Június közepén megkezdődött az aratás hazánkban. Az időjárás miatt a szokottnál kicsit korábban kezdték vágni az árpát, a búza aratása viszont késik – hasonló okokból. Lássuk, hol tartunk most.

Az idei aratási szezon az őszi árpa betakarításával kezdődött, az elsők között Somogy megyében mentek rá a szántóföldekre a kombájnok június 20-a környékén. Nem jókedvükben kezdték ilyen korán az aratást a termelők, az időjárás kényszerítette rá őket a korai munkára. A gazdálkodók a munkálatok elején már rá is jöttek, hogy nem sok örömük lesz idén az árpában. Dél-Somogyban a várt termés harmada például odalett a kevés csapadék miatt. A legoptimistább termelők is maximum 5 tonnás termésátlaggal számoltak hektáronként.

Somogy megye után Fejér megye gazdái is megkezdték a munkálatokat a földeken. A szárazság ebben a megyében is rányomta a bélyegét a termésre, 4 tonna körüli termésátlagokat lehetett elérni hektáronként. Az őszi búza aratásának kezdetét június utolsó napjaira tervezték be, ám ezt az időjárás meghiúsította. A napokban várható csak az indulás. Így továbbra is az árpa van soron, valamint a repcetáblákba is beleharaptak már a kombájnok. Az eddigi tapasztalatok alapján 3-3,5 tonnás termésátlagot produkál a megyében a repce. Ez természetesen később még változhat.

Idén is az árpát vágták először a gazdálkodók
 

A sok negatív élmény sorába illenek a Békés megyében tapasztaltak is. Itt nagyon jól haladtak a munkálatokkal, a probléma viszont ebben a térségben is a mennyiséggel adódott. Átlagosan 4,9 tonna őszi árpát sikerült betakarítani a parcellákról, ami a tavalyi termésátlagtól 20 százalékkal maradt el. Az ok itt is az aszály, ugyanis nem teltek a szemek úgy, ahogy normál esetben teltek volna. Innen már árinformációk is érkeztek:

32 ezer forintért kezdték meg a felvásárlók a termény átvételét. Akik keveslik ezt az árat, betárolták a terményt és kivárásra kezdtek játszani.

Tolnából a múlt héten érkeztek az első információk az idei aratásról. Itt már a búza aratását is megkezdték, mellette a repcét is vágják a gazdák. A gazdák nagyon aggódtak a termésátlagok miatt, ugyanis másfél hónapig nem esett eső a térségben. Csak július első napjaiban érkezett meg az égi áldás – ami haszon mellett károkat is okozott. A napraforgónak és a kukoricának megváltás volt a csapadék, a jég – mert hogy az is jutott a térségre – viszont nagyon elverte a napraforgót. A betakarítást 1-2 napig meg kellett szakítani, de ezt követően ismét gőzerővel dolgozhattak a kombájnok. A Tolnai székhelyű Aranykalász szövetkezetnél az árpát már betakarították, jelenleg repcét és búzát vágnak. Árpából 6,9 tonnás hektáronkénti termésátlagot sikerült produkálni, repcénél eddig 3,2 tonna, őszi búzából 6,5 tonna lehet az átlagtermés. A számok a fent leírt megyékhez képest sokkal kecsegtetőbbek, viszont elmarad a tavalyi termésátlagtól.

Péter-Pál napja után már a búzát is sok helyen kezdték vágni
 

A Bakonyból is olyan információk érkeztek, amitől nem görbül mosolyra a gazdálkodók szája. A tájékoztatás szerint jóval kevesebb jó és ígéretes átlagterméssel rendelkező tábla van idén, mint tavaly. Az idei gyenge hozam a bakonyi talaj heterogén tulajdonságainak, a hiányzó csapadéknak és a magas tengerszint feletti magasságnak tudható be. Az őszi gabonafélék esetében átlagosan 3,5 tonnás, őszi káposztarepcénél 2,5-3 tonnás termésátlag várható hektáronként. A tavaszi vetések esetében még rosszabb a helyzet. A felvásárlási árak is igen silányak: a búzát 38-42 ezer forintért veszik tonnánként, az árpa előre lekötve 35-38 ezer forintba kerül, a nem lekötött árpáért viszont csak 30 ezer forintot adnak a felvásárlók tonnánként.

Országos átlagot tekintve idáig 50.000 hektáron aratták le a búzát, a hektáronkénti termésátlag 5,4 tonna körül alakul. A 236 000 hektáron vetett őszi árpa 60 százalékát aratták le, a termés minősége jó, átlaga 5 tonna körüli. Kedvező időjárás mellett ez a gabona napokon belül teljes egészében a raktárakba kerülhet. A 270.000 hektáron termesztett repce és a 14.000 hektárnyi takarmányborsó aratása még szintén folyamatban van.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás