Az őszi vetésű kultúrák betakarítása a végéhez közeledik, így érdemes egy pillantást vetni az előzetes laboratóriumi eredményekre. A sok csapadék a gazdálkodók egy jó részének nem várt, kellemetlen meglepetést hozott. Párkányi Gábor, a Mertcontrol Group ügyvezetője foglalta össze a legfontosabb tapasztalatokat.

Az idei év sok szempontból rendhagyó a magyar mezőgazdaságban, így különlegesen azért is, mert már a nyári betakarítás megkezdése előtt magasak voltak a raktárkészletek, ami kiemelt kockázatot jelent. Melyik terménynél, mire érdemes figyelni?

Jelentős az átmenő készletek nagysága olajos magokból, ahol a zsírok avasodása kritikus. A jelenség az úgynevezett FFA-értéket emeli meg, egy idő után idegen, avas illata is lesz az olajmagterményeknek. Különösen a repce nagyon kényes a tárolásra, mert apró szemű, tömörödött, ezért nagyon kevés a légrés a szemek között, nehezebben szellőzik és sokkal könnyebben áll össze. Ilyenkor, ha az FFA-érték nem is haladja meg a 2-3%-ot, - ami általában limit szokott lenni a szerződésekben -, az idegen szag már kizáró tényező. A napraforgó is avasodik, ráadásul a keverékessége, tehát a szennyezőanyag-tartalma jellemzően magasabb, mint a repcéé, ezért ennél a kultúránál még nehezebb az állagmegóvás.

A szárrészek, gyommagvak, tányérmaradványok máshogy viselkednek a hőmérséklet és páratartalom változására, azért könnyedén alakulhat ki minőségromlás a tárolásakor.

Mire kell ügyelni a kalászosoknál és a kukoricánál?

A kalászosoknál és a kukoricánál a nedvességtartalom és a hőmérséklet emelkedése miatti penészesedésre kell figyelni, mert az így fejlődő penészgombák toxinokat termelnek. A kalászosoknál a DON-, a kukoricánál pedig aflatoxinnal fertőzött tételek jelentenek nagyobb kockázatot, amennyiben az áru állaga, kondíciója nem konzervált a raktározás során. Ez síkraktárban is veszélyes lehet, főleg a magasan tárolt tételeknél, silóban pedig egyértelműen az, mert ott az egységnyi területre jutó árumennyiség tonnában kifejezve lényegesen nagyobb, hiszen egy vertikális tárolásról beszélünk.

Értelemszerűen a helyhiány, a magas átmenőkészletek miatt sok helyen a szabványosnál magasabban kell, hogy tároljanak. Nemrég egy 1980-as évekből származó szabványban láttam, másfél-két méteres magasságot javasolnak terménytárolásra. Manapság ehhez képest 3-5 méteren történik a tárolás, ami értelemszerűen hatványozza a kockázatot.

Az árpa aratása befejeződött, a búzáé, pedig a végéhez közeledik, milyen eredményeket mértek?

Az árpa hektolitersúlya szerte az országban eltérést mutat, ami több tényezővel magyarázható. A nagy mennyiségű csapadék, a nagy termésátlagok, aminek következtében a kalászban túl sok szem nem tudott megfelelően kifejlődni, az inputanyagok esetleges hiánya, mind hozzájárulhattak ehhez.

Mit jelent ez konkrétan?

Az aratás elején 50-55 kg/hl értékekkel is találkoztunk, de a vége felé 68-as árpákat is mértünk. Több száz mérés után elmondható, hogy a 62-es átlag – bár elmarad a szokásos 63-as szinttől - tulajdonképpen megfelelő, az értékek 55-től a 70-ig terjedő nagy szórása viszont gondokat eredményezhet. Annyira heterogénné teszi ugyanis a tételeket, hogy nagyon nehéz lesz átlagos minőséget szállítani.

A másik, amit az árpával kapcsolatban kiemelnék, hogy a betakarítás vége körül találtunk fuzáriumos, - ezáltal magasabb -, 2000-3000 ppb-s DON-toxinos tételeket, ami csak takarmányozási célra felel meg.

És mi a helyzet a búzával, vannak-e már friss eredmények?

A búzánál szintén hektolitersúly eltérésekkel szembesültünk. A szokásos 78 körüli átlag helyett 76-77-es értékeket mértünk, ami ugyanazokra az okokra vezethető vissza, mint az árpa esetében. Az értékek itt is jelentősen, 70-től a 85-ig szórnak. Egyes tételek viszont már nem érik el a takarmánybúzáknál elvárt 72-es vagy az euró búzáknál elvárt 76-77-es szintet. A nyugati országrészekben egy kicsivel magasabbak az értékek, mint keleten.

Hogyan alakult a fehérje?

A szárazanyag tartalomra számolt - a nitrogéntartalom 5,7-es konverziós faktorával kalkulált - fehérjeértékek szintén szórnak és elmaradnak az átlagos 13-13,5-es értékektől. Régen ez még magasabb volt, amikor kevesebb és kifejezetten malmi fajtákkal dolgoztak a termelésben. Idén több száz mérés után úgy látom, hogy 12 lehet majd az átlag. Ennek okai megint csak az időjárás, az inputhiány, valamint a nagy termésmennyiség miatt a genetikai potenciál eloszlása vagy hígulása lehet.

Mit tud mondani a betakarított búza sikértartalmáról?

A fehérje- és a sikértartalom összefügg. Egy régi ökölszabály szerint, a sikértartalom a fehérjetartalom kétszerese és még tíz százalék. Ez a képlet idén is működni látszik, mert átlagban az eddigi mintákból 26-ot mértünk, de nem érjük el a szokásos 27-28-as szintet. Ennek ellenére, szerencsére nem látok óriási eltérést a sikérrel kapcsolatban. Sokkal nagyobb volt tavaly, amikor megsültek a búzák, és a sikér szerkezete is károsodott.

Ezzel együtt az utolsó vágásoknál még bármi lehet, mert az érkező esők „mossák” a még lábon álló állományokat. Ilyenkor beindulhat a kalászban a csírázás, ami csökkenti a hektolitersúlyt és egyben az esésszámot is, mert az amiláz enzim aktivitás fokozódik

Továbbá az alveográf, extenzográf, valorigráf minőségvizsgáló műszerek által mért sütőipari értékek, - amelyek a tészta rugalmasság és szilárdság tulajdonságát, malomipari vagy reológiai szempontból befolyásolják -, is rongálódhatnak az esőktől. Ez majd csak később derül ki, amikor az összes áru a raktárba kerül és megmintáztuk. Ahogy már említettem, betárolt búza esetében elsősorban a fuzáriumgombákra és a DON-toxin szintjének alakulására kell ügyelni. Azt javaslom mindenkinek, hogy ezt ellenőriztesse, figyelje, mert – az árpához hasonlóan - kialakulhatnak 2000-3000 ppb-vel szennyezett tételek, ami a búza felhasználásánál kizáró ok, mivel étkezési alapanyag és 1250 ppb a rendeleti határértéke. - Mértünk 1500-1800-as ppb értékeket, ami azt vetíti előre, hogy ennél rosszabbak is lesznek a végén. Az aratás az utolsó harmadánál tart, de a sorozatos esők és viharok egyértelműen nyújtják a betakarítási időt.

Az esésszámnál nem látunk eltérést, viszont az alveográffal mért W-érték, ami egy sütőipari érték, tapasztalataim szerint a szokásos 250-nél alacsonyabb, 230-235-re tehető. Az érték az áruban lévő fehérje és sikér minőségére utal: a tészta rugalmasságát és keménységét jellemzi.

Térjünk ki röviden a további, még nem említett kutúrákra is!

Az árpa aratásával párhuzamosan elindult a repce betakarítása is. Itt jó híreim vannak, a termésmennyiségek jól alakultak és nem látunk minőségi eltéréseket. Az olajtartalom a várakozások feletti, magasabb, mint a 42-43-as ötéves átlag.

A napraforgó- és kukoricaállományok biztató képet mutatnak, ahol a jégesők nem tettek bennük kárt, ami jó hír.

Ugyanakkor aggódásra adhat okot, hogy a raktárak tele vannak, és ezeket az új mennyiségeket is el kell majd helyezni. A nagy raktártelítettség miatt különösen oda kell figyelni, hogy milyen minőségben sikerül megőrizni az árut. Ez különböző technikákkal oldható meg, akár emberi monitorozással, akár automatizáltan, digitális módon, léteznek a termény kondícióját, a hőmérsékletet, a páratartalmat figyelő, jól bevált rendszerek. Nem egyszerű a piac, nem könnyű értékesíteni, a tőzsdei és a különböző piaci árak ingadoznak, vigyázni kell a kemény munkával megtermelt értékeinkre. Megoldást kell találni minden kihívásra. Alkalmazkodni kell a folyamatosan változó környezethez. Mi is ezt tesszük és mindenkinek azt javaslom, hogy figyelje a tárolás során tapasztalt trendeket és változásokat, a minőség megóvása érdekében, mert csak így lehet túlélni ezt a kihívásokkal telített időszakot. Meg kell találni azokat a technikákat, amelyek a kockázatokat a legalacsonyabb mértékre tudják szorítani.

(x)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás