Agrárfórumot tartott Szanyban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Győr-Moson-Sopron megyei szervezete. Az érdeklődők tájékoztatást kaptak a mezőgazdaság aktuális kérdéseiről. A gazdákat Németh Gergely, a kamara megyei elnöke köszöntötte, majd Széles Sándor, megyei kormánymegbízott osztotta meg gondolatait a hallgatósággal. A gazdák és a kormányhivatal kapcsolatáról, illetve a kormányhivatal és az agrárkamara együttműködéséről beszélt.

A Kisalföld számolt be róla, hogy Széles Sándor szerint Győr-Moson-Sopronban a kamara és az államigazgatási szervek kiválóan és eredményesen működnek együtt. Kiemelte, ha a gazdák tevékenységével kapcsolatban bármilyen államigazgatási kérdés felvetődik, az mind a kormányhivatalon, vagy a járási hivatalokon megy keresztül. Legyen szó állategészségügyi kérdésekről, növényegészségügyről, vetőmagfelügyeleti, természet- és környezetvédelmi kérdésekről, családtámogatási, társadalombiztosítási, vagy földhivatali ügyekről.

Öntözés nélkül nem lehet versenyképes a magyar mezőgazdaság

Óriási kihívások előtt állunk. Éppen túl vagyunk a pandémián, ami az agráriumot is keményen érintette. Kitört az orosz-ukrán háború, aminek a következményeit még senki nem ismeri. Ha ezeket figyelembe vesszük, akkor azt látjuk, hogy az energiaválság mellett az élelmiszerválság is fenyeget. Arra akkor tudunk jó választ adni, ha a központi irányítás nagyon pontos feladatokat ad. Az együttműködési készség, ami az elmúlt időszakban az államigazgatásban megjelent, a következő időszakban is így működik majd - fogalmazott Széles Sándor.

Adózás az elviselhetőség határain belül

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos elnöke a kamarai választáson való részvétel fontosságára hívta fel a figyelmet, majd aktuális agrárkérdéseket érintett. Kiemelte, hogy a vidékfejlesztési programhoz a kamara számos javaslatot nyújtott be, melyek közül külön is említette a program társfinanszírozási mértékének emelését, a különböző pályázati lehetőségeket. Győrffy Balázs szólt a fiatal gazdákról is. Elmondta, hogy szeretné, ha az ágazatban dolgozó fiatalok érzenék, hogy ők is fontos tényezők, megbecsülik őket és vihetik tovább, amit elődeik elkezdtek. Nagy eredménynek tekinti a kamara elnöke a családi gazdaságok és az őstermelői rendszer átalakítását, az adópolitikát.

„Az adópolitika nem tartozik a Közös Agrárpolitika hatálya alá. Ezzel tudtuk elérni, hogy ma szinte adómentesen lehet mezőgazdasági tevékenységet végezni. Ha valaki átlépi az adott küszöböt, akkor is az elviselhetőség határain belül fizet adót” - mondta Győrffy Balázs.

Az öntözés fejlesztése kulcskérdés

A NAK-elnök kitért a tervekre és a feladatokra is, legfontosabbként említve az öntözés kérdését. „Fenntarthatatlan az az állapot, hogy Magyarország területének két százalékát öntözi, míg Spanyolország húszat. A mostani területeknek többszörösét kell öntözni. Évente 300 milliárd forint kárt okoz az aszály a magyar mezőgazdaságnak” - mondta.

Dr. Cseh Tibor András, a MAGOSZ megbízott főtitkára arról tartott előadást, hogy a földforgalmi törvény kiskapuit lezárták. Ma már nem lehet a szerződésekbe írt irreálisan magas bérleti díjakkal elvinni a földet a helyi gazdák elől, nem lehet aranykorona cserével helyzetbe hozni a földet befektetésnek tekintő üzletembereket és jelzálogjogot alapítva az ingatlanra elijeszteni a ténylegesen termelőket.

Kamarai szavazás 12 településen

Németh Gergely, a kamara megyei elnöke a május 20-i, pénteki kamarai választásról elmondta, hogy a megyében 80 kamarai küldöttet választanak a tagok. Arra kérte a gazdákat, hogy minél többen menjenek el szavazni, hogy megfelelő támogatással tudják tenni a dolgukat a tisztségviselők. Győr-Moson-Sopron megyében 12 településen lehetett szavazni: Ásványráró, Beled, Csorna, Egyházasfalu, Győr, Kapuvár, Lébény, Mosonmagyaróvár, Nagycenk, Pannonhalma, Szany és Tét. A megyei elnök kitért arra is, hogy az egységes kérelmek benyújtásának időszaka van. A megyében 6 ezer kérelem érkezik be, amiből 4 ezret a kamarai falugazdászok adnak be.

A háború óriási károkat okoz

Nagy István agrárminiszter is ott volt a szanyi fórumon. Elmondta, hogy komoly kihívásokkal néznek szembe a termelők, elég csak a pandémiára, az éghajlatváltozásra gondolni, vagy a háború hatásairól beszélni. A nehézségek ellenére az élelmiszerellátás mégsem került veszélybe, mert a gazdák dolgoztak, vetettek, amikor kellett, arattak, amikor ott volt az ideje. A fórumon kérdésekre válaszolva az orosz-ukrán háború hatásait elemezve elmondta: mindenkinek elemi érdeke, hogy a háború véget érjen. Az Ukrajnában és Oroszországban kieső termelés ugyanis óriási károkat okozhat a világban.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás