Sokan viszolygunk a ház körül vagy a lakásban felbukkanó váratlan vendégek láttán, ilyenkor óhatatlan módon nyúlunk papucsért, légycsapóért, amellyel lecsaphatjuk vagy elűzhetjük őket. Van viszont egy nagyon fontos dolog! Rengeteg kertben és házban is felbukkanó rovar számít védettnek! Nem ritka, hogy egyes példányok természetvédelmi értéke elérheti akár a több százezer forintot is. 

Sokunk számára jelent kellemetlenséget az egész rovarvilág, mert csípnek, büdösek, idegesítőek, beleesznek az ételünkbe, belerágnak a gyapjúpulóverbe – mondja Vásárhelyi Tamás biológus. Hozzátéve, hogy a Földön élő mintegy egymillió ismert rovarfaj többségével azonban sosem találkozhatunk, csak tevékenységük eredményével, amire oda sem figyelünk.

A magyar futrinka Magyarországon potenciálisan veszélyeztetettnek számít (IUCN: Vulnerable), és bizonyos, hogy élőhelyeinek további fragmentációja a populációk fogyatkozásához vezethet, különösen a budapesti agglomerációban és az alföldi-kisalföldi települések közelében (Fotó: Pixabay)

Kivel találkozhatunk a házban és a ház körül?

Természetesnek vesszük, ha nekünk dolgoznak, akár föld alá tüntetik az állati ürüléket, mint az itthon is élő szkarabeuszok, elássák az elpusztult egereket, mint az idei Év rovara, a közönséges temetőbogár. A csillár körül keringő (egyre ritkább) legyek, a konyhában nassoló többféle hangya- és csótányfaj, a müzliben és pirospaprikában fonalat eresztő aszalványmolyok, a gyapjúban károsító ruhamoly, a szőrmét megrágó szűcsbogár és persze a vérünket szívó szúnyogok viszont jól érzik magukat az emberi környezetben, onnan gyakorlatlag kiirthatatlanok – magyarázza a biológus.

A balkonon, a kiskertben már sokkal több rovarfaj előfordulhat, de megint csak a nekünk kárt okozókra figyelünk inkább oda: a pajzstetvekre, levéltetvekre, hernyókra, poloskákra. Érdemes egyszer a nyári orgonán vagy a levendulán, bazsalikomon vagy petúnián megfigyelni, hogy milyen sokféle lepke, légy, darázs, bogárka érkezik a nyíló virágokra. Ők végzik a legfontosabb munkát, a virágok beporzását, ami nélkül a jelenlegi élővilág összeomlana. Aki ritkábban nyírja a füvet vagy ültet virágot, ezzel a beporzókat segíti, egyben kellemessé teszi a maga környezetét is, közben a természet működését „olajozza” – hívja fel a figyelmet a szakember.

Csak óvatosan! Védett!

Ahogy Vásárhelyi Tamás is mondja, sokan rettegünk a ház körül vagy a lakásban felbukkanó váratlan vendégek láttán, ilyenkor óhatatlan módon nyúlunk papucsért, légycsapóért, bámilyen más „fegyverért”, amivel lecsaphatjuk vagy elűzhetjük őket. Van viszont egy nagyon fontos dolog!

Rengeteg kertben és házban is felbukkanó rovar számít védettnek, és nagyon magas természetvédelmi értéke van! Nem ritka, hogy egyes példányok természetvédelmi értéke akár 100 000 forint is lehet.

Védett bogarat pedig bármikor találhatunk

Nyírségből származó szerkesztőnk a májusi kertrendezés során „belebotlott” néhány nagy méretű, nem hétköznapi bogárba. Néhány fotó elkészítése és egy kis internetes keresgélés után már világos volt: futrinkákkal van dolga.

Kevesen tudják, a magyar futrinka elterjedési területének jelentős részén potenciálisan veszélyeztetett (IUCN EN: Endangered), egyes országokban a kipusztulás szélén áll, ezért súlyosan veszélyeztetett (IUCN: CR Criticaly Endangered).

A magyar futrinka Magyarországon potenciálisan veszélyeztetettnek számít (IUCN: Vulnerable), és bizonyos, hogy élőhelyeinek további fragmentációja a populációk fogyatkozásához vezethet, különösen a budapesti agglomerációban és az alföldi-kisalföldi települések közelében.

A magyar futrinkának a nyílt és zárt homokpusztagyepekben jelentős populációi találhatók, de gyomos és felhagyott mezőgazdasági területekről is előkerült egy-egy példánya. A gyomos (és korábban művelt) területen való előfordulás arra enged következtetni, hogy a faj erős, nagy egyedszámú populációiból képesek példányok elvándorolni, és kedvező körülmények esetén ott megtelepedni, illetve az élőhelyét teljesen tönkre nem tévő bolygatást, illetve annak jelentős leromlását is képes átvészelni.

Modern „fajlistás védelem”, rovarokkal

Csak 1982-ben jelent meg ténylegesen, természetvédelmi céllal készült jogszabályban gerincteleneket is tartalmazó fajlista. Emiatt a rovarok listás védelmének első megjelenését a témával foglalkozó szakirodalmak a védett és fokozottan védett növény- és állatfajokról, egyedeik értékéről, a fokozottan védett barlangok körének megállapításáról, valamint egyes védett állatfajokkal kapcsolatos korlátozások és tilalmak alóli felmentésekről szóló 1/1982. (III. 15.) OKTH rendelkezéshez kötik. A rendelet 148 rovarfaj védelmét mondja ki, és ezek csak részben vannak átfedésben a 8/1964. (VII. 25.) FM rendeletben felsorolt fajokkal.

Az 1/1982. (III. 15.) OKTH rendelkezés 2001-ig volt hatályban, a mellékletében szereplő lista többször módosult. A legjelentősebb az 1993-as módosítás, amikor is az új listán szereplő rovarfajok száma a korábbiakhoz képest csaknem két és félszeresére nőtt. A bővítéssel 368 rovar vált védetté hazánkban.

A védetté nyilvánítás következő – és egyben mai napig hatályos – mérföldkövét a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről szóló 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet jelentette. A rendelet újdonságai között kell említeni, hogy a hazai fajok védettsége mellett külön mellékletben szerepelnek az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok, továbbá ez az első olyan hazai fajlista, amely fokozottan védetté nyilvánít gerinctelen fajokat is.

15 pókfaj is védetté vált

A 32 fokozottan védett gerinctelenből, egy csigafajt leszámítva mindegyik rovar, ezen belül 1 szitakötő, 3 egyenesszárnyú, 6 bogár, 2 tegzes és 19 lepke vált fokozottan védetté. Ezek mellett 390 védett rovarfaj szerepel a listán, és ekkor váltak védetté hazánkban pókok is, szám szerint 15 faj. (Érdekesség, hogy egyes madárfajokat már 1954-ben fokozott védelemben részesítettek, így ezt követően majd fél évszázadnak kellett eltelnie az első rovarok fokozottan védetté nyilvánításáig.)

A rendelet a hatályba lépése óta többször módosult, a védett fajok száma közben szépen gyarapodott. Jelenleg 55 fokozottan védett és 576 védett rovar szerepel a listán, ezek túlnyomórésze a lepkék (290 faj) és bogarak (206 faj) rendjébe tartozik.

Érdemes átgondoltan kertészkedni

Ismeretes, hogy több száz védett és fokozottan védett bogárfaj él ma hazánkban. Ezek közül Magyarországon a 13/2001. (V.9.) KöM Rendelet alapján, a következő bogaraknak van a legnagyobb természetvédelmi értékük:

Beregi futrinka - 100 000 Ft

Magyar futrinka - 100 000 Ft

Zempléni futrinka - 100 000 Ft

Dunántúli vízifutrinka - 100 000 Ft

kárpáti vízifutrinka - 100 000 Ft

széles tavicsíkbogár - 100 000 Ft

Pusztai gyalogcincér - 100 000 Ft

Atracélcincér - 100 000 Ft

tölgyfa-díszbogár - 100 000 Ft

ráncos gyászbogár - 100 000 Ft

nyugati őszitegzes - 100 000 Ft

drávai tegzes - 100 000 Ft

kék pattanó - 100 000 Ft

budai szakállasmoly - 100 000 Ft

vörös csüngőlepke - 100 000 Ft

Remetebogár - 250 000 Ft

sztyepplepke - 250 000 Ft

magyar boglárka - 250 000 Ft

(Forrás: HelloVidék)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás