Hirdetés
Ajánlati fajtalista készül őszi káposztarepcére is
Bekerült a posztregisztrációs kísérleti programba az őszi káposztarepce is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a jogszabályi felhatalmazás szerint a vizsgálati eredmények alapján 2020-ra ajánlati fajtalistát állított össze. Ennek legfőbb célja, hogy a termelők támpontot kapjanak a fajtaválasztáshoz. A kezdeményezéssel több mint 10 év után az őszi búza és kukorica mellé a második legfontosabb olajnövény is bekerül a programba.
Idén első alkalommal hirdeti meg az őszi káposztarepce posztregisztrációs kísérletet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) és a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ). A NAK közleménye szerint a 2006-ban indult posztregisztrációs kísérletek eredményeit érdeklődve várják a gazdálkodók, mivel a köztermesztésben legelterjedtebb fajták objektív és pártatlan körülmények között mérik össze teljesítményüket. Az utóbbi években a növénytermesztők a vetésekre készülve rendkívül nagyszámú fajta közül választhattak, ez pedig felerősítette az igényt a hiteles, független fajtavizsgálati eredmények iránt.
A gazdák rendelkezésére álló fajtakínálat bőséges, és sok fajtatulajdonos ajánlja megvásárlásra saját genotípusait. Az őszi káposztarepce posztregisztrációs fajtakísérlet célja, hogy a már államilag elismert, garantáltan jó termőképességű, és a minőségi elvárásoknak megfelelő fajták széles választékából a lehető legjobbak mérjék össze teljesítményüket.
A négyismétléses kisparcellás kísérleteket a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) végzi és értékeli a hatósági fajtakísérleti állomásain. Az első évben – kísérleti próbaévként – csökkentett fajtaszámmal, 9 helyszínen állítják be a fajtákat. 2 éréscsoportot alakítanak ki, ahol a kísérleti jellegre tekintettel minden, a programban induló fajtatulajdonos legfeljebb 2 fajtát nevezhet. A második évtől kezdődően viszont majd az őszi búza és kukorica kísérletekhez hasonló fajtakiválasztási rendszer adja az alapját a részvételi lehetőségnek.
Az őszi káposztarepce esetén 4, alapvetően fontos beltartalmi értékmérő tulajdonság van:
- az erukasav-,
- a glükozinolát-,
- a fehérje- és
- az olajtartalom.
Ezek közül az első három értéke már az állami elismerés során vizsgált és deklarált, továbbá stabil fajtatulajdonságként kezelhető. A termény értékesítésekor a legjelentősebb az olajtartalom, ezért a parcellák betakarítása után az értékeléshez a terméseredmények olajtartalom-vizsgálattal egészülnek ki. A szervezők abban bíznak, hogy az őszi káposztarepcefajták vizsgálati eredményei segítenek majd a gazdálkodóknak a fajtaválasztásban, és értékes információt szolgáltatnak az eredményes gazdálkodáshoz.
Cikkajánló: Gabonatermesztők, figyelem: ajánlati fajtalista készül őszi búzára is
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés