Nagyot lépett Nigéria a mezőgazdasági biotechnológiában tavaly, amikor két genetikailag módosított növény, a kártevőknek ellenálló Bt-gyapot és homoki bab (ismertebb nevén tehénborsó) termesztését engedélyezte. Mindkettő nagyon fontos az ország gazdasági fejlődése és élelmiszerbiztonsága szempontjából. 2020-ban már ezeket a GMO variánsokat is vetni fogják a termőföldeken az egyik legfejlettebb afrikai országban.

A nigériai kormányzat azt reméli a génmódosított Bt-gyapot befogadásától, hogy nagy lendületet ad az ország szenvedő textiliparának, amely fénykorában mintegy 450 ezer embert foglalkoztatva 180 kallómalommal dolgozott - írta a Cornell Alliance for Science cikkére hivatkozva az Agrárszektor. Az anyag szerint a legjobb éveiben Nigéria GDP-jének közel 20 százalékát adta a textilipar. Mára csak 25 üzem maradt, és ezek sem használják ki a teljes kapacitásukat, amivel komoly veszteségeket okoznak a nyugat-afrikai ország gazdaságának.

A génmódosított Bt-gyapot engedélyezéséről a nigériai textilipar fellendülését várják - képünk illusztráció

A gyapothoz hasonlóan az ország egyik legfontosabb haszonnövénye a tehénborsó. Népi neve a “szegény ember húsa”, mert magas fehérjetartalommal rendelkezik, de lényegesen olcsóbb a szárnyas-, hal- és a marhahúsnál. Nigéria a Föld legnagyobb tehénborsó-fogyasztója, ám a kártevőkhöz köthető hozamveszteségek miatt a gazdák már jó ideje nem képesek belőle az igényeknek megfelelő mennyiséget termelni. Ezért Nigéria évente 500 ezer tonna tehénborsót importál külföldről, hogy az ország éves szükségleteit fedezni tudja.

Ezzel 100 százalékos védelmet biztosítottak a növénynek a molyfélékhez tartozó Maruca vitrata kártevő ellen. Ez a molyféle a hüvelyesekre szakosodott, és képes elpusztítani a tehénborsó-ültetvények 20-80 százalékát is. A Bt-gyapot a módosítatlan fajtához hasonlítva a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) ellen kapott genetikai alapú védelmet, amely az ültetvények akár 60 százalékát is lerághatja.

Gyomirtó-rezisztens és beltartalom-javító GMO

A portál megjegyzi, hogy a rovarok ellen minden egyes sejtjükben mérget termelő növények (mint például a Bt-kukorica) fokozatosan visszaszorulnak a világ fejlettebb részein, helyüket a gyomirtóknak ellenálló génmódosított növények (mint a glifozát-ellenálló szója) veszik át. Továbbá nemrég jelentek meg azok a génmódosított növények, amelyek a növény beltartalmát képesek javítani, ilyen az aranyrizs, amiről itt írtunk korábban.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás