Az őszi szezonban több növény is különös figyelmet igényel. Ezért az elmúlt időszakban több fontos hírünk volt zöldség-gyümölcs témában. Mit kell csinálni a kertekben, hogyan gondozzuk a birset, a sütőtököt, és melyik növénynek jó az őszi nitrogén kijuttatása. Szó volt az almáról, a karfiolról, és a jó pálinkáról is. Október: olvassa el az összefoglalónkat!

Október: összefoglaló a nitrogénezésről, almáról, karfiolról, birsről, pálinkáról - Foró: Pixabay, Jill Wellington
Október: itt a birsalma szezonja

A hazai kertek kissé mostoha sorsú gyümölcse a birsalma. Sokan nem ismerik, így érdemes feleleveníteni, mire jó, hogyan kell szedni, és mire érzékeny? A szezon megérkeztével összefoglaltuk, mit érdemes tudni róla.

Sütőtök, az ősz királynője a kertekből

Az októberrel eljött a sütőtök szezonja is. Le lehet szedni a termést, csak nem mindegy, hogy mikor. Hogy honnan lehet tudni, hogy már megérett? Összegyűjtöttük a válaszokat.

Őszi nitrogén a zöldségeknek – mikor adjuk?

A három fő tápanyag közül a foszfort és a káliumot a gabonafélék esetében teljes egészében ősszel adjuk, de az őszi nitrogén is a mélyszántás alkalmával kerül a talajba. A gyakorlatot sok szabadföldön gazdálkodó – főleg a kombinált vetésforgót használó – kertész is átvette. Olvassa el, hogyan használjon ősszel is nitrogént!

Októberben sincs pihenés: metszés, betakarítás, ültetés

Az ősszel is sokat tehetnek a kiskert tulajdonosok a növényeikért. Ilyenkor aktuálisan jöhet a metszés a gyümölcsfákon, a zöldség betakarítása, és még ültetésre is sor kerülhet. Nézze meg, miket érdemes most megtennie a kertjéért!

Két jelentős esemény is volt október hónapban: megszűnt a cukorkvóta, és november 6-ig jelentkezhetnek a gazdák a növényvédőszer-hulladékok ingyenes és névtelen leadására.
A cukorkvóta eltörlése mégsem fogja fenekestől felforgatni az ágazatot

Az uniós cukorkvóta eltörlése után október 1-től jelentősen megváltoztak a cukorrépa-termesztés és a cukorgyártás feltételei. A szakértők szerint az intézkedés nem befolyásolja a magyar termelés és feldolgozás mennyiségét. Ugyanakkor a döntés a cukor árát az EU-ban mérsékelheti. Olvasson itt a cukorkvótáról!

Most ingyenesen megszabadulhat a mérgektől

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közreműködésével, az agrártárca és a növényorvosi kamara összefogásával elkezdődött a növényvédőszer-hulladékok begyűjtése. Most ingyen leadhatják a megmaradt növényvédőszereket a gazdák. A regisztráció határideje november 6, hétfő, kattintson, hogy nem maradjon le róla!

Több növényről is fontos információkat hozott az október: alma, karfiol, mogyoró híreink jönnek.
Durván belerondít a lengyel alma a magyar piaci folyamatokba

Az étkezési és az ipari lengyel alma behozatala is növekedett az elmúlt évhez képest, a hazai ágazat pedig akciót folytat a magyar alma fogyasztásának növekedéséért. Itt olvashat többet az almáról!

Katasztrofális a magyar karfioltermesztés helyzete

A magyar karfioltermesztés a klimatikus viszonyok változása miatt nehezen tud jó minőségű árut előállítani. A szakma szerint a visszaesés tovább folytatódik, így egyre nagyobb szerep juthat a behozott zöldségnek. Ha többre kíváncsi, kattintson ide!

Amikor megindul a magyar mogyoró

Mogyoróból és mandulából is magasabb az ország fogyasztása a termelésnél. Mogyorótermesztéssel mégis csak 115, mandulával pedig 125 gazda foglalkozik Magyarországon. Az új technológiával előretörhet a magyar mogyoró, olvassa el!

A tökéletes pálinkafőzés három titka

Az igazán jó pálinka elkészítése művészet. Van három olyan részfolyamat, ahol érdemben eldőlnek a dolgok. Itt lehet javítani vagy éppen rontani a pálinkafőzés minőségén. Az egyik ilyen elem a magozás, a másik a pálinka metanoltartalmának megfelelő beállítása, míg a harmadik a szeszpára megfelelő hűtése. Kattintson a jó pálinka titkaiért!

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás