Az afganisztáni gazdaság több mint egyharmadát a mezőgazdaság teszi ki, amely az ország lakosságának háromnegyedének ad munkát és megélhetést. Az ország élelmiszertermelésének közel 85 százaléka származik öntözéses gazdálkodásból. Most a több évszázados vízrendszerek újjáépítésével javítanak az élelmiszer-termelésen és az életminőségen. A Hari Rud folyó vize (a „Rud” perzsa nyelven folyót jelent) évszázadok óta a mezőgazdasági földek öntözésének kulcsa. A folyó több mint 1000 kilométeren szeli át az országot, keresztülvágva a közép- és nyugat-afganisztáni vörös sziklarengeteget, majd Türkmenisztán irányába elhagyja Afganisztánt - írta az Agro Napló.
Az egyik ősi csatorna helyreállításával olyan öntözőrendszer működhet újra, amivel a földeket egész évben vízzel tudják ellátni az afgán gazdák
Az erdőirtás, a túllegeltetés és az ellenőrzés nélküli vízkitermelés miatt a folyók és vízgyűjtő területek kimerültek, a természeti környezet pedig fokozatosan leromlott. A helyzetet rontják a több évtizede tartó fegyveres zavargások, ami lehetetlenné tette az ország vízrendszereinek megfelelő karbantartását és javítását.
Újjáéleszteni a Shaflant, a Hari Rud egyik ősi csatornáját
A Shaflan-csatorna a Hari Rud egyik legfontosabb és legrégebbi csatornája – közel 30 falu 60.000 lakosának életben maradása függ a víz elérhetőségétől. A Shaflan-csatorna helyreállításával a gazdálkodók 3600-ról 4200 hektárra növelték a megművelt terület nagyságát, ahol több árpát, búzát és fűszert (mint például a sáfrányt) termelnek. A háziasszonyok konyhakerteket hoztak létre idényzöldségekkel. Mindkét tényező lényegesen javított az élelmezés biztonságán és a társadalom összetartásán. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), az afgán kormány és partnereik összesen 10.000 hektáron 17 darab öntözési csatornát állítanak helyre Afganisztán északnyugati Pashtun Zarqhun körzetében.  Afganisztánban az öntözési rendszer kezelése hagyományosan a „Mirabon” keresztül történik, ami a gazdálkodókból és a falu rangidőseiből áll össze. A FAO projektben több mint 500 gazdát képeztek ki arra, hogyan tarthatják fenn és működtethetik a 17 csatornát és kerülhetik el a jövőbeni károkat. Habibulah volt az egyikük.
„Korábban munkásokat kellett felvennünk, faanyagot és műanyag zsákokat vásárolnunk, hogy a csatorna sérült részeit kijavítsuk és a folyót a fő csatornába tereljük. Ez nagyon sokba került. Évente 7000 amerikai dollárnak megfelelő, 500.000 afgán afgánit költöttünk (a gazdák évente átlagosan 1440 dollárt keresnek). Az új vízfelvevő szerkezet lehetővé teszi a szabályozott és ellenőrzött vízáramlást a fő csatorna területén, ezáltal földjeink egész évben öntözhetőek – mondta Habidulah.
A gazdálkodóknak ezzel kétszer annyi vizük van kevesebb költséggel. A több víz több élelmet jelent, amelyből a felesleget el tudják adni, ami jobb megélhetést biztosít. A projekt az Iszlám Fejlesztési Bank támogatásával jött létre. A FAO összes öntözéses projektjében mintegy 800.000 hektár öntözési rendszert állítottak helyre, ennek következtében több mint 800.000 gazdálkodó család helyzete javult. A FAO afganisztáni munkájáról bővebben itt olvashat.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás