Áldás vagy átok a növényvédő szer?
A kérdésre a válasz attól függ, hogy kitől kérdezzük. Van, aki szerint hasznos, van, aki szerint a mezőgazdaság legnagyobb ellensége. A megoldást viszont egyre többen az ökológiai gazdálkodásban látják.
A növényvédő szerek legnagyobb veszélye az indokolatlan mértékű felhasználásban rejlik a Greenpeace szerint. Európában ugyanis jellemző a gazdákra, hogy helytelenül, folyamatosan, többféle vegyszerrel kezelik az állományokat és nem csak akkor, ha valóban szükség van a kémiai beavatkozásra.
Ezek a vegyszerek azonban nem csak a kórokozókat és kártevőket, hanem a hasznos organizmusokat is irtják, szelektálás nélkül.
Hirdetés
Hazánk azonban nem látja ennyire vészesnek a helyzetet, sőt. Szakértők szerint az intenzív gazdálkodás elengedhetetlen kellékei a növényvédő szerek, azok nélkül nem lehetne megteremteni a hazai szükségleteket kielégítő terményt.
A Greenpeace rámutatott, hogy a vegyszerek káros hatása a mostani időszakban erősen megfigyelhető Európában. Az ízeltlábúak populációja ugyanis kezd összeomlani és ennek hatására több rovarevő faj létszáma is csökkenni kezdett. Ilyen fajok például a fecskék és a seregélyek.
A magevő madarakat sem kímélik a vegyszerek. A magokban felszívódó kemikáliák ugyanis negatív hatással bírnak a madarakra. Az sem utolsó szempont, hogy a szermaradványok felhalmozódnak a növényekben, sőt, később akár az étkezőasztalra is vegyszerekkel szennyezett ételek kerülhetnek.
A zöld szervezet szerint a megoldást az ökológiai gazdálkodásra való áttérés hozhatja meg. Hazánk mezőgazdasága ebből a szempontból jó úton halad, kiemelkedően kezeljük ugyanis az ökológiai gazdálkodást és az arra való áttérést.
Forrás: szon.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés