Ahol kert van, munka is akad bőven – ősszel különösen
Egy kert életében az őszi szezon az egyik legfontosabb időszak. A hideg elleni védekezés, a téliesítés és a következő évre való felkészülés egyaránt elengedhetetlen, ha tavasszal szép kertet szeretnénk. Az ősz a legjobb évszak arra, hogy a kerten dolgozzunk. Már nincs annyira meleg, de még nincs is olyan hideg. Ilyenkor leginkább azért kertészkedünk, hogy a következő szezonra minden készen álljon a kizöldüléshez.
Kertésszel vagy saját kézzel?
A szépen virágzó tavaszi kertnél nincs is kellemesebb látvány, de ezért tenni kell. Ha valaki nem szeret kertészkedni, vagy éppen nincs rá idje, ajánlott megbíznia egy kertészt, aki kellő szakértelemmel rendelkezik. Ráadásul így a kerti munkához szükséges szerszámokra és eszközökre sem lesz gond.
Gallyazás, komposztálás
Az őszi teendők között az első feladatok egyike az ágak, gallyak levágása, összeszedése. Kisebb gallyakhoz érdemes ágaprítóval dolgozni, míg a hasogatáshoz, tűzifa előkészítéséhez használhatunk rönkhasítót. Így gyorsabban elvághatjuk a fát, előbb végezhetünk a munkával, ahelyett, hogy mindent kézzel csinálnánk. A magas ágak és gallyak eléréséhez egy stabil létra sem árt.
Hirdetés
Sokat tehetünk a föld minőségéért, ha komposztálunk. A komposzt szó lényegében a szerves hulladékok bomlásterméke. A komposzthoz szükség van szerves anyagokra, oxigénre, nedvességre és a talajban élő mikroorganizmusok tevékenységére.
Mulcsolás
A mulcsolás szintén egy zöld kertművelési technika, lényegében a talajtakarást jelenti. A talajtakaró anyagok eltérő formájúak, színűek, méretűek és anyagúak. A gyakorlatban akkor valósul meg a mulcsolás, amikor ezeket az anyagokat lerakjuk. A takarás megóvja a talajt a fagytól, és kiszáradás ellen is hatékony védelmet nyújt. Jót tesz a növényeknek, és visszaszorítja a gyomosodást is. Egy optimális mulcsréteg legalább 4-5 centiméter vastagságú. A mulcsot folyamatosan pótolni kell, mivel a szél elfújhatja.
A téliesítés további lépései: öntözés, trágyázás, permetezés
Ahhoz, hogy a növények túléljék a hidegebb időt, folyamatosan törekedni kell a nedvesség fenntartására, főleg ha elmarad az eső. Ilyenkor öntözzünk mértékkel, szórjunk szerves trágyát a talaj mélyebb rétegeibe is, és permetezéssel védekezzünk a kártevők ellen. Ha jól csináljuk, a téliesítés eredménye már az első tavaszi napokon látszódni fog.
Szerszámok kertészkedéshez
A felsorolt szerszámok, mint az ágaprító, rönkhasító, létra mellett számos egyéb alapvető felszerelés is jól jöhet a kertészkedéshez. Ilyen az ásó, a kapa vagy akár a sövényvágó. Ajánlott minden szükséges eszközt időben beszerezni, hogy ne az adott pillanatban hátráltasson a munkában annak hiánya.
Érdemes olyan megbízható szerszámbolt mellett letenni a voksunkat, ahol szinte minden szükséges őszi szerszámot beszerezhetünk.
(Forrás: szabadfold.hu/gazdanet)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés