2022 őszén a gazdák legfontosabb kérdése az aszálykárok rendezése. De nemcsak idén fontos, hanem majd jövőre is az lesz, ezért is érdemes foglalkoznia a kárenyhítés kérdésével.

Két módja van az aszálykárok rendezésének

Ha volt növénybiztosítása, akkor már vagy rendezte a biztosító vagy folyamatban van.

De még arra is van elvi lehetősége, hogy a Kárenyhítési rendszerből kapjon kárenyhítési juttatást. Azért elvi, mert a bekövetkezett történelmi aszálykárhoz képest kevés pénz van a rendszerben és egyelőre nincsenek olyan hírek, hogy tesznek még bele.

Ettől függetlenül érdemes beadnia a kárenyhítési juttatás iránti kérelmet, erre november elsejétől harmincadikáig van lehetősége.

Fotó: Unsplash

Mi a két kulcsa a kárenyhítésnek?

Két fogalom, a referenciahozam és a kárküszöb.

Az első a referenciahozam

A referenciahozam a termesztett növényei előző 5 éves adatai alapján kiszámolt hozama. Ez az a hozam, amelyhez képest számolja a kárenyhítés a kárt. Tehát nem az számít, hogy Ön szerint, a tapasztalatai alapján mennyi lett volna idén a terméshozama, hanem az, hogy mennyi a számított referenciahozam.

A második a kárküszöb

A kárküszöb pedig az a hozam, aminél nagyobb értéket nem jelenthet le az Állami Kárenyhítés felé, ha valamelyik növénye elemi kárt szenvedett. Mert ha megteszi, akkor már az első lépésnél elintézte, hogy ne kapjon kárenyhítési juttatást.

Hogyan számolhatja ki egyszerűen?

Eddig ezt kiszámolni egy félórás munka volt legalább – most két kattintással megkaphatja az adatokat.

Kattintson ide, töltse fel az eredeti Egységes kérelmét és pár percen belül megkapja emailben az eredményt! Térítésmentesen.

Mi a referenciahozam csapdája?

Ha ismeri a referenciahozamát, már maga a tudás javítja a gazdasága károk elleni védekezésének tervezhetőségét.

A referenciahozamnak van egy csapdája: ha magasabb termésátlaga van, mint az előző 5 év adataiból számított referenciahozam, akkor – hiába kötelezően tag a Kárenyhítési rendszerben – könnyen előfordulhat, hogy a kisebb kárai nem térülnek meg, vagy sokkal kevesebbet kap, mint ami járna. Azért, mert a valós kárához képest a rendszerben egy jóval alacsonyabb hozamérték-csökkenést számolnak és ezért „papíron” alig van vagy egyáltalán nincs is kára.

Ez a következőképpen működik, itt van rá egy egyszerűsített, de érthető példa:

Tavaly volt egy növényből hektáronként 6 tonna hozama és 120.000.- Ft volt az eladási ár, akkor a hektáronkénti hozamértéke 720.000.- Ft volt. Idén beütött az aszály és csak 3 tonna volt a hozam hektáronként, de a termény ára felment 240.000.- Ft-ra, a hozamértéke ugyanúgy 720.000.- Ft volt hektáronként, ezért a Kárenyhítési rendszer szerint nincs hozamérték-csökkenés, így nem fog kárenyhítési juttatást fizetni. Annak ellenére, hogy a valóságban 50% a hozamkiesés.

Ezért kell ismernie minden évben a referenciahozamát, mert akkor - néhány év alatt – szépen fel tudja építeni a valós, magas terméshez sokkal jobban közelítő értéket.

Ha most benne van ebben a csapdában, a megoldás a problémára egy növénybiztosítás kötése lehet, mert a biztosító nem mindig a referenciahozam alapján fizet, hanem olyan hozam alapján, amelyre megköti a biztosítást. (Ez jég-, tűz-, és viharkárokra igaz, aszálykár esetén a biztosítónál is a referenciahozam a döntő – lásd a következő példát.)

A biztosító így fizet:

Ugyanez a példa, annyit teszünk még hozzá, hogy 8 tonna/hektár a számított referenciahozam. Idén 3 tonna a valós hozam. Ez 37,5%-os hozam, a kiesés 62,5%. Az aszálykár önrésze 50%, így a maradék 12,5%-os kiesést fogja kifizetni a biztosító az Ön által megadott tonnánkénti 240.000.- Ft-os áron.

Itt kalkulálhat magának növénybiztosítást.

Mire jó a kárküszöb?

A törvény kimondja, hogy a referenciahozamhoz képest minimum 30%-nak kell lennie a kárnak ahhoz, hogy kárenyhítési juttatást kapjon. Ez az első szűrő.

Így, ha ismeri a referenciahozamon alapuló kárküszöbét, akkor tudni fogja, hogy mi az a hozam, amelynél magasabbat nem érdemes bejelenteni a Kárenyhítési rendszerbe, mert akkor nem lesz jogosult kárenyhítésre.

Ezért használja a rendszerünket és számolja ki ezt a két fontos adatot! Ha megteszi, előre tudni fogja, hogy mire számíthat, ha beadja a kárenyhítési juttatás iránti kérelmét!

(x)

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás