Jó szezon volt az idei, aki gondozta a gyümölcsfáit, sok termést szedhetett le róluk. Épp ezért, ami nem fogy el frissen, azt vagy befőzik lekvárnak, vagy pálinka készül belőle. De vigyázat! Aki többet főzet a törvényileg engedélyezett mennyiségnél, vagy nem tudja bizonyítani a házi pálinkafőzője eredetét, azt megbünteti az adóhatóság!

A pálinkafőzés kultusza Magyarországon nagyon fejlett. A gyümölcsszezon elmúltával beindulnak a főzdék kicsiben és nagyban, mindenki a saját nedűjére esküszik. A férfiak átlátogatnak a szomszédhoz, visznek maximálisan fél litert kóstolóba, s bizonygatják, ilyen jót évek óta nem sikerült készíteni.

Megváltoztak a pálinkafőzés szabályai

- Valóban így van – mondja egy Pest megyei településen élő kertész, G. András. – Az idén nagyon sok és jó minőségű gyümölcs termett. A piacon ennek egy részét sikerült értékesíteni, a másikat szétosztottuk a családban, ami megmaradt, az pedig ment a cefrébe. Olyan sok gyümölcs termett az idén, hogy eleve szóba sem jöhetett, hogy azt a saját számunkra főzzük ki. Arról nem is beszélve, hogy ennyi pálinkát meg sem tud inni a család. A fiatalok sokkal inkább előnyben részesítik a kólát. Lefőzettük hivatalosan a szeszfőzdében a cefrét, van számlánk, zárjegyünk, betároltuk a pálinkát a kevésbé kedvező időkre.

Sok gyümölcs végzi cefreként idén is (Fotó: photoblog.com)
 

A helyzet közismert, az idei esztendőtől megváltoztak a házi pálinkafőzés szabályai. A pálinkaforradalom, mint ismeretes, elbukott, a korábbi kedvezmények mára meglehetősen átalakultak. A lényeg az, hogy magán célra sem lehet mindenfajta bejelentés nélkül kifőzni a gyümölcsöt.

Igazolni kel a pálinkafőzők származását

Ami a legfontosabb, be kell jelenteni a szándékot a pálinkafőzésre, aminek megvan az éves, egyébként nem jelentős költsége. Igazolni szükséges a pálinkafőző berendezés eredetét is. Ez már közel sem ilyen egyszerű dolog. A tapasztalat az, hogy előkerültek sokfelé a régi ,,barkácsfőzők”, tejeskanna, kukta és mások. Sokan azonban az elmúlt esztendők lazább szabályai közepette, vásároltak kis mennyiségre alkalmas, de egyébként jó minőségű főzőket. Viszont a pálinkafőzés szabályai annyira liberálisnak és egyszerűeknek tűntek, annyira elképzelhetetlennek gondolták a szigorítást az emberek, hogy még a számlákat sem őrizték meg. Ők most bajban vannak, ha nem tudják igazolni a főző származását, az bírsággal járhat.

Aki nem tudja igazolni, honnan származik a pálinkafőzője, az büntetésre számíthat (Fotó: palinkafozes.com)
  Ami a bírságolást illeti, az adóhatóság hamar lendületbe jött. Jóllehet a jelenlegi politika egyik népszerű programja volt a házi pálinkafőzés engedélyezése, az adóhatóságnál mégsem tapasztalható, hogy toleráns lennének efféle politikai kérdésekben. Ez végtére érthető, hiszen az ő feladatuk a törvényesség fenntartása.
Mi lesz a drágán megvásárolt berendezésekkel?

Őket nem is érdekelheti, hogy az agrár orientált Magyarország lakosainak egy része elhitte, megnyerhető, akár az Unió tekintélyes szakembereivel szemben is, a pálinkaforradalom. Ők bevásárolták a – gyakran több százezer forintba kerülő - eszközöket, amit most esetleg kidobni kényszerülnek.

Ilyenkor, az ősz beálltával ezek is aktuális kérdések. Furcsa esztendő az idei. Sok helyütt még ott csüng a fákon a korai érésű körte, a jonatán alma egy része is még leszedésre vár sok kiskertben. Jönnek a hűvösebb napok. Időszerű a kérdés, mi lesz ezzel a sok gyümölccsel?

Forrás: tozsdeforum.hu

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás