AKG 2024: kinek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Milyen érdeklődés tapasztalható az új AKG program iránt?
Nagy László: Az agráriumban tevékenykedők számára a fenntartható gazdálkodás egyre inkább központi kérdéssé válik. Az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG/ÖKO) iránt tapasztalható megnövekedett érdeklődés is ezt bizonyítja. A gazdálkodók többsége maximális elkötelezettséggel fordul a pályázati lehetőségek felé, hiszen ezek az ösztönzők jelentős anyagi támogatást nyújtanak a környezettudatos termelési módszerek alkalmazásához.
A Kapuváron működő Agro Profi Kft. mezőgazdasági szaktanácsadással foglalkozik és a gazdák körében az egyik legmegbízhatóbb szaktanácsadói partnerként tartják számon. A cég tevékenysége túlmutat a klasszikus adminisztratív feladatokon: célja, hogy szakmai tudással, képzésekkel és tanácsadással segítse ügyfeleit a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok elterjesztésében.
Kinek érdemes pályázni a támogatásokra?
N.L.: Az AKG/ÖKO program különösen azoknak a gazdálkodóknak ajánlott, akik hosszú távon fenntartható és környezettudatos gazdálkodást kívánnak folytatni. A támogatások elősegítik a biodiverzitás megőrzését, a talajmegújító gazdálkodási technológiák (no-till, strip-till) bevezetését, valamint az olyan agrárökológiai megoldások alkalmazását, mint a méhlegelők, zöldugar területek vagy madárvédelmi intézkedések. Az AKG/ÖKO program célkitűzései között szerepel továbbá a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelés csökkentése, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás és a fenntartható földhasználat elősegítése.
Dr. Nagy Ida: Én inkább onnan közelíteném meg a kérdést, hogy kinek nem érdemes pályázni. Mert nem feltétlenül ajánlható az AKG annak, akinek bérelt földterületei sorsa bizonytalan, és a következő 5 évben több szerződése lejár. Azoknak sem célszerű, akinek minden földje kiváló tulajdonságokkal bíró, jó termőképességű talaj, aki kevés növényt termeszt, de azt nagyon magas termésátlagokkal, valamint akinek minden előállított termékét biztos piac várja, jó árakkal.
Nem utolsó sorban pedig azoknak sem ajánlható, akik eddig nem vettek részt benne és nem szoktak hozzá ahhoz a feszes adminisztrációhoz, ami ezzel a támogatással együtt jár. A korábbi „hozzászoktató” évekhez képest a jelenlegi program már nagyon komoly szankciókkal sújtja azokat, akik valamely vállalásukat nem teljesítik – több esetben teljes támogatás-megvonással. A kötelezettségek és a vállalt kötelezettségek teljesítése sokkal szigorúbb ellenőrzés alá esik a jövőben.
Miben tud segíteni egy profi vetőmagos cég a pályázóknak?
Somody Gergő: Nem csupán vetőmag kereskedő cég vagyunk, termékeink jelentős része saját termelésből, vagy hazai termeltetésből kerül ki, a szállítási láncok rövidek, a hazai szigorú vetőmagelőállítási szabályoknak megfelelőek. Feldolgozásukat saját telephelyen végezzük, a legmodernebb tisztítási technológiákat alkalmazzuk a magas minőségű fémzárolt vetőmag gyártása során.
A zöldtrágya komponensek tekintetében saját fajtákkal rendelkezünk (mustár, facélia, olajretek), valamint lucerna, vöröshere, lóbab fajtafenntartást is folytatunk a gazdaságunkban. Ehhez kapcsolódóan bíborhere, homoki zab, olaszperje, bükköny fajok, pohánka termesztését és termeltetését is koordináljuk, tehát nagy tapasztalattal rendelkezünk az alternatív növények terén, annak érdekében, hogy a legmagasabb minőségű vetőmaggal tudjuk kiszolgálni az ügyfeleket. Ez azt is jelenti, hogy a kereskedőkhöz képest kedvezményesebb árakat tudunk biztosítani, így támogatva az anyagilag is eredményes pályázati megvalósítást. Az ellenőrzött vetőmag az első lépés a növényi borítottság és a szankciók és növényvédelmi problémák elkerülése felé.
A keverékeinkben lévő komponensek arányának meghatározása szakmai alapon történik, az ajánlott dózis szavatolja a megfelelő csíraszámot és az ezzel elérhető talajborítottságot, amelynek hosszú távú gazdasági és környezetvédelmi hatásai túlmutatnak az AKG pályázat keretein. Ezeket a keverékeket minden évben kísérletbe állítjuk, több helyszínen is tájékozódunk a vetéstechnológia, eltérő klimatikus, talajtani, vetésváltási tényezők mellett tapasztalható zöld növényi borítottság és zöldtömeg mértékéről. Ez alapján tudunk magabiztos ajánlást és technológiát megfogalmazni e termékek célszerű felhasználását illetően.
Dr. N. I.: A Lajtamag Kft., mint alapanyag-előállító, a fémzárolt zöldtrágya növények és azok keverékeivel már évtizedek óta jelen van a piacon és mindig aktív részese volt azoknak a vizsgálatoknak, amelyek a különböző növényfajok és keverékek alkalmazkodóképességét vizsgálták magyar viszonyok között. Az elmúlt években számtalan keverék kifejlesztése történt meg a cégnél, míg eljutottunk a mostani széles kínálathoz: zöldtrágya, ugar, méhlegelő keverékek stb. Az európai uniós támogatások csak keretet adtak ehhez a tevékenységhez és fellendítették a magyarországi aprómag eladást.
Milyen tematikus előíráscsoportok számára kínál vetőmagot a Lajtamag Kft.?
S.G.: Egy szóval: mindegyikhez. A horizontális szántó, talajmegújító, NATURA, valamint a Magas Természeti Értékű Területek (madárvédelmi, túzokvédelmi, kék vércse-védelmi) előíráscsoportok esetén közös vállalási keresztmetszet a zöldtrágyanövények termesztése, amely a plusz forrásokért és pontokért a támogatási időszak 2 évében is a vetésforgóba illeszthető. Ehhez a feladathoz a pályázati felhívásban rögzített listán szereplő növényfajok mindegyikét megtalálják kínálatunkban az alexandriai herétől a mustáron át a zöld rozsig bezáróan. A biztosabb és teljesebb hatás érdekében a fémzárolt tételekből magkeverékeket is készítünk, amelyek 2, de akár 8-10 komponenst is tartalmazhatnak. Raktáron lévő, kipróbált, elő- és utóvetemények széles köréhez igazodó kész keverékekből is nagy választékkal rendelkezünk, illetve a gazdálkodók egyedi igényeihez igazított, minőségi alapanyagokból, speciális, „testre”- ez esetben táblára- szabott keverék kiszerelését is végezzük.
A második közös nevezője az előíráscsoportoknak a szálas pillangós fajok, zöldugarok, zöldugar szegélyek alkalmazása.
Az utóbbiak művelési módjának finomításával növelhető a pályázat értéke. Az egyéves és évelő szálas pillangós fajok jelentős részét saját termelésből tudjuk biztosítani, így pl. a bíborhere, lucerna, vöröshere vetőmagot fémzárolt minőségben, kedvező áron kínáljuk. A zöldugar területekre ajánlható keverékeinket saját földjeinken is alkalmazzuk, kipróbált, a támogatási időszak egésze alatt biztos borítást adnak. Tartósan, alacsony fenntartási költségű növényi borítottságot a korábban is alkalmazott keverékkel lehet elérni, tehát ami nagy arányban jelen lévő, mérsékeltebb árú, hosszú életű, egy kötelező évelő szálas pillangós összetevőn kívül (lucerna), további évelő szálas pillangóst (vöröshere, fehérhere, szarvaskerep) és/vagy bíborherét, olaszperjét, angolperjét tartalmaz.
Ezekkel a fajokkal lehet hosszú időre megoldani a szegély létrehozását, valamint tábla szinten is kiszámíthatóan teljesítenek, vetőmagjuk kereskedelmi mennyiségben, jó minőségben rendelkezésre áll. Vetési és ápolási technológiájuk sem újkeletű, akár a műholdas ellenőrzésre gondolva is kielégítő borítást adnak. Az AKG szálas ugar termékünk az ajánlott dózisban alkalmazva kielégíti a lucerna vetőmag minimum mennyiségére vonatkozó kritériumokat, így a szálas fehérjenövény támogatási rendszerbe is bevonható.
Az AKG-hoz illeszkednek a vetésszerkezeti előírások, így pl. a kapás, kalászos növények előírt mértéke, ehhez saját termelésből tudjuk biztosítani a főnövények vetőmagjait, hiszen nagy felületen foglalkozunk pl. szója, durumbúza, őszi búza vetőmagtermesztéssel is.
Hogyan kapcsolódik a Lajtamag az AKG program termelőihez?
Dr. N. I.: Az AKG program partnereihez a Lajtamag Kft. nem csupán az előállított vetőmag fajokkal és keverékeivel, hanem termeltetésével is kapcsolódik, mivel több olyan növényfajt is szaporíttat, melyekkel a vetésforgó gazdagítható, hiszen az AKG nem titkolt célja az, hogy a magyar gazdák sokkal több növényfajt termesszenek, és a biodiverzitás ezáltal is gazdagodjon.
A több, mint 30 éves múlttal rendelkező Lajtamag Kft.-t három címkével lehet a legjobban definiálni: termeltető, gyártó, fajtatulajdonos. Az állami vetőmagvállalat széthullása után több privát vetőmagos cég vette át az állami szerepkört. Ebből a Lajtamag az egyre jobban megerősödő nyugati kapcsolataival tűnik ki. A cég tevékenysége a mai napig is két irányú: a magyar piac ellátása mellett a nyugat-európai piac aprómag igényének kiszolgálása. A minden évben megrendezett külföldi szakmai börzén a nyugat-európai vásárlók megfogalmazzák elképzeléseiket, feltételeiket, amiből aztán minden évben kialakul a cég magyar termelők felé kialakított portfóliója.
A cég minden évben ősszel és tavasszal termeltetési szerződéseket köt a partnereivel, hogy a vetőmag kereskedelmi tevékenységéhez az árualapot biztosítani tudja. Saját fajtákkal rendelkezik facélia, mustár, olajretek és lucerna fajokból. Jelenleg az alábbi növényfajok szaporítása folyik a Lajtamagnál és partnereinél: alexandriai here, bíborhere, borsó, facélia (mézontófű), fehér mustár, homoki zab (fekete zab), lóbab, lucerna, olajlen, olajretek, őszi árpa, őszi búza, őszi durum búza, őszi rozs, őszi zab, pannon bükköny, pohánka (hajdina), szója, tavaszi árpa, tavaszi búza, tavaszi zab, tritikálé, vöröshere.
Fenti növényekre termeltetési szerződést köt a cég. Az előállítás elsősorban nyersárura vonatkozik, vagyis a termelők megkapják a bázismagot (anyamagot), melyet a legnagyobb gondosság mellett felszaporítanak, majd aratás után egyből beszállítanak feldolgozásra. Természetesen a termeléshez a Lajtamag részéről teljeskörű szakmai támogatást kapnak a szerződő partnerek. A nyersáru szárítása, tisztítása a legmodernebb gépekkel történik, mivel a cég folyamatosan fejleszti gépparkját, hogy a termesztési problémákból adódó bármilyen, akár kritikus problémát is kezelni lehessen, és az előállított fémzárolt vetőmag minden igényt kielégítsen.
Az agrár-környezetgazdálkodási program korábbi és új résztvevői a Lajtamag Kft. munkatársaiban megbízható támogatókra találhatnak, a cég portfóliójában pedig minden olyan vetőmagot megtalálhatnak, mellyel vállalásaikat teljesíteni tudják.
Miben tud segíteni egy profi szaktanácsadó cég a pályázóknak?
N.L.: Az Agro Profi Kft. több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakértői csapata nem csak a pályázati folyamatokban nyújt támogatást, hanem az ügyfelek környezettudatos szemléletformálásában is aktívan részt vesz. A cég rendszeresen szervez szakmai képzéseket, előadásokat, és minden évben elindítja aranykalászos gazda tanfolyamát is, amely a gazdálkodók szakmai fejlődését segíti elő. A tanfolyam célja, hogy elősegítse a gazdálkodók gyermekeinek minél korábbi bekapcsolódását a mezőgazdasági tevékenységekbe.
Fontos számukra, hogy ügyfeleink ne csupán megfeleljenek a pályázati követelményeknek, hanem hosszú távon fenntartható és környezettudatos gazdálkodást folytassanak. A szaktanácsadók munkája kulcsfontosságú az agráriumban, hiszen az adminisztratív terhek csökkentése mellett segítik a gazdákat a változó piaci és környezeti igényekhez való alkalmazkodásban. Az Agro Profi Kft. példája jól mutatja, hogy az elkötelezett szakmai támogatás nemcsak az egyéni gazdálkodók, hanem az egész ágazat számára is fenntartható jövőt biztosíthat.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
AKG 2024: kinek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 94 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés