Tapasztalatok a hazai és európai nemes nyár, akác és fűz fajtavizsgálatokban címmel tartott szakmai napot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szeptember 27-én. Az összejövetel fő témája a Monorierdői Fajtakitermesztő Állomáson közel 20 éve elkezdett erdészeti fajtavizsgálatok eredményei és a fafajták bemutatása voltak.

Az elmúlt 20 évben a Monorierdői Fajtakitermesztő Állomás az erdészeti fajtakísérletezés legfőbb központjává vált. Az állomás a mezőgazdaságilag gazdaságosan már nem hasznosítható minőségű, csaknem 27 hektáros területét átadta az erdészeti üzemi fajtakísérletezés céljára. A területen végigkísérhető egy nemesítő által bejelentett fajtajelölt útja a génmegőrzéstől kezdve egészen az államilag elismert fajtává válásig. Állami elismerésben az a növényfajta (hibrid, klón, magtermesztő ültetvény stb.) részesíthető, amelynek legalább egy lényeges tulajdonsága előnyösebb, mint a köztermesztésben lévő fajtáké, valamint egyedei más fajtáktól megkülönböztethetőek, egyöntetűek, tulajdonságai állandóak. Az állami fajtavizsgálatokat – DUS és gazdasági értékvizsgálat – a fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásokon a NÉBIH végzi.

A megváltozott környezeti feltételek mellett az erdőgazdálkodás és a természetvédelem céljainak összehangolása a génmegőrzés és a növénynemesítés tekintetében fontos szakmai feladat. A magyar mezőgazdaság és erdőgazdálkodás számára a biológiai alapok jelentik a termesztés biztonságát.

– mondta Ugron Ákos Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős helyettes államtitkára.

A magas színvonalú növénytermesztés alapját jelentő genetikai anyagok megőrzése, a növényfajták állami elismerése, a megfelelő minőségű vetőmag, vegetatív szaporító-alapanyag, illetve ültetési anyag előállítása és felhasználása, valamint a korszerű fajtahasználat alapvető nemzetgazdasági érdek. Az idén rendezvénysorozattal emlékezünk arra, hogy 1892-ben a Magyaróvári Országos Növénytermelési Kísérleti Állomáson kezdődött el Magyarországon a növény fajtakísérleti tevékenység. Az erdészeti fajtakísérletek mintegy 50 éves múltra tekintenek vissza, amelyek eredményei nemzetközi összehasonlításban is számottevőek. Az elsősorban akác, fűz és nyár fajtákkal létesített kísérletek segítenek a gazdálkodóknak az erdőterületek felújításához, valamint a mostanában nagy érdeklődésre számot tartó faültetvények telepítéséhez alkalmazható fajták kiválasztásához

– mondta dr. Bordács Sándor, a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának osztályvezetője.

Az előadásokon elmondták, hogy a fajtakísérleti állomásokon végzett kísérletek eredményei főként az állami elismeréshez szükséges előterjesztések alapadatait adják, egyúttal azonban fontos bemutató helyszínekként szolgálnak a fajtákat használó gazdálkodói gyakorlat részére a szakmai tudástranszfer keretében. A fafajták megfelelő használata kiemelten fontos szempont. A terepi program első részeként az újonnan bejelentett fűz fafajták DUS vizsgálatát és az európai nyár körkísérletet szemléltették a NÉBIH munkatársai. Az európai nyár körkísérletben 14 ország 16 helyszínnel vesz részt, ebben a kisparcellás kísérleti hálózatában biztosít Monorierdőn egy helyszínt a NÉBIH - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara honlapja.

A fafajták korszerű használata kiemelten fontos
 

A 2000-es évek előtt telepített kísérletek eredményeiről a feldolgozott és kiértékelt adatok alapján a NÉBIH munkatársai tartottak előadást. Ezeknek - a már letermelt kísérleteknek - a helyén az elmúlt 5 évben új kísérletekbe kezdtek, melyeknek már most is vannak a gazdálkodók számára értékelhető és fontos eredményei. A kisparcellás fajtakísérleti és fajtabemutató területeken sok új bejelentett nyár, fűz, akác és császárfa fajtajelöltet mutattak be. A rendezvényen a magyar nemesítőkön, fajtafenntartókon kívül sok erdőgazdaság és magán erdőgazdálkodó vett részt.

Megosztás

További híreink

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Hódít a mesterséges intelligencia – az intelligens kerteké a jövő

2024.10.05.

Mivel a technológia továbbra is áthatja életünk minden területét, nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia (AI) utat tör magának kertjeinkbe is. Az AI forradalmasítja a kertészkedéshez való hozzáállásunkat, a növényápolási alkalmazásoktól kezdve, amelyek a bevált gyakorlatokhoz vezetnek bennünket, egészen a teljesen automatizált kerti rendszerekig, amelyek kiküszöbölik a növények termesztése során felmerülő találgatásokat.

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás