Aktuális növényvédelmi hírek
Mondhatni egyelőre eseménytelenül telnek a napok, nem indult meg egy növénybetegség sem járványkörútjára, még a lisztharmat sem pusztít olyan erőteljesen, mint szokott. De ne gondoljuk, hogy már nincs teendőnk a kertekben, minden kórokozóval és gombával számolnunk kell a továbbiakban is, így a védekezést sem hanyagolhatjuk el.
Az alma, a körte és a szőlő esetében a permetezéseket folyamatosan el kell végezni, megelőző jelleggel, mert a baktériumos és gombás betegségek bármelyik pillanatban felüthetik fejüket, ha nem vigyázunk az állományra. Növényvédő szert attól függően kell választanunk, hogy éppen milyen fejlettségi szinten vannak a gyümölcsök, de nagy általánosságban elmondható, hogy a réz- és kéntartalmú szereket bátran használhatjuk az állományokban.
Kardinális kérdés a dió növényvédelme ebben az időszakban. Tavaly például 9 permetezésre volt szükség, hogy egészséges dió kerülhessen le a fákról. Idén a tavaszi baktériumos megbetegedéseket megúsztuk, de most már kezdenek látszani több helyen a diófákon a gnomónia gomba első tünetei. Ellene a legtöbb réztartalmú szerrel sikeresen védekezhetünk.
Hirdetés
Érdemes figyelni a mandulafákat is, nagy terméskiesést tud okozni a ventúriás varasodás nevű betegség. Levélhullást okozhat, a vesszőkön és a termésen is képes károsítani. Nem csak a mandulát, olykor az őszibarackot, kajszit és a szilvát is megtámadja. Kórképe hasonlít a csonthéjasok levéllikasztó gombájának károsításához, amely néha a mandulára is átterjed.
Figyelem! |
Az említett betegségektől a már letermett fákat is védeni kell! A ventúriás varasodás és a csonthéjasok levéllikasztó gombája is a vesszőkön telelnek át, jelenleg pedig épp a jövő évi termőrügyek alakulnak ki, például a barackfákon, ezért védeni kell azokat is. Ne plusz munkaként tekintsünk a letermett fák permetezésére, hanem a jövő évi termés megóvása lebegjen szemünk előtt. |
A mostani szárazságban sokan fellélegeznek, mert eltűntek a kertekből a csigák, pedig ez csak látszat. A legkisebb eső is újra aktiválhatja őket, így folyamatosan védekezni kell ellenük. Sörcsapda, gyümölcscsapda, csigaölő granulátumok, porok… sokféleképpen védekezhetünk ellenük.
Az utóbbi időben a hangyák is nagy érdeklődést mutatnak a kertek iránt, jelentősen megszaporodtak a hangyarágás okozta károk. Jelenleg nincs forgalomban engedélyezett növényvédő szer ellenük, így a háztartási hangyairtó szerek közt kell megfelelő után kutatnunk.
Ugyan a rajzáscsúcson már túl vagyunk, a gyümölcsmolyok jelenléte folyamatosnak mondható a kertekben és a szüret végéig folyamatos is lesz. A hullott gyümölcsök eltüntetése és a hernyófogó csapdák kihelyezése csökkentheti a gyümölcsmolyok számát a kertekben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés