Június közepén megkezdődött az aratás hazánkban. Az időjárás miatt a szokottnál kicsit korábban kezdték vágni az árpát, a búza aratása viszont késik – hasonló okokból. Lássuk, hol tartunk most.

Az idei aratási szezon az őszi árpa betakarításával kezdődött, az elsők között Somogy megyében mentek rá a szántóföldekre a kombájnok június 20-a környékén. Nem jókedvükben kezdték ilyen korán az aratást a termelők, az időjárás kényszerítette rá őket a korai munkára. A gazdálkodók a munkálatok elején már rá is jöttek, hogy nem sok örömük lesz idén az árpában. Dél-Somogyban a várt termés harmada például odalett a kevés csapadék miatt. A legoptimistább termelők is maximum 5 tonnás termésátlaggal számoltak hektáronként.

Somogy megye után Fejér megye gazdái is megkezdték a munkálatokat a földeken. A szárazság ebben a megyében is rányomta a bélyegét a termésre, 4 tonna körüli termésátlagokat lehetett elérni hektáronként. Az őszi búza aratásának kezdetét június utolsó napjaira tervezték be, ám ezt az időjárás meghiúsította. A napokban várható csak az indulás. Így továbbra is az árpa van soron, valamint a repcetáblákba is beleharaptak már a kombájnok. Az eddigi tapasztalatok alapján 3-3,5 tonnás termésátlagot produkál a megyében a repce. Ez természetesen később még változhat.

Idén is az árpát vágták először a gazdálkodók
 

A sok negatív élmény sorába illenek a Békés megyében tapasztaltak is. Itt nagyon jól haladtak a munkálatokkal, a probléma viszont ebben a térségben is a mennyiséggel adódott. Átlagosan 4,9 tonna őszi árpát sikerült betakarítani a parcellákról, ami a tavalyi termésátlagtól 20 százalékkal maradt el. Az ok itt is az aszály, ugyanis nem teltek a szemek úgy, ahogy normál esetben teltek volna. Innen már árinformációk is érkeztek:

32 ezer forintért kezdték meg a felvásárlók a termény átvételét. Akik keveslik ezt az árat, betárolták a terményt és kivárásra kezdtek játszani.

Tolnából a múlt héten érkeztek az első információk az idei aratásról. Itt már a búza aratását is megkezdték, mellette a repcét is vágják a gazdák. A gazdák nagyon aggódtak a termésátlagok miatt, ugyanis másfél hónapig nem esett eső a térségben. Csak július első napjaiban érkezett meg az égi áldás – ami haszon mellett károkat is okozott. A napraforgónak és a kukoricának megváltás volt a csapadék, a jég – mert hogy az is jutott a térségre – viszont nagyon elverte a napraforgót. A betakarítást 1-2 napig meg kellett szakítani, de ezt követően ismét gőzerővel dolgozhattak a kombájnok. A Tolnai székhelyű Aranykalász szövetkezetnél az árpát már betakarították, jelenleg repcét és búzát vágnak. Árpából 6,9 tonnás hektáronkénti termésátlagot sikerült produkálni, repcénél eddig 3,2 tonna, őszi búzából 6,5 tonna lehet az átlagtermés. A számok a fent leírt megyékhez képest sokkal kecsegtetőbbek, viszont elmarad a tavalyi termésátlagtól.

Péter-Pál napja után már a búzát is sok helyen kezdték vágni
 

A Bakonyból is olyan információk érkeztek, amitől nem görbül mosolyra a gazdálkodók szája. A tájékoztatás szerint jóval kevesebb jó és ígéretes átlagterméssel rendelkező tábla van idén, mint tavaly. Az idei gyenge hozam a bakonyi talaj heterogén tulajdonságainak, a hiányzó csapadéknak és a magas tengerszint feletti magasságnak tudható be. Az őszi gabonafélék esetében átlagosan 3,5 tonnás, őszi káposztarepcénél 2,5-3 tonnás termésátlag várható hektáronként. A tavaszi vetések esetében még rosszabb a helyzet. A felvásárlási árak is igen silányak: a búzát 38-42 ezer forintért veszik tonnánként, az árpa előre lekötve 35-38 ezer forintba kerül, a nem lekötött árpáért viszont csak 30 ezer forintot adnak a felvásárlók tonnánként.

Országos átlagot tekintve idáig 50.000 hektáron aratták le a búzát, a hektáronkénti termésátlag 5,4 tonna körül alakul. A 236 000 hektáron vetett őszi árpa 60 százalékát aratták le, a termés minősége jó, átlaga 5 tonna körüli. Kedvező időjárás mellett ez a gabona napokon belül teljes egészében a raktárakba kerülhet. A 270.000 hektáron termesztett repce és a 14.000 hektárnyi takarmányborsó aratása még szintén folyamatban van.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás