Agrometeorológia csúcstechnológiával Hajdú-Bihar megyében
Stratégiai partnereivel együttműködve Magyarország legkomplexebb agrometeorológiai mérőhelyét alakította ki a Debreceni Egyetem AKIT. Az obszervatóriumban a hagyományos földi megfigyeléseken kívül az országban egyedülálló távérzékelési kutatások is teret kapnak. A központ 3 mérőhely (Kismacs, Látókép és Debrecen) agrometeorológiai alap- és modellezett adatait szolgáltatja, ami évente átlagosan 25-30 egyetemi oktató, kutató és hallgató tudományos tevékenységének az alapja. Továbbá szakmai segítséget nyújt új mérőhelyek mérési programjának tervezésében és minőségi adatbázisok előállításában is.
A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság (AKIT) Agrometeorológiai és Agroökológiai Központja (AAMK) olyan innovatív nagyüzemi mezőgazdasági technológiákat, szolgáltatásokat fejleszt, illetve nyújt, amelyek főleg a Kárpát-medence egyedi jellemzőihez igazodó precíziós növénytermesztéshez kapcsolódnak. Az egyik cél a talaj-növény-klíma rendszer komplex értelmezése. A létesítmény küldetése a Debreceni Egyetem Agrometeorológiai Obszervatóriumához tartozó mérőállomások fenntartása, folyamatos fejlesztése, valamint alap- és származtatott adatok szolgáltatása hallgatók, kutatók és oktatók számára - mondta Dobránszki Judit, a DE AKIT tudományos főigazgatója.
A kismacsi és látóképi mérőhely központi mérőegységeinek fenntartása és fejlesztése az Országos Meteorológiai Szolgálattal közösen történik. Mindkét mérőhelyen kialakítottak egy szekunder alapmérőállomást, ami meghibásodás vagy havária (például villámcsapás) esetén is gyűjti az alapvető információkat az adattároló- és feldolgozó központ számára – mondta Dobos Attila Csaba, az AAMK vezetője.
Hirdetés
A megfigyelések a 60-as években kezdődtek
Az obszervatóriumot Berényi Dénes, Bocz Ernő és Loch Jakab iskolateremtő professzorokkal szorosan együttműködve Szász Gábor alapította még 1960-ban. A folyamatos mérési program 1963 júniusától indult. Tevékenységének legfőbb feladatait a klímamegfigyelések, a talaj és a felszíni határréteg energia- és anyagtranszport-folyamatainak, valamint a szoláris energia fluxusainak, egyenlegének mérése adják. A hagyományos földi megfigyeléseken kívül Magyarországon egyedülálló, agrometeorológiai célú távérzékelési kutatások is teret kaptak a mérőhelyen – emelte ki Rácz Csaba, az AAMK adatközpont felelőse.
Ők működnek együtt
Az Országos Meteorológiai Szolgálattal, a Debreceni Egyetem TTK Földtudományi Intézet Meteorológiai Tanszékével, az ELTE TK Fizikai Intézet Légköri Határréteg Turbulencia Csoportjával, az MTA Atommagkutató Intézet Klímakutatási és Környezetfizikai Laboratóriumával és a DE Műszaki Kar Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszékével kötött együttműködési megállapodások és közös kutatási programok keretében több speciális mérési komponens bevonása is megvalósult. A klímaváltozás és a fenntartható, precíziós mezőgazdasági technológiák terén végzett innovatív kutatási és oktatási tevékenységéért nemrégiben Berényi Dénes Emlékdíjra jelölt Dobos Attila Csaba vezetésével Magyarország legkomplexebb mérőhelye jött létre – mondta Dobránszki Judit tudományos főigazgató.
Cikkajánló: Ingyenes agrometeorológiai rendszer segíti a gazdákat
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés