héjú vöröshagyma termelői ára 3 százalékkal magasabb volt (78 forint/kilogramm) az egy évvel korábbinál. Az első fél évben Ausztriából, valamint Hollandiából érkezett szállítmány a Budapesti Nagybani Piacra. Az idén betakarított barna héjú vöröshagyma termelői ára 2018 21–37. hetében 67 százalékkal meghaladta (141 forint/kilogramm) a 2017. év ugyanezen időszakának átlagárát. A 36. héten megjelent az Ausztriából származó termés is a hazainál 2 százalékkal magasabb, 130 forint/kilogramm nagykereskedelmi áron. Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás