Tapasztalatok a hazai és európai nemes nyár, akác és fűz fajtavizsgálatokban címmel tartott szakmai napot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szeptember 27-én. Az összejövetel fő témája a Monorierdői Fajtakitermesztő Állomáson közel 20 éve elkezdett erdészeti fajtavizsgálatok eredményei és a fafajták bemutatása voltak.

Az elmúlt 20 évben a Monorierdői Fajtakitermesztő Állomás az erdészeti fajtakísérletezés legfőbb központjává vált. Az állomás a mezőgazdaságilag gazdaságosan már nem hasznosítható minőségű, csaknem 27 hektáros területét átadta az erdészeti üzemi fajtakísérletezés céljára. A területen végigkísérhető egy nemesítő által bejelentett fajtajelölt útja a génmegőrzéstől kezdve egészen az államilag elismert fajtává válásig. Állami elismerésben az a növényfajta (hibrid, klón, magtermesztő ültetvény stb.) részesíthető, amelynek legalább egy lényeges tulajdonsága előnyösebb, mint a köztermesztésben lévő fajtáké, valamint egyedei más fajtáktól megkülönböztethetőek, egyöntetűek, tulajdonságai állandóak. Az állami fajtavizsgálatokat – DUS és gazdasági értékvizsgálat – a fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásokon a NÉBIH végzi.

A megváltozott környezeti feltételek mellett az erdőgazdálkodás és a természetvédelem céljainak összehangolása a génmegőrzés és a növénynemesítés tekintetében fontos szakmai feladat. A magyar mezőgazdaság és erdőgazdálkodás számára a biológiai alapok jelentik a termesztés biztonságát.

– mondta Ugron Ákos Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős helyettes államtitkára.

A magas színvonalú növénytermesztés alapját jelentő genetikai anyagok megőrzése, a növényfajták állami elismerése, a megfelelő minőségű vetőmag, vegetatív szaporító-alapanyag, illetve ültetési anyag előállítása és felhasználása, valamint a korszerű fajtahasználat alapvető nemzetgazdasági érdek. Az idén rendezvénysorozattal emlékezünk arra, hogy 1892-ben a Magyaróvári Országos Növénytermelési Kísérleti Állomáson kezdődött el Magyarországon a növény fajtakísérleti tevékenység. Az erdészeti fajtakísérletek mintegy 50 éves múltra tekintenek vissza, amelyek eredményei nemzetközi összehasonlításban is számottevőek. Az elsősorban akác, fűz és nyár fajtákkal létesített kísérletek segítenek a gazdálkodóknak az erdőterületek felújításához, valamint a mostanában nagy érdeklődésre számot tartó faültetvények telepítéséhez alkalmazható fajták kiválasztásához

– mondta dr. Bordács Sándor, a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának osztályvezetője.

Az előadásokon elmondták, hogy a fajtakísérleti állomásokon végzett kísérletek eredményei főként az állami elismeréshez szükséges előterjesztések alapadatait adják, egyúttal azonban fontos bemutató helyszínekként szolgálnak a fajtákat használó gazdálkodói gyakorlat részére a szakmai tudástranszfer keretében. A fafajták megfelelő használata kiemelten fontos szempont. A terepi program első részeként az újonnan bejelentett fűz fafajták DUS vizsgálatát és az európai nyár körkísérletet szemléltették a NÉBIH munkatársai. Az európai nyár körkísérletben 14 ország 16 helyszínnel vesz részt, ebben a kisparcellás kísérleti hálózatában biztosít Monorierdőn egy helyszínt a NÉBIH - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapja.

A fafajták korszerű használata kiemelten fontos
 

A 2000-es évek előtt telepített kísérletek eredményeiről a feldolgozott és kiértékelt adatok alapján a NÉBIH munkatársai tartottak előadást. Ezeknek - a már letermelt kísérleteknek - a helyén az elmúlt 5 évben új kísérletekbe kezdtek, melyeknek már most is vannak a gazdálkodók számára értékelhető és fontos eredményei. A kisparcellás fajtakísérleti és fajtabemutató területeken sok új bejelentett nyár, fűz, akác és császárfa fajtajelöltet mutattak be. A rendezvényen a magyar nemesítőkön, fajtafenntartókon kívül sok erdőgazdaság és magán erdőgazdálkodó vett részt.

Megosztás

További híreink

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás