Alacsonyabb a terméshozam, de jobban jár a gazdálkodó – hódít az ökológiai gazdálkodás
Az ökológiai gazdálkodás olyan módszer, amely a természetes biológiai ciklusokra, szerves trágyázásra és biológiai növényvédelemre épít, elkerülve a mesterségesen előállított tápanyagok és – néhány kivétellel – a vegyi növényvédőszerek alkalmazását. Ez a gazdálkodási forma globálisan egyre nagyobb szerepet kap, mivel célja a környezet és az emberi tevékenységek közötti biológiai egyensúly hosszú távú fenntartása.
Az IFOAM (Nemzetközi Ökológiai Gazdálkodók Szövetsége) 2022-es adatai szerint a világ ökológiai területeinek mintegy fele Ausztráliában és az óceániai térségben található, globálisan pedig közel 96,4 millió hektárra terjed ki az ökoterületek nagysága. Európában körülbelül 18,5 millió hektáron folyik ökológiai termelés. Magyarországon az ökológiai gazdálkodásra fordított területek folyamatosan növekednek: 2022-ben összesen 320 ezer hektár volt ellenőrzés alatt, ebből 121 ezer hektár szántóföldi művelés, 21 ezer hektár állandó kultúra, míg a fennmaradó 178 ezer hektár gyepterület.
Az ökológiai gazdálkodás növekedése egész Európában jellemző, és Magyarországon is egyre nagyobb jelentőséget kap. A hazai ökológiai gazdálkodási támogatások megbízhatóak, és az ökológiai termékek iránti kereslet is folyamatosan nő.
Hirdetés
Átállás az ökológiai gazdálkodásra
Allacherné Szépkuthy Katalin, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) vezető szaktanácsadója elmondta, hogy bármely gazdaság átállítható ökológiai termelésre. Az ökológiai gazdálkodás legfőbb különbsége a konvencionális módszerektől az, hogy az alkalmazható mezőgazdasági inputok köre jelentősen korlátozott. A talaj termékenységének fenntartása érdekében többéves vetésforgót kell alkalmazni, amely pillangós növényeket is tartalmaz. Ha egy kertészeti kultúrának különösen magas a tápanyagigénye, külső tápanyagforrások is használhatók. A növényvédelemben a jól ismert réz- és kénalapú gombaölők mellett számos biológiai növényvédő szer, például vírusok, baktériumok, gombák vagy növényi olajok is alkalmazhatók, melyek engedélyezéséről és használatáról a Nébih és az ökotanúsító szervezetek honlapján lehet tájékozódni.
Ellenőrzések
Azok a termelők, akik ökológiai gazdálkodást kívánnak folytatni, és ökotermékeket szeretnének forgalomba hozni, kötelesek csatlakozni az ellenőrzési rendszerhez. Magyarországon két szervezet, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. és a Bio Garancia Kft. jogosult a gazdaságok ellenőrzésére és tanúsítására. Az ellenőrzés során a termelés, tárolás és feldolgozás folyamatait helyszíni ellenőrzések és dokumentáció alapján vizsgálják, kockázatértékelés esetén pedig termékmintákat is elemeznek.
A hazai öko-piac
Az ökológiai termékek jelenléte egyre nagyobb a boltok polcain, bár ezek a termékek gyakran magasabb áron érhetők el, mint a hagyományos társaik. Ez részben annak köszönhető, hogy az ökológiai gazdálkodásban alacsonyabbak a hozamok, de a termékek beltartalmi értékei – mint például a másodlagos anyagcsere-vegyületek – magasabb koncentrációban vannak jelen, ami kedvező az egészségre. Az ÖMKi legfrissebb kutatásai szerint a hazai kiskereskedelemben az ökológiai termékek részesedése közel 0,75-1%, amelynek jelentős részét a bébiételek teszik ki.
Miért érdemes ökológiai gazdálkodásba fogni?
Az ökológiai gazdálkodás napjainkban Európa-szerte terjed, és Magyarországon is egyre népszerűbb. A gazdálkodás költségei alacsonyabbak, hiszen nem használnak drága műtrágyákat és növényvédő szereket. Bár a hozamok kisebbek, a gazdák számára mégis vonzó lehetőség, hiszen a támogatások stabilak, és a termékek iránti kereslet egyre nő.
(Forrás: agrarszektor.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés