Nagy István agrárminiszter elmondta a véleményét arról, hogyan lehetne megszüntetni a termelők és a feldolgozók közötti felvásárlási árharcot, érintette a sertéspestis helyzetét és az agrártámogatások jövőjéről kapcsolatos elképzeléseit is. Egy közösségi tulajdonban lévő almafeldolgozó építését is kilátásba helyezte. Az agrárminiszter az Origónak adott interjút, ezt az anyagot szemléztük.
Mint minden évben, az idén is probléma volt a felvásárlási árakkal az almánál. A feldolgozók mélyen áron alul akarták felvásárolni a terményt. Mi kellene ahhoz, hogy ne alakuljon ki árháború?
A nehézséget a korlátozott feldolgozási kapacitás okozza. Az almatermelők nemrég megegyeztek a feldolgozókkal, ám a szőlőnél is hasonló a helyzet. Véleményem szerint csak a közös összefogás jelenthet megoldást. A termelők magas áron akarják eladni a terményüket, viszont a felvásárlók az alacsony árban érdekeltek. Megoldást jelenthet, ha a feldolgozás is a termelők kezébe kerül. Így a két tevékenységből származó jövedelem kiegészítheti egymást.
Egy olyan közösségi tulajdonban lévő almafeldolgozót kell építenünk, amely méreténél fogva ármeghatározó tényező lehet.
Több kérdést is mérlegelünk. Például, hogy a feldolgozó Szabolcs-Szatmár-Bereg megyén belül hol valósuljon meg; állami tulajdonban, vagy a gazdák tulajdonában álljon-e, érdemes- e megvásárolni és fejleszteni egy már meglévő üzemet. Reményeink szerint, rövidesen megszületik a döntés. A vidékfejlesztési forrásokból 50 milliárd forint áll rendelkezésre élelmiszeripari üzemek fejlesztésére. Ebből 10 milliárdot különítettünk el a szőlő- és borágazat további támogatására, negyven milliárd forint pedig élelmiszeripari beruházások fejlesztésére szolgál. Erre pályázhatna például egy gazdaközösség. A termelőknek ma összefogásra és hosszú távú termelői szerződésekre van szükségük, amely olyan árképletet tartalmaz, ami figyelembe veszi a nemzetközi piaci viszonyokat és a termést. Vagyis azokat az objektív paramétereket, amelyek betartásával kikövetkeztethető a tisztességes felvásárlási ár mértéke.
Közösségi tulajdonban lévő almafeldolgozó létrehozásáról beszélt Nagy István agrárminiszter
Az agrárágazat másik nagy baja a sertéspestis terjedése. Mennyire van veszélyben a magyar sertéstartás?
Magyarországon afrikai sertéspestist eddig csak vaddisznóban mutattak ki. Amíg ez így marad, addig a piaci pozíciónk stabil. A nagyüzemi sertéstartóknál kiemelt ellenőrzéseket folyatunk a szigorú szabályok betartása érdekében. A nehézség inkább a háztáji gazdaságokban jelentkezik, ahol önellátásra tartanak 1-2 hízót. Előfordul, hogy a telken nincs kerítés, ezért a jószág ki-be járkálhat, így pedig lehetőség van arra, hogy vaddisznóval találkozzon. Ez pedig komoly kockázatot jelent.
A gazdáknak van-e lehetőségük fejleszteni pályázatok segítségével? Egyszerűsödhetnek-e a támogatások?
Igen, hiszen a kormány egyik fontos célkitűzése, hogy a rendelkezésre álló uniós források a kis- és közepes gazdaságok fejlesztéseit szolgálja. A Vidékfejlesztési Program keretében elérhető mintegy 1300 milliárd forint – a többi uniós tagállamhoz képest kiemelkedően magas arányban – több mint 50 százalékban, kifejezetten az agrárberuházások megvalósulását segíti. A tapasztalatok azt mutatják, hogy szinte minden vidékfejlesztési pályázatot kiemelt érdeklődés kísér. A beérkezett kérelmek elbírálása pedig jó ütemben halad, hiszen a teljes vidékfejlesztési keret több mint 98 százalékára már kötelezettséget vállalt a tárca. Ez eddig összesen több mint 174.000 nyertes kérelmet jelent. Az agrárminiszterrel készített teljes interjút az Origo oldalán olvashatja el.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás