A takarmányok biztonsága, az állat egészségre gyakorolt hatása létkérdés a tenyésztők számára. Fontos, hogy kizárólag minőségi, az állatoknak megfelelő takarmányféleségekkel etessék állataikat, ugyanis egy esetlegesen GMO-val fertőzött takarmány később akár az állat húsát elfogyasztó emberekre is hatással lehet.

Az állati takarmányozás egyik legfontosabb eleme a fehérjebevitel, melyet az esetek jelentős százalékában szójából szoktak fedezni. Azonban pont ez az egyik olyan növény, amelyből már GMO fajtákat is termesztenek a világ több pontján. Ráadásul nem ismert, az ilyen növények milyen hatással lehetnek évtizedek múltán a fogyasztókra. Lehet ugyan ellenőrizni, hogy honnan származik a takarmányként használt szója, de sosem lehetünk 100 százalékig biztosak abban, hogy ami a papíron olvasható, az van a tárolókban is.

Afrikában már sokan etetnek lárvákat például a baromfikkal (Fotó: time.com)
 

Nem kell azonban feltétlenül csak a GMO-ra gondolni, a növényvédő szerek maradványa is komoly negatív hatással lehet a fogyasztókra. Mind az állatra, mind később az emberre. Ennek érdekében kutatók elkezdték kikísérletezni, hogy milyen alternatív fehérjeforrásokból lehetne fedezni az állatok fehérjeszükségletét. A kutatás eredménye sokakat meglepett: a rovarok bizonyultak a legjobb alternatívának.

Afrikában például már egyes baromfitenyésztők élnek is a légylárvák nyújtotta lehetőségekkel. Szakértők szerint a lárvák jóval egészségesebb, biztonságosabb formában nyújtják a megfelelő fehérjemennyiséget az állatoknak, miközben húsuk finomabb, jobb állagú lesz.

Kutatások szerint Európában is megvethetné a lábát az új takarmány. Az európai fogyasztók ugyanis egyáltalán nem elleneznék, hogy az ilyen takarmányt fogyasztó állatokból készült termékeket egyék, feltéve, ha ez fel van tűntetve a csomagolásra. Európában jelenleg Belgiumban és az Egyesült Királyságban folytatnak rovarfehérje alapú takarmányozási kísérleteket sertés-, baromfi- és halállományokban.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás