A betakarítással már hetekkel ezelőtt végeztek a gazdák. Mostanra már mindenki a vetés körüli munkákon serénykedik. Sok kérdés merül fel ilyenkor: milyen az ideális talajelmunkálás, milyen vetőmag kerüljön a talajba, mikor kezdődjön a vetés? Összeszedtünk néhány jó tanácsot ezzel a témával kapcsolatban.

Augusztus közepétől elérkezik az idei repcevetési szezon. Fontos, hogy a repcét önmaga után nem szabad vetni, minimum 4 évnek el kell telni, míg ugyan azon a területen ismét repcét vethet a gazda. Ennek oka, hogy önmaga után vetve jelentősen felszaporodnak az állományban a kórokozók és a kártevők.

Mindenképpen olyan előveteményt kell választani, ami korán lekerül a tábláról, hogy legyen idő előkészíteni a magágyat a repcének. Ideális előveteménynek számít az őszi árpa és az őszi búza. Ezek már több, mint 5 héttel a repce vetése előtt lekerülnek a szántóföldről, így van idő elvégezni a talajmunkákat. Nem hagynak vissza továbbá nagy mennyiségű tarlómaradványt és a földet sem szárítják ki jelentősen.

Ha mindent jól csinálunk, ilyen szépen virágzó repceföldünk lehet jövőre
 

Ha az elővetemények már lekerültek, következhetnek a talajelőkészítő munkálatok, hogy a vetőmagok a lehető legideálisabb termőhelyre kerülhessenek. Az elővetemény lekerülését követően azonnal tarlóhántást kell végezni, amit a nedvességtartalom megtartása érdekében hengerrel le kell zárni. Augusztus első napjaiban el lehet végezni a középmély szántást, amit szintén azonnal zárni kell gyűrűshenger segítségével. Végezetül a repce magágykészítése következik 5-6 cm mélyen, ekkor juttatjuk ki a talajba az őszi nitrogén fejadagot.

Mikor lehet vetni a magokat?

A vetési idő megválasztása a repce esetében kiemelt fontosságot kap:

  • ha túl korán kerülnek elvetésre a magok, őszre nagyon megerősödik a repceállomány, megkezdődik a szárbaindulás, így kevésbé lesznek fagytűrőek a növények;
  • ha túl későn kerül talajba a mag, a növények nem érik el a 8-10 tőleveles állapotot (ami az áttelelésre a legalkalmasabb), így jelentősen megnő a kifagyás veszélye.

A vetés ideje augusztus 20-tól szeptember 10-ig ideális. A repcét sekélyen kell elvetni, 2-3 cm mélyen, dupla gabonasortávolságra.

A gazdák elsősorban a hibrid vetőmagokat részesítik előnyben, de fajtarepce vetésére is sokszor van példa. Elsősorban kereskedelemben kapható, csávázott vetőmaggal dolgoznak a gazdák, de a bátrabbak a saját termésüket is használhatják vetőmagnak. Ebben az esetben célszerű a magokat átrostálni, mert így kaphat a gazda egyöntetű állományt, valamint házilag is érdemes becsávázni a vetőmagnak szánt repcemagokat.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás