Talajspecifikus alaptrágyázás célzottan és költséghatékonyan, hozzáadott értékekkel

A tavaszi alaptrágyázás sok helyen idén is kérdéses a gazdaságok anyagi helyzetéből adódóan. A termelők többségének alaposan át kell gondolnia a jelenlegi inputanyagárak és az előző évekből származó bevételük alapján, hogy kinek mi fér bele. Az utóbbi évek tapasztalata azt mutatja, hogy a piaci helyzet kiszámíthatatlan, sokan óvatosak, ezért az utolsó pillanatig kivárnak a vásárlással. Ennek az is az oka, hogy a műtrágya nagykereskedők folyamatosan csökkentik a kamatokat, jobbnál jobb finanszírozási lehetőségeket ígérve. Akik anyagi okok miatt arra kényszerülnek, hogy kihagyják az alaptrágyázást, lehetőségeikhez mérten valamilyen alternatív megoldással fogják pótolni azt, legyen az mikrogranulátum vagy lombtrágya. Milyen áron vállalnak a termelők ekkora kockázatot, hogy jutottunk idáig? Emlékezzünk vissza, hogy milyen folyamatok vezettek a jelenlegi helyzet kialakulásához.

2022-ben a COVID okozta gazdasági krízis eredményeképp begyűrűzött a műtrágyahiány lehetősége, a termelők többsége nem tudta biztosan, hogy lesz-e mit kiszórnia ősszel vagy tavasszal. Nem volt elég az azóta „évszázad aszálya” néven emlegetett 2022-es szezon, még műtrágyaellátási problémák is fenyegették a gazdákat. Műtrágya mégiscsak volt, de az árak az egekbe szöktek. A nitrogén ára 400 000 Ft körül mozgott 2022 őszén. A drasztikus terményárzuhanással a 2023-as szezonban a gazdaságok patthelyzetbe kerültek. Mérlegelni kellett, hogy a bizonytalan piaci körülmények között eladják-e nyomott áron a terményüket, és ha igen, abból futja-e majd műtrágyára és minden szükséges inputanyagra. Több termelő részben vagy teljesen elhagyta az alaptrágyázást 2023 tavaszán. Érthető, hogy szorult helyzetben a költségeket valahol csökkenteni kellett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója, a MAGRO.hu által készített tavaly májusi interjújában tett nyilatkozata szerint, amíg a nitrogénnel történő spórolás azonnal meglátszik a termésátlagokon, az NP és NPK hiánya később fog visszaütni. Érdemes belegondolni, hogy két év alaptrágyázás nélkül, milyen hatással lesz a magas NPK igényű kukorica vagy cirok termésátlagára.

Valójában mi a legnagyobb stresszfaktor a jövőre nézve a szélsőséges időjárási tényezők okozta nehézségek, a mindennapos bürokratikus küzdelmek mellett? A tápanyag-utánpótlás hosszútávú elmulasztása a termőföldek tápanyagkészletének kimerítéséhez, kizsarolásához vezet, amely egy öngerjesztő folyamatként veszélyezteti a termésbiztonságot és egészében a magyar mezőgazdaság profitabilitását. Már most látható, hogy az idei szezon nem a nagy talajfeltöltések és regeneratív talajmegőrzési technológiák éve lesz, hiszen sokan a fennmaradásukért küzdenek. Lehetőség van azonban célzott, kis dózisú műtrágyák kijuttatására, adott kémhatású talajon, hozzáadott értékkel, mellyel a kijuttatott hatóanyag gyorsabban és hatékonyabban hasznosítható.

A TIMAC AGRO olyan alap- és startertrágya-termékpalettával rendelkezik, amely biostimulátorokat és speciális hatóanyagokat tartalmaz, az adott talajtípus és növénykultúra igényeihez mérten. A speciális összetevők segítik a már a talajban lévő tápelemek jobb felvehetőségét, gyors és hatékony pH korrekcióra képesek, a növények számára pedig azonnal elérhető mikroelemkomplexeket tartalmaznak. Termékeink már ismert és új, innovatív megoldásokat rejtenek magukban, akár a talajkondicionálás, a hatékony foszformenedzsment vagy a talaj vízkészletének hasznosítása szempontjából.

Elevenítsünk fel párat, a fent említett innovációkból. A TOP-PHOS® technológia sokaknak ismerős lehet, mint a TIMAC AGRO úttörő megoldása a foszforpótlásban. Ez a speciális szerves makromolekula az egyik leggyorsabban és legnagyobb mértékben lekötődő makroelemet, a foszfort, huminsavas kötésben Ca-hidakkal fixálva tartalmazza. Ez a foszforforma a hagyományos MAP, DAP műtrágyákkal ellentétben, a növények számára azonnal felvehető és nem kötődik le alumíniummal és vassal savanyú, vagy kalciummal karbonátos talaj esetén. A TOP-PHOS® megtalálható minden savanyú (EUROFERTIL TOP) és lúgos talajra (DUOFERTIL TOP) kifejlesztett alap- és startertrágyánkban.

A savanyú kémhatás ellensúlyozására, a pH és talajszerkezet javítására még a MESCAL® speciális hatóanyagot is meg kell említenünk, mely fiatal mészformaként, nagy reaktív felülettel biztosítja a gyors oldódást és pH-korrekciót.

1. ábra: MESCAL® oldhatósági görbéje a dolomit és hagyományos mészkő mellett

Előnye, hogy a standard kalcium-karbonát alapú meszező anyagoknál jóval porózusabb szerkezetű, ebből adódik nagy reakcióképessége, így rendkívül jó az oldódása. Finomra őrölt szemcseformája átlagosan kisebb mint 2 mm, közel 97%-os kalcium-karbonát tartalommal.

2. ábra: PHYSIOMAX talajkondicináló (speciális hatóanyag: MESCAL®) oldódási kísérlet

40 g PHYSIOMAX 2 dl vízben feloldva, egyből keverés után (balról 2. kép), keverés után 10 perccel (balról 3.kép), és 2 nappal keverés után (balról 4.kép)

A TIMAC AGRO alap- és startertermékei is tartalmaznak biostimulátorokat. A savanyú talajokban a PHYSIO PRO® támogatja a jobb kalciumfelvehetőséget és -beépülést, ami köztudottan a kezdeti gyökeresedésben játszik fontos szerepet. A magas amino-purin tartalmú barnaalga-kivonat révén, a növény nagy gyökértömeget alakít ki, így könnyedén hozzáfér a többi hasznos tápelemhez, hiszen a sűrű gyökérszőrök által, nagy felületen érintkezik a talajoldattal.

Lúgos talajokra is van megoldásunk, ami az MPPA DUO® hatásmechanizmusában rejlik. Ennek lényege, hogy a tápelemek lekötődését úgy akadályozza meg, hogy a benne található polifenol hatóanyagnak köszönhetően a talajban és a kijuttatott műtrágyában lévő hatóanyagokat magához vonzza. A benne található növényi auxin hormon prekurzornak köszönhetően pedig a gyökér- és hajtásfejlődési folyamatokat is serkenti, valamint a talaj mikroorganizmusaira is jótékony hatással van.

Az erőteljes gyökérzet kifejlesztése nemcsak a tápelemek de a víz felvehetősége miatt is fontos. Víz nélkül nincs élet, tehát a tápelemfelvétel nulladik lépése, hogy legyen víz a talajban. Manapság nincsenek telek, egy-két fagyos napot leszámítva nincs tartós hótakaró a földeken, ami tavaszi olvadással feltöltené a talaj vízkészleteit. Gyakran már kora tavasszal is aszály van, ami megnehezíti a vetések sikeres indulását. Hogyan tudnánk gazdálkodni a már meglévő vízzel a talajban? Lehetséges-e valamilyen módon összegyűjteni, megkötni a talajban lévő nedvességet, hogy az a frissen csírázó növénynek elérhető legyen?

Ezeket a kérdéseket vitatva a TIMAC AGRO kutatói egy új innovatív vízmegőrzési technológiával rukkoltak elő, a TOP-PHOS SILIUP® szilíciumtartalmú, speciális hatóanyag kifejlesztésével. A TOP-PHOS® és a SILIUP® technológia fúziójaként megalkották a TOP-PHOS SILIUP 25 NP terméket.

A TOP PHOS SILIUP 25 NP alap- és startertrágyának tekinthető, mely a szilícium nedvesség megkötő tulajdonságát használja ki. Kétféle szilícium hatóanyag található meg benne. Az egyik vízszigeteket hoz létre közvetlenül a gyökérzóna mellett, mellyel egy zselés közeget teremt, amiben megköti a vizet és a hasznos talajbaktériumoknak életteret biztosít. A másik szilícium forma ezeknek a baktériumoknak a bontó tevékenységét támogatja. Ezzel a kettős hatással egy kezdeti lendületet tud adni a tavaszi kultúrák indulásához, vízhiányos időszakban is. A szilícium, mint tápelem, fontos szerepet tölt be a sejtregenerációban és a kloroplasztiszok működésében, emellett pedig serkenti a makroelemek, nitrogén- és foszforhasznosulását is.

3. ábra: Szilícium-foszfor és szilícium-nitrogén szinergia hatása a hajtásfejlődésre és tápelemfelvételre

Jól tudjuk, hogy jövedelmezőségünk egyik alappillére talajaink tápanyagkészlete, melynek feltöltéséért és megóvásáért csakis mi vagyunk a felelősek. Nem mindegy, hogy mit, milyen formában mikor és hova juttatunk ki. Ez sosem volt egyszerű feladat, de a TIMAC AGRO talajspecifikus és innovatív termékeivel és szolgáltatásunkkal az Ön segítségére lehetünk folyamatos kutatói hátterünkkel, talajadottságaink ismeretének függvényében!

Tudjon meg többet meglévő és új technológiáinkról folyamatosan frissülő weboldalunkon vagy Facebook oldalunkon! További részletekért keresse TIMAC AGRO szaktanácsadóját!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás