Az agrárium szakemberei számára kiemelten fontos, hogy döntéseiket pontos és megbízható információkra alapozhassák. A szántóföldön történő, nagysűrűségű és folyamatos adatgyűjtés jelentette kihívásokra az Agrodat projekt munkatársai egy döntéstámogató informatikai termék fejlesztésével kívánnak választ adni.

A 2014-2017 között zajló projekt során fejlesztett rendszer könnyen üzemeltethető szenzoros mérőeszközökből, az általuk mért adatokat összesítő és feldolgozó központi számítógépből és egy interneten keresztül elérhető döntéstámogató szoftverből áll.

A termelő a saját területén mért, valós idejű adatokat folyamatosan nyomon követheti a rendszerben. A korábbi mérési eredmények tárolásra kerülnek, így azok visszakereshetők és elemezhetők az Agrodat online felületén, emellett a területeken végzett gazdálkodási tevékenységek naplózása is biztosított.

2016-ban 53 partner részvételével, 110 táblán, közel 2800 hektár kukoricaállományban, több mint 700 szonda felhasználásával, nagy eszközszámú teszt került lebonyolításra. Ez kijelölte a mérőeszközök továbbfejlesztésének irányvonalát, illetve a döntéstámogatáshoz szükséges modellek megalkotásához és teszteléséhez szükséges módszertani alapokat.

2017-ben a kukoricán kívül búza, napraforgó és repce állományokban zajlanak majd vizsgálatok, sor kerül a 2016-os tapasztalatok alapján továbbfejlesztett, felhasználó által is üzemeltethető mérőeszköz tesztjére is. Elérhetővé válik a döntéstámogató rendszer képességbővítésen átesett új verziója, mely a szondák által mért környezeti adatok, a kapott időjárás-előrejelzési és gazdálkodási adatok elemzése alapján képes lesz a termeléshez kapcsolódó döntések, folyamatok támogatására.

A projekt célja, hogy 2018-tól olyan terméket adjon a mezőgazdasági szakemberek kezébe, ami lehetővé teszi a termelési folyamatba való, pontos információn alapuló beavatkozást, így használata potenciális költségmegtakarítást, hozamnövekedést és kármegelőzést jelenthet a gazdálkodó számára.

További információ: htttp://www.agrodat.hu

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás