A NAV közhiteles nyilvántartást vezet azokról az adózókról, amelyeknek nincs köztartozásuk. Ez a köztartozásmentes adózói adatbázis (KOMA). Számos előnye van annak, ha egy adózó szerepel ebben az adatbázisban: ez igazolja az adózó megbízhatóságát, gyorsíthatja az ügyintézést, kiválthat egyes igazolásokat. Az adóhatóság egy tájékoztató füzetben összegyűjtötte a KOMA-val kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, milyen előnyei vannak a felvételnek, az hogyan kérhető és milyen feltételei vannak.

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a köztartozásmentes adózói adatbázisban való részvétel előnyeiről. A KOMA több helyzetben is megkönnyíti az adózók dolgát, erről az Adózóna cikke számolt be.

Számos előnye van annak, ha egy adózó szerepel ebben az adatbázisban: ez igazolja az adózó megbízhatóságát, gyorsíthatja az ügyintézést, kiválthat egyes igazolásokat - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mosonmagyaróvár

A felvétel előnyei

Az adatbázisban szereplés helyettesíti például a tartozásmentességről szóló NAV-igazolást azokban az esetekben, amikor annak meglétét jogszabály írja elő. Ez azt jelenti, hogy igazolásként el kell fogadnia az igazolást kérőnek – például a pályázat kiírójának – a KOMA-szereplést igazolásként.

Amennyiben viszont a köztartozásmentességről szóló igazolás bemutatását nem jogszabály írja elő, vagy a köztartozásmentességen kívül más NAV-nyilvántartásban szereplő adatot is igazolni kell, akkor az igazolást kérő dönti el, hogy elfogadja-e az igazolás helyett a KOMA-szereplést.

A KOMA további előnyei:

  • ingyenes: illetékmentes a felvételi kérelem az adatbázisba;
  • nyilvános: az adatbázis regisztráció nélkül megtekinthető a NAV honlapján;
  • aktuális: az adatbázis minden hónap 10-én frissül;
  • hiteles: igazolhatja az adatbázisban szereplő pénzügyi megbízhatóságát az üzleti partnerek számára;
  • biztosítékmentességet jelent: 2 éves működés mellett a szereplés kiváltja a kockázati biztosítékot az ekáerben.

Hogyan kérhető a felvétel?

A felvételt kizárólag elektronikusan, a KOMA-nyomtatvány benyújtásával lehet kérni. A KOMA-nyomtatvány az ONYA felületen, vagy a NAV honlapján (www.nav.gov.hu) a Nyomtatványkitöltő programok menüpontban érhető el.

Mindkét azonosítóval akkor szerepelhetnek, ha a felvételt két külön nyomtatványon nyújtják be: az egyiken az adószámot és az adóazonosítót, a másikon csak az adóazonosító jelet tüntetik fel.

Amennyiben az adózó adószámmal és adóazonosító jellel is szerepel az adatbázisban, akkor mindkét azonosító alapján lekérdezhető tartozásmentessége. Ha az adószáma megszűnik, de a többi feltételnek megfelel, akkor az adóazonosító jellel továbbra is a KOMA-ban marad.

Nyilatkozat szükséges

Az adózónak a KOMA-nyomtatványon nyilatkoznia kell arról, hogy a közzétételt megelőző hónap utolsó napjáig esedékes bevallási és befizetési kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tesz vagy tett.

A KOMA-nyomtatványon kezdeményezhető a kérelem visszavonása is és a törlés az adatbázisból.
További információk az adatbázis előnyeiről a NAV-tájékoztatójában olvasható.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás