Újabb, a gazdálkodást segítő kézikönyvet adott ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a téma ezúttal a zöldtrágyázás. Az anyag részletesen bemutatja a zöldtrágyázás hatásait, továbbá hasznos tanácsokat ad a növények kiválasztásához és termesztéséhez is. Az Európai Bizottság javaslata szerint 2020 után a zöldítés megszűnne, de ez nem azt jelentené, hogy csökkennének a gazdálkodók terhei. Fontos változások léptek életbe az Európai Unió (EU) Közös Agrárpolitikájának legutóbbi reformjával a közvetlen támogatások rendszerében. Ezek közül a zöldítésre vonatkozó módosítás volt az egyik legbonyolultabb, emiatt az új előírásoknak való megfelelés sokszor komoly kihívások elé állította a termelőket. Az Európai Bizottság javaslata szerint 2020 után a zöldítés megszűnne. Ez azonban nem azt jelentené, hogy csökkennének a gazdálkodók terhei. Sőt, a közvetlen kifizetések előfeltételeként az eddigieknél is szigorúbb környezeti és éghajlatvédelmi követelményeket határozna meg és várna el az Unió. Fontos, hogy a termelők tisztában legyenek azokkal a módszerekkel, amelyek segítségével megvalósítható a környezettudatos gazdálkodás – írja az Agro Napló.
A zöldtrágyázás összefoglalója fontos anyag a hamarosan bekövetkező EU-s változtatások miatt
Ilyen a most kiadott kézikönyvben ismertetett zöldtrágyázás témaköre is. Ennek alkalmazásával ráadásul nem csak az európai uniós előírások teljesíthetők, hanem egyúttal hosszú távon megőrizhető, javítható a talajok termőképessége és vízháztartása is. A kiadvány részletesen bemutatja a zöldtrágyázás hatásait, valamint hasznos tanácsokat ad a növények kiválasztásához és termesztéséhez, mellyel hozzá kíván járulni az eredményes gazdálkodáshoz. A kiadvány ide kattintva elérhető. A hatékony mezőgazdasági termelés érdekében kulcsfontosságú feladat a talajok termékenységének megőrzése, illetve javítása. A modern és fenntartható növénytermesztési rendszerek részeként a zöldtrágyanövények termesztése lehetőséget ad arra, hogy hosszú távon megőrizhessük, illetve javítsuk a talaj termékenységét és vízgazdálkodását. Ezen kívül a zöldtrágyanövények termesztése az egészséges vetésforgó kialakításához is jelentősen hozzájárul. Használatukkal bővíthető a beszűkült vetésváltás, illetve megtörhetők a monokultúra okozta kedvezőtlen hatások. A zöldtrágyanövény-keverékek vetésével egyetlen intézkedéssel két cél teljesíthető:
  • A talaj termékenységének megőrzése és egészségének fenntartása, valamint
  • a zöldítési feltételek teljesítése, a legegyszerűbb módon.
Mi az a zöldtrágya?
A zöldtrágya nagy biomassza-tömegű növényfajok talajba dolgozásával egy fajta helyben megtermelt szerves trágya. Fontos, hogy az árvakelés nem tekinthető zöldtrágyának, hiszen a kifejezetten erre a célra vetett növényállománytól várható megfelelő talajborítás és biomassza-képződés. Itt éri el a NAK összefoglaló kiadványát a témáról.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás