Májusban is több fontos, és olvasásra érdemes interjút is készítettünk mezőgépes szakemberekkel. Szóba kerültek az erdészeti gépek és az öntözés is. Ezeken kívül írtunk még az otthonról is végezhető határszemléről, valamint arról, hogyan vizsgálták szén nanocsövekkel a növények stessztűrését, és miért dolgoztatnak robotkutyákat az új-zélandi juhászok. Gépekhez kapcsolódó támogatásos cikkünk is volt, továbbá pótkocsikat és szervestrágyaszórókat sem hagytuk ki. Szeretettel ajánljuk júniusi mezőgépes és technológiai összefoglalónkat, ezúttal több érdekes videóval!

Szén nanocsövekkel vizsgálták, hogyan reagálnak a növények a stresszre

Szén nanocsövekből készült szenzorok elhelyezésével pontosan nyomon tudják követni, hogyan reagálnak a növények a különféle stresszhelyzetekre. A Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói kifejlesztettek egy módszert, amivel megfigyelhetik és mérhetik azt, hogy a növények milyen válaszreakciókkal élnek a különféle stresszhelyzetekre. A sérülésekre, a fertőzésekre és a fényártalmakra adott válaszokat a növények leveleibe ágyazott szenzorokkal mérték meg. A nanocsövek képesek észlelni és jelenteni a növények által használt vészjelzéseket.

Szénből készült szenzorok segítségével vizsgálják a növények különböző stresszhatásra leadott válaszreakcióit az MIT kutatói - képünk illusztráció

Új-Zélandon már robotkutya tereli a nyájat

A Rocos és a Boston Dynamics együttműködésével kifejlesztettek egy olyan robotot, amely képes helyettesíteni a juhászok kisegítő munkatársait, a kutyákat. A Boston Dynamics létrehozta magát a robotkutyát, míg a Rocos szoftverfejlesztő cég a távvezérlés és végrehajtás folyamatait biztosítja a robot számára. A szerkezet négy lábbal rendelkezik, amelyek biztosítják a különféle terepeken való mozgást, továbbá nagy teherbírásúak, amely hasznos lehet a birkák környezetében. A robot távolról is jól irányítható, illetve olyan területeken képes mozogni, amelyeken más robotok nem, a kiadott útvonalat pedig menet közben is lehet alaktani és tervezni.

https://www.youtube.com/watch?v=RBLnAhzPpTQ

Virtuális határszemle 2. – Home Office a szántóföldi növénytermesztésben

MyJohnDeere – A gépüzemfenntartás kézben tartása az irodából. A mai mezőgazdasági gépek számtalan információt gyűjtenek és tárolnak a munkájuk során, legyen az szállítás vagy területen végzett munka. Ezen adatok segítségünkre lehetnek a napi döntéshozatalban, logisztikai feladatok szervezésében. Sőt, meghatározó információval szolgálhatnak a gépberuházások tervezésében.

https://www.youtube.com/watch?v=uGnR1OKINnA

Virtuális határszemle 3. – helymeghatározás profi módon

RTK Assistant – A GPS helymeghatározás specialistája. Napjaink modern mezőgazdasága nem létezhetne a GPS helymeghatározás nélkül. Az egyik első lépés a precíziós gazdálkodás felé, hogy gépeink képesek legyenek az automata kormányzásra, ehhez pedig fontos kellék a minél nagyobb pontosságú GPS vevő. A KITE Zrt. RTK (Real Time Kinematic) rendszere felvértezi a felhasználót a +/- 2,5 centiméteres GPS pontossággal, melynek segítségével a gazdálkodás hatékonyabbá válik.

https://www.youtube.com/watch?v=Y10bZ3UsmPo

Amit tudni érdemes a szakszerűen megtervezett, hatékony öntözésről

A nappali középhőmérséklet folyamatos emelkedése mellett a nyári termelési szezonban visszatérő probléma, hogy a talaj vízmegtartó képessége csökken, amely részleges vagy teljes kiszáradáshoz és termésvesztéshez vezethet. Erre a problémára nyújt megoldást a komplex módon megtervezett, kivitelezett és szakszerűen folytatott öntözéses gazdálkodás. Az öntözővíz kijuttatásának legegyszerűbb és talán a legdrágábban üzemeltethető módja alapkivitelben az öntözőkocsira szerelt vízágyú, amelynek öntözés hatékonysági mutatója csak körülbelül 60-65%, ami a párolgási veszteségből adódik. Hatékonyabban és gazdaságosabban tudjuk üzemeltetni rendszerünket, amennyiben konzolos öntözést választunk. Ezzel a megoldással a lineár, vagy center pivotok hatékonyságát tudjuk fokozni, így 80-85%-os hatékonysággal öntözhetünk. Ez azt jelenti, hogy akár 40%-kal több víz hasznosul a konzol esetében a vízágyúhoz képest. A konzolos öntözés további előnye, hogy nem jellemző olyan talajtömörödés, mint a vízágyús öntözés esetében, azonban még mindig jelentősek az üzemeltetéssel járó költségek.

Már hiába igényelnék, elfogyott a szántóföldi növénytermesztéshez szükséges erő- és munkagép alkeret

Módosult a beruházási hitelekhez kapcsolódó kamattámogatás feltétele. A beruházási hitelekhez kapcsolódó kamattámogatási kérelmek még benyújthatóak, azonban a szántóföldi növénytermesztéshez szükséges, 30 milliárd forintos erő- és munkagép alkeret már kimerült. Így azok beszerzésére a továbbiakban nem lehet kamattámogatási kérelmet igényelni. Természetesen továbbra is lehet kérvényezni a mezőgazdasághoz, az erdőgazdálkodáshoz és az élelmiszeripar beruházási hiteleihez kapcsolódó kamattámogatást. A pénzügyi intézményhez kell benyújtani a kérelmeket, amely legkésőbb 2020. december 31-ig postai úton továbbítja azt a Magyar Államkincstár részére.

Maximálisan kiszolgálja a vevői igényeket a Hunduna

Kevés olyan cég van Magyarországon, ami a mezőgazdasági üzemeknek teljes gépparkot kínál az energiaültetvények műveléséhez, a bioenergia hasznosításához. A Hunduna s.r.o. az egyik közülük. Vezetőjükkel, Nadobán Erikával beszélgettünk. Fokozatosan nő az érdeklődés az erdei vágástéri hulladék hasznosítása, a brikett, a pellet és a komposzt iránt. A Hunduna s.r.o.-nak sikerült megtalálnia ezeken a területeken a legjobb gépeket. Egész gépcsaládokat állítottak össze, komplex megoldást kínálva minden területre. Az erdők, gyümölcsösök, szőlők levágott hulladékai eddig helyben maradtak és valamilyen módon bedolgozták azokat a talajba, de nem volt ennek a hulladéknak a szerepe kellően átgondolva.

A Farmtech 2020-tól új disztribúciós rendszert alakított ki Magyarországon

A szekszárdi AGIÓ Kft. 1999-től kizárólagos forgalmazóként importálta a FARMTECH d.o.o. által gyártott mezőgazdasági pótkocsikat és szervestrágyaszórókat. Az elmúlt 20 évben a márka bizonyította magas minőségét, hosszú élettartamát és kiváló értéktartását. Az elmúlt években a forgalom növekedése, illetve a gyártó növekedési tervei szükségessé tették a disztribúciós rendszer átalakítását. Így 2020-tól a FARMTECH termékek magyarországi forgalmazása három – Nyugat-, Közép- és Kelet-Magyarországi Értékesítési Centrumon keresztül történik.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás