A 2018-ban alapított izraeli székhelyű FarmSee technológiai vállalat célja, hogy a sertéstenyésztők valós idejű adatokkal segítsék a sertéstenyésztés feletti kontrollt. A vállalat nemrég zárta le az Izraeli Innovációs Hatóság második támogatását. A következőképpen működik.

A FarmSee létrehozása azon a megfigyelésen alapul, miszerint – a szarvasmarha-tenyésztéssel ellentétben – a sertéstenyésztésben eddig kevés innováció született az állatok napi nyomon követésére vonatkozóan. Nimrod Madar, a FarmSee vezérigazgatója szerint a modern sertéstenyésztőknek információra és ellenőrzésre van szükségük; a meglévő módszerek nem hatékonyak.

A használt érzékelő egy alkalmazással kombinálva több mint 95%-os pontosságot ér el a súlymérésnél (Fotó: Pixabay)

Egyedi sertésfelismerés

A FarmSee technológiája kamera alapú mérlegelési érzékelőt használ, amely pontos adatokat szolgáltat minden egyes sertésről. Az érzékelőt az elválasztás utáni és a befejező egységek minden egyes karámja fölé telepítik, és a nap minden órájában, emberi beavatkozás nélkül, távolról mér minden egyes sertést.

A munkaerőköltségek csökkennek, és a tervezés könnyebé válik a pontos súlyprognózisok révén (Fotó: Pixabay)

Folyamatos sertéstömegadatok

A vállalat számára a folyamatos sertéssúlyadatok számos művelet szempontjából kulcsfontosságúak. A használt érzékelő egy alkalmazással kombinálva több mint 95%-os pontosságot ér el a súlymérésnél és 99%-os pontosságot a sertések azonosításánál. Madar szerint a technológia biztosítja az állatok jólétét (minimalizálja a sertések és az emberek közötti interakciót); javítja a hozamot, például a súlyosztályokon belüli magasabb átlagsúly és a jobb egyenletesség révén; a munkaerőköltségek csökkennek, és a tervezés könnyebé válik a pontos súlyprognózisok révén.

Esettanulmány a Lahav Kibbutzban

A Lahav Kibbutzot 1952-ben alapították, és körülbelül 20 km-re északra található Be'er Shevától, Izrael Negev régiójának fővárosától, attól a sivatagi várostól, amely a régió kapujaként szolgál. A Lahav Kibbutz gazdasága a mezőgazdaságon (állattenyésztés és növénytermesztés egyaránt) és három ipari vállalkozáson alapul: a kutatóközpont (Lahav CRO) mellett egy húsfeldolgozó üzem és egy műanyag-konténergyár tartozik ebbe a körbe.

A Lahav CRO-nak van egy sertéstenyészete, amelyet 1963-ban alapítottak az emberi és állati jólét kutatására, és amelyhez egy kereskedelmi sertéstenyészet is tartozik. Nemzetközi egyetemekkel, orvostechnikai eszközöket gyártó vállalatokkal és globális gyógyszeripari cégekkel működik együtt.

A kereskedelmi gazdaságban általában egy hivatásos szortírozót alkalmaznak, aki rendszeres súlymegfigyeléseket végez, és a megfigyelések alapján választja ki a megfelelő sertéseket a vágásra. Ezeket az adatokat nyilvánvalóan nem naponta gyűjtik, és nem tudják nyomon követni egy adott sertés súlygyarapodását az idő múlásával, hogy azonosítani lehessen a rendellenességeket. Ráadásul a szorter hibaaránya változó, és a gazdaság becslése szerint nagyjából 5-10%-os.

Az automatikus súlymérés alkalmazása lehetővé tette a gazdaság számára, hogy folyamatosan nyomon kövesse a teljes állományt, részletes információkat szolgáltasson minden egyes sertésről (beleértve a napi súlyszinteket, azaz a napi átlagos súlygyarapodást), összesített információkat (karámonként/épületenként/állományonként), és pontos súlyprognózisokat készítsen a tervezés segítésére.

A megoldás folyamatos súlyinformációkat biztosított a gazdaság számára minden egyes sertésről, 96-97%-os pontossági szintet elérve. Ezt a pontosságot a sertések fizikai mérlegelésével (fizikai mérleggel) hetente kétszer, az ellési időszak alatt, majd az automatizált mérlegelési rendszer eredményeinek a fizikai mérlegelés eredményeivel való összehasonlításával igazolták. Ezt a folyamatot használták a megoldás pontossági szintjének tesztelésére.

Már használják Dániában, Oroszországban, Izraelben és Lengyelországban. Őket 2021 májusától az Egyesült Államok követi (Fotó: Pixabay)

A döntés legyen adatvezérelt

Nimrod Madar végül egy figyelmeztetést fogalmazott meg: "A jelenlegi helyzet, amikor a sertéstenyésztők arra kényszerülnek, hogy a sertéseket egy meghatározott célsúlyra neveljék anélkül, hogy meg tudnák mérni őket, teljesen ésszerűtlen. A célunk nagyon egyszerű: a termelők számára elérhetővé tenni a saját adataikat, miközben biztosítjuk az állatok jólétét." Összefoglalva, az a célja, hogy minden sertéstenyésztési döntés adatvezérelt döntés legyen.

Jelenleg a FarmSee megoldásait már használják Dániában, Oroszországban, Izraelben és Lengyelországban. Őket 2021 májusától az Egyesült Államok követi.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás