A magyar mezőgazdaság egyik húzóágazata évszázadok óta a gabonatermelés, melynek csúcspontját ugyan az aratás, fenntarthatóságát és folytatását azonban a megfelelő tárolás jelenti. Ehhez nyújt segítséget a magyar gazdáknak negyedszázada a Frisomat.

Élet-étel

A régi magyar nyelvben az élet szó búzát, gabonát is jelentett: nemcsak azért, mert a kenyér alapanyagát biztosította, hanem azért is, mert a földbe vetett, ott „életre kelő” búza az örök újjászületés jelképe. A búza és más kenyérgabonák az emberiség legfontosabb kultúrnövényei, melyek alapvető élelmiszer-forrásként szolgálnak az ember, s takarmányként haszonállatai számára.


A gabonát az aratás után 3-12 hónapot tárolni kell, s nagyon nem mindegy, hogy hol

Az aratással még nem szakad vége a gazda gondoskodásának a terményéről: a gabonát évente egyszer takarítják be, a felhasználásig azonban ezután még 3-12 hónapot is tárolni kell, s nagyon nem mindegy, hogy hol. Hol lakjon az „élet”, hogy még hónapok múlva is betölthesse küldetését?

Mi kell a learatott gabonának?

Lássuk, mire van szüksége a gabonának aratás után, hogy megőrizze minőségét! A gabonát ritkábban zsákolva, leggyakrabban azonban ömlesztve tárolják – az ömlesztett tárolás történhet vertikálisan, illetve horizontálisan: előbbire a silók, utóbbira a magtárak alkalmasak. A Frisomat a gabona tárolási módok széles választékát kínálja, lehetőséget nyújtva a későbbi fejlesztésekre: például bővítésre vagy gépesítésre, de most részletesebben a magtárakkal foglalkozunk.

A gabonatárolók falainak nagy nyomásnak kell ellenállniuk, hiszen több tonna gabona feszülhet nekik, és a kártevők elleni harchoz nem árt, ha ezek a falak könnyen tisztíthatók. A gabona mégoly jelentéktelennek tűnő nedvességtartalma még a szárítást követően is folyamatosan párolog, a párolgás hőt termel, a nedves pára pedig a penész és a mikrobák melegágya. Akár szellőztető berendezéssel, akár átforgatással megoldott a gabonák átszellőztetése, a „garmadának” (gabonahalomnak) nagy térre van szüksége. A tisztíthatóság szempontjából kiemelten fontos, hogy a gabona átmeneti „otthonául” szolgáló tároló padlója és a falak felülete sima, rés- és repedésmentes legyen. A megfelelően temperált tárolás alapfeltétele a kiváló hőszigetelés, a biztonságnak pedig a külső környezeti hatásoknak – erős szélnek, esőnek, napsütésnek, akár tűznek is – való ellenállás.


A Frisomat gabonatárolói remek ár-érték aránnyal rendelkező építmények.
Mit tud az acélmagtár?

A Frisomat gabonatárolói a kisebb és a nagyobb gazdaságoknak egyaránt minden igényt kielégítő, remek ár-érték aránnyal rendelkező építmények. Gyors telepítésük miatt – jellemzően 4-5 hét alatt lesz kulcsrakész egy ilyen gabonatároló – akár az aratás előtti hónapokban is felépülhet a gabonaraktár.

Az akár 40 méteres fesztávot is elérő, különféle oldalfalmagasságban, és lényegében bármekkora hosszúságban elérhető magtárak alapanyaga hidegen formált acél, mely könnyen szállítható, karcsú, mégis példásan stabil. Az előregyártott elemeket a helyszínen nem hegesztéssel, hanem csavarozással szerelik össze – ez a megoldás nemcsak tartósabb konstrukciót eredményez, de a rozsdásodásnak is elejét veszi, ráadásul a szerelési folyamat relatív csendes, így a gazdaságban élő állatok sem fognak riadozni. A sima acélfalat magasnyomású tisztítóval makulátlanra lehet varázsolni, jó alapozást nyújtva ezzel a kártevők elleni védekezésnek. A kiváló minőségű, hőszigetelő szendvicspanelek garanciát jelentenek a megfelelő hőmérséklet fenntartására nézve. A Frisomat gondol a gazdaság bővülésére is: minden csarnoka felszerelhető nagyméretű kapukkal, füstelvezetőkkel, gravitációs vagy automata szellőzőrendszerekkel és a belső csöpögést megakadályozó anti-kondenzációs bevonattal. A csarnokba emellett galériák, híddaruk és napelemek is beépíthetők, később pedig könnyen lehet bővíteni és átalakítani a csarnokot. A meglepően egyszerű Frisomat magtárak hosszú évtizedekig nem igényelnek különösebb karbantartást.

További részletek a gabonatárolókról a Frisomat honlapján!

(x)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás