Míg a tavasz első felében a csapadékhiány okozta stressz kezelése volt a gazdálkodók egyik fő feladata a gabonatáblákon, mostanra a sok csapadék hatására beinduló gyomosodás és gombásodás igényel növényvédelmi kezeléseket. Rácz Gáborral, az ICL szaktanácsadójával arról beszélgettünk, hogy hogyan és miért érdemes ezt lombtrágyák kijuttatásával kombinálni.

A magyar gazdálkodók egyre nagyobb hányada gondolkodik lombtrágyázásban, de azért érdemes néhány dolgot tisztába tenni. Miért érdemes éppen most lombtrágyázni?

Azért javasolt a növényvédelmi kezeléseket egymenetben a lombtrágyák kijuttatásával összekapcsolni, mert fokozzák a növényvédő készítmények hatékonyságát, ráadásul a felvett extra tápanyagok a termés mennyiséget is megnövelhetik a növények életfolyamatainak aktiválásával.

Mit ajánlanak erre?

Az ICL-SF első javaslata erre az Agroleaf Power High N 31-11-11+TE és az Agroleaf Power total 20-20-20+TE használata hektáronként 5 kg-os dózisban, 250-300 liter vízmennyiséggel. Ez magas mennyiség, de ekkor várható tőle plusz eredmény.

Rácz Gábor az ICL szaktanácsadója

Miért van szükség ilyenkor a megemelt nitrogéntartalomra?

A gabonafélék termésmennyiségét elsődlegesen a nitrogén határozza meg. Jelenleg a legtöbb gabonatáblán a növények a kalászhányás-virágzás közeli fenofázisban vannak, amikor is hatékonyan veszik fel és tudják hasznosítani a nitrogént lombon keresztül. Ezért ha a növényvédelmet ebben a növekedési fázisban kell végezni, mindenképpen érdemes nitrogén tartalmú lombtrágyát is kijuttatni.

Miért éppen az Agroleaf Power a javaslat?

Az Agroleaf Power prémium kategóriás lombtrágya család a tiszta NPK hatóanyag és a kelatizált ME tartalom mellett - ami vállalti sztenderd - rendelkezik két speciális összetevővel. Az M77 formula hatékonyságot növelő ún. BOOSTER anyagokat tartalmaz, ami 100%-ban biztosítja rövid időn belül az NPK és mikroelemek felvételét. Ezen kívül aktiválja a növény életfolyamatait, tartalmaz kész tápanyagokat de többek közt a gyökérrendszer aktiválásával több gyökérsavat termel. Így több felvehető tápelem áll a növény rendelkezésére, amit a DPI-technológia a fotoszintézis 8-10 napon keresztüli fokozott aktiválásával gyakorlatilag felveteti a növénnyel. A felvett extra tápanyag a termésbe épülve növelhetik annak mennyiségét.

Mekkora költséget jelent mindez?

A hektárköltség beszerzési forrás függvényében nettó 3700-4200 Ft-ra jön ki.

Említette, hogy az Agroleaf Power az egyik javaslatuk, de mi a másik?

A hidrogén-karbonát bontása és az alacsony pH biztosítása miatt a PeKacid 0-60-20 összetételű monokristályos PK öntöző műtrágya. Ez két olyan fontos tulajdonság ami a növényvédelmi munkálatok során nagyon nagy segítséget biztosit a hatékonyság növelésében. Oldhatósága 60 kg 100 liter vízre számítva. Erősen savas kémhatású (pH = 2,2), hidrogénkarbonát-semlegesítő ereje 240, ami azt jelenti, hogy 1 kg PeKacid 240 g/l  HCO3-iont képes semlegesíteni az öntözővízből. Ráadásul megakadályozza az öntözőrendszer eltömődését, rendszeres használatával egyszerűen és biztonságosan megelőzhető a csepegtetőtestek és -csövek elzáródása. Segít az eltömődött öntözőrendszer tisztán tartásában, feloldja a meszes blokkokat.

Milyen dózisban ajánlott a kijuttatása?

A PeKacid dózisának meghatározása
HCO3 indikátorpapírral vagy vízanalízis útján kapott eredményekből könnyen meghatározható. Ennek ismeretében pedig egy okostelefonra letölthető PeKacid-applikációval pár pillanat alatt kiszámolható.

Ismerve a hazai vizek magas pH- és HCO3 szintjét általánosságban 1 gramm/liter PeKacid 250-300 liter vízben feloldva, majd ezután a növényvédelmi készítményeket hozzákeverve, gazdaságosan és hatékonyan segít. Ráadásul a szer kíméli a lombozat viaszrétegét.

Végül beszéljünk a költségekről…

A PeKacid másik vonzó oldala a meglepően alacsony, hozzávetőlegesen hektáronként nettó 140-150 Ft-nyi költsége, ami gyakorlatilag a legalacsonyabb a magyar piacon – más hasonló termékekhez viszonyítva.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás