A fenntarthatóságot és a környezetvédelmet szem előtt tartva holland egyetemisták cukorrépából előállított műgyantából és lenrostból olyan személyautó karosszériát raktak össze, ami használat után teljesen lebomlik. Ezzel némileg a szocialista korszak Trabantját idézik fel, modern köntösben.

Jelenleg mindössze a kerék és a felfüggesztés készül hagyományos anyagokból, a többi elem biológiailag lebomlik.

A mindössze 310 kg tömegű, elektromos meghajtású, Linának keresztelt kisautó óránként 80 kilométeres maximális sebességgel tud közlekedni, és négy személy szállítására alkalmas – írja a reuters.com.

Az autó főbb alkotórészei hagyományos anyagokból készültek, és csak a kerék és a felfüggesztés nem bontható le biológiailag.

A karosszériája az üveggyapothoz hasonló tulajdonságokkal bír a fizikai behatásokkal szemben és pont emiatt a jármű egyelőre egy koncepció, fogalomban nem használható. Próbajáratát még csak ebben az évben tervezik, mivel a töréstesztek szigorú feltételeit még nem teljesítette. A kísérleti anyag ugyanis a fémkarosszériával összevetve még nem kellőképpen hajlékony.

A légszennyezés csökkentésére most minden nagy autógyár komoly erőfeszítéseket tesz, de az átütő siker még várat magára. A jelenlegi megoldások legyártása ugyanis egyelőre nem kifizetődő, mert az alternatív technológiával készített autó üzemeltetése során megtakarítható energiánál nagyobb többletenergia szükséges a gyártáshoz. A konstruktőrök jelenlegi véleménye szerint a biológiailag lebomló karosszéria lehet a követendő út, ami majd a környezetbarát motorizáció felé visz. Az igazán jól működő megoldás megtalálásához azonban még sok munkára van szükség.

Addig is a légszennyezettség csökkentéséhez más utat kell választanunk. Ehhez fontos lenne, hogy aki teheti, legalább néha válassza inkább a tömegközlekedést. Egy másik megoldás, hogy lehetőség szerint többen üljenek egy autóba, hogy egy út megtétele kisebb terhelést jelentsen a környezetre. Erre már több telekocsi rendszer is létrejött, amelyek sikerrel üzemelnek.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás