Az Agrár Akadémia Webkonferencián résztvevők rengeteg érdekes kérdést vetettek fel a pályázattal, és kötelezettségvállalással kapcsolatban. Ezért több részben tesszük közzé a válaszokat. Aki válaszol, Kary Lóránt, az MVH Közvetlen Támogatások Igazgatóságának osztályvezetője. Olvassa el, Önnek is hasznos lehet!

A meghosszabbított pályázati határidővel már december 31-ig van lehetőség pályázni a támogatási összegekre. Azonban így is van mire felkészülni, és tájékozódni, ebben segítünk az alábbi gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásával.

Fognak-e segíteni a falugazdászok a pályázatok elkészítésében pl.: VP AKG, VP ÖKO?

Benyújthat falugazdász (kamarás) is az ügyfélnek, amennyiben van meghatalmazása.

A vízerózió érzékeny terület fedvény mikor és hol fog a MEPAR-ban megjelenni?

Erózió veszélyeztetett terület, illetve belvíz érzékeny fedvény már megtalálható. Külön vízeróziós fedvény viszont nincs.

Az állat egység számítás a gyep esetében hogyan történik? Az állategységet a teljes támogatásba vont területre vonatkoztatva vagy csak a gyepre számolják? A pontozásnál plusz pontot jelent az állatállomány, ezt hogy kell érteni, ott miután számolják, jár akkor is, ha nem ad be valaki gyepet az AKG-ba, de van állata?

Állatállományért járó többletpont abban az esetben adható, ha az ENAR és OLIR nyilvántartások alapján a támogatást igénylő a támogatási kérelem benyújtási időszak utolsó napján legalább 0,2 állategység/hektár, a támogatást igénylő tenyészetébe bejelentett legeltethető állattal rendelkezik. Az állategység meghatározása során a hektárra vonatkozó adat a támogatást igénylő által szántó és gyep földhasználati kategóriába bevinni kívánt földterület nagyságának összegzésével történik.

Ha a többletpontot érő közép- vagy felsőfokú agrárvégzettséggel egyéni vállalkozó alkalmazottja rendelkezik, az is elfogadható? Ebben az esetben a munkaszerződést és a bizonyítvány másolatát kell csatolni?

Igen, elfogadható. Kell csatolni a munkaszerződést, illetve a végzettség igazolást is.

Horizontális gyümölcsös esetén a KET-be a Felhívás 2. számú melléklete Ültetvények esetében a) pontja alapján a termesztés technológia részeként értelmezhető művelt területet hozzá kell számolni a jogosult területhez, majd a b) pont leírja az ültetvény terület határainak megállapításánál alkalmazandó szabályokat méterben meghatározva. A kérdésem az lenne, hogyha egy tám rendszert tartó oszlop a sortól 15 m-re van, akkor az ugye a termesztés technológia része, de a b) pontban leírt 3,5-4 m kívül esik, akkor hol kell a jogosult terület határát meghatározni? Szerintem az a) és b) pont ellentmondásos.

Fordulóban azt igényelje le, ami a 3,5-4 m-en belül esik.

A kérelemhez csatolandó végzettséget igazoló dokumentumnak hitelesnek kell lennie vagy nem?

Eredeti példányt kell beszkennelni.

Földhasználat igazolásához lehet-e csatolni dokumentumokat? Jelenleg a felhívás ezt nem tartalmazza, de sok olyan eset van, ahol a Földhivatali nyilvántartásban nem lesz bejegyzett jogszerű földhasználat, a kérelmező még is rendelkezik földhasználattal pl.: belterületi ingatlan; jelenleg bejegyzésre váró szerződések, amiket a Földhivatal visszamenőleg fog bejegyezni, de attól a földhasználat még érvényes a szerződéskötés napjától; osztatlan közös. Jó lenne, ha a támogatási kérelem beadásához lehetne csatolni papír alapon a földhasználat igazoláshoz tartozó dokumentumokat.

Jogszerű földhasználat vizsgálatnál a pontozáshoz csak a nyilvántartásban szereplő adatokat lehet figyelembe venni. Nincs lehetőség csatolni dokumentumok elfogadására a pontozásnál.

A gyep részének tekinthető-e a delelő?

Amennyiben a Mepar lehatárolás szerint támogatható területre esik, része lehet annak.

Akit a korábbi AKG-ból kizártak, az tiszta lappal indulhat ebben a támogatási ciklusban?

Benyújthat támogatási kérelmet, viszont a kizárt területek nem személyesednek meg a beadó felületen.

Ha osztatlan közösben a területet kimérik és máshova mérik mint ahova beadta, az vis maiornak számít ugye, és nem vonatkozik rá a támogatás visszakövetelése? De miután a vis maiort bejelentette, a támogatást sem kaphatja meg az új helyre kimért területe után?

Ebben az esetben lehetőség van a területek vis maior visszavonására, és a korábban kifizetett összegek nem kerülnek visszakövetelésre, azonban a területek támogatásra jogosultsága megszűnik.

Ha induló kérelmező pályázik, akinek nincs beadott területalapú támogatási kérelme 2015-ben akkor nála az üzemméret hogy értelmezhető? Ő a pontozásnál a támogatásba vont területre kaphat pontot?

A támogatási kérelmen igényelt terület lesz ebben az esetben a gazdaság teljes területe.

A KET (kötelezettség vállalással érintett egybefüggő terület) felső határa nincs meghatározva, tehát az bármekkora lehet, csak azt kell betartani, hogy a tábla mérte ne haladja meg a 40 ha-t, ugye?

KET-re vonatkozó maximális méretkorlátozás nincs.

A bírálatkor jár 4 pont, amennyiben a vállalt kötelezettségek összeállításában szaktanácsadó vett részt és igazolást ad ki erről. Ki számít szaktanácsadónak? A felhívás nem tartalmaz erre vonatkozóan pontos meghatározást.

Amennyiben a támogatást igénylő a kötelezettségvállalásait az agrár-szaktanácsadói tevékenység engedélyezéséről szóló külön jogszabály alapján engedéllyel rendelkező és névjegyzékben szereplő, nem felfüggesztett és szaktanácsadói tevékenységét nem szüneteltető agrár-szaktanácsadóval való egyeztetés alapján tette meg, s erről a 11. számú melléklet szerinti kitöltött és aláírt szaktanácsadói igazolást csatolja a támogatási kérelemhez, ebben az esetben többletpont adható.

Amennyiben a gazdálkodó maga is az agrár-szaktanácsadói tevékenység engedélyezéséről szóló külön jogszabály alapján engedéllyel rendelkező és névjegyzékben szereplő, nem felfüggesztett és szaktanácsadói tevékenységét nem szüneteltető agrár-szaktanácsadó, akkor saját maga részére kiállíthatja a szaktanácsadói igazolást, s számára is adható a többletpont.

AKG Ültetvény esetén, ha van egy 7 méteres művelő út a két sor között (3,5 méter jobb fa közepétől, 3,5 balról) lemérhető egy KETnek?

Kérem, két külön poligonba mérje fel.

Mikor várható VP AKG és ÖKO döntés? Avagy milyen ügyintézési határidővel számolhatunk?

A benyújtott támogatási kérelmekről a keresztellenőrzés(ek) lezárultát követő 30 napon belül döntés születik. Még több információ ebben a cikkben!>

Amennyiben az ügyfélnek a 2015. évi egységes kérelemben bejelentett területeken felül  új területei vannak, beviheti-e a célprogramokba a hasznosításának megfelelően?

Igen.

Amennyiben az ügyfélnek a szerződése csak 2020 október végéig szól és a hosszabbítás még folyamatban van a földhivatalnál, - de az csak a benyújtás után lesz meg- bevihető-e a programba és jár-e rá pont?

Támogatási kérelmet benyújthat erre a területre is, azonban többlet pont nem jár érte.

VP AKG döntés során számít-e a támogatási kérelem beadási időpontja a sorrendbe állításkor vagy csak az elért pontszám?

Csak az elért pontszám számít.

A támogatás iránti kérelem benyújtásakor csak a kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területet, azaz a fizikai blokkot, vagy azon belül elhelyezkedő területet kell bemérni és adatait feltölteni, vagy amennyiben a teljes blokk a kötelezettség vállalással érintett terület a blokkokon belül elhelyezkedő táblák adatait is rögzíteni kell és benyújtani? Kérdés az is, hogy a kikarózásnak is kész kell-e lennie a pályázat beadására, vagy esetleg csak a január elsejei időpontra, illetve a pályázat elbírálását követően is elegendő végrehajtani?

Poligont, azaz Kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területet kell felmérni a Támogatási kérelem benyújtásához. Méréskor (sarokpontok miatt), a támogatási kérelem benyújtásakor már meg kell lennie a kikarózásnak. Táblákat majd az adott évi egységes kérelmen kell megadni.

Hogyan kell felmérni a KET területet, ha cseresznye és bodza van egymás mellett? Lehet-e őket egy KET-be mérni?

Igen, történhet egyben.

A pályázati kiírás 3.1. pontjában az alábbi megfogalmazás szerepel: „A támogatást igénylők a horizontális, a vízvédelmi célú szántóterületek és a vízvédelmi célú gyepterületek tematikus előíráscsoportok esetében a támogatásba vont területeik vonatkozásában tematikus előíráscsoportonként maximálisan kettő előíráscsomagot alakíthatnak ki. Az adott tematikus előíráscsoportban szereplő minden kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területre e két előíráscsomag valamelyikét lehet választani, további kombinációs lehetőség nincs. Mindkét előíráscsomagnak minimálisan kettő választható előírást kell tartalmaznia, amelyek közül legalább az egyik előírás eltér a másik előíráscsomagban szereplő két választott előírás valamelyikétől.”                                                            Ehhez kapcsolódóan a felhívás 1.sz. mellékletében az ott megjelölt választható előírások közül lehet összeállítani az adott gazdaságban az egyes tematikus előíráscsoportban alkalmazandó vállalásokat. A horizontális szántó tematikus előíráscsoport választható előírásai közül a kiírásban 10. sorszámmal megjelölt „A támogatásba vont teljes területen – az évelő szántóföldi kultúrák és vetett ugar kivételével - a táblák maximális mérete 5 ha„ előírás vállalása esetében kérdésként merül fel, hogy egy gazdaság esetében lehetőség van-e arra, hogy a két szabadon összeállított előírás csomag közül csak az egyikben szerepeljen ezen vállalás. Szükséges ezt tisztázni, hiszen a megfogalmazásban szerepel, hogy „a támogatásba vont teljes területen”. Mivel a támogatásba vont teljes terület megfogalmazása nem egyértelmű a tekintetben, hogy ez a gazdaság AKG-ba bevont teljes területét jelent vagy az adott előíráscsomagban szereplő összes területet jelenti.         

Az előíráscsomagban támogatott területet jelent.

A válaszokat köszönjük Kary Lórántnak, az MVH Közvetlen Támogatások Igazgatóság osztályvezetőjének. Folytatása hamarosan következik!

A második részt IDE kattintva olvashatja el!

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás