A szamóca idei szezonja megint nehézségektől terhelt itthon. A tavaszi fagyok ugyan nem károsították számottevően a gyümölcsöt, a májusi hűvös, esős idő lassította az érését. Ráadásul megjelentek rajta a gombás betegségek is, ami terméskiesést okozhatott. A szezon hamarosan véget érhet azok után, hogy még éppen hogy elkezdődött.

Sokak számára meglepő lehet, de a szamóca a világon a legnagyobb mennyiségben termelt bogyós gyümölcs, termése az elmúlt tíz évben 57 százalékkal nőtt, és elérte a 9,2 millió tonnát. A legnagyobb termelőnek számító Spanyolországban, Andalúziában (Huelvában) termelik az ország szamócatermésének 90 százalékát. Az ország szamócaexportja az EU belső piacára 23 százalékkal 122,3 tonnára nőtt az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Franciaországban a szamócafogyasztás növekedése miatt a termelők visszavonulnak az exportpiacokról és inkább a belföldi piacokat látják el szamócával. A francia agrárminisztérium jelentése szerint 3344 hektáron az előző évihez képest 15 százalékkal több, azaz 59,5 ezer tonna szamóca teremhet 2019-ben. Németországban az alma után a második legjelentősebb gyümölcsfaj a szamóca, amelynek termőterülete tovább nőtt az idén. A németországi nagybani piacokon a német szamóca nagykereskedelmi ára a 22. héten átlagosan 3,1 euró/kilogramm körül alakult. A holland szamócát 3,07 euróért, az olaszországit 2,5 euróért, a spanyolországit 2,3 euróért kínálták kilogrammonként ugyanekkor.

Az itthon megtermelt szamóca 90 százalékát belföldön fogyasztják el (Fotó: Pixabay, RitaE)

Az Európai Bizottság adatai szerint a közösségben a szamóca átlagos nettó termelői ára (2,03 euró/kilogramm) áprilisban 21 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában (2,58 euró/kilogramm), Franciaországban volt a legmagasabb (5,70 euró/kilogramm), míg Spanyolországban a legalacsonyabb (89 eurócent/kilogramm) szinten.

Az EU évente átlagosan 35 ezer tonna szamócát importál a harmadik országokból. A legnagyobb mennyiségben Marokkóból érkezik szamóca, illetve lényegesen kisebb volumenben megjelenik az Egyiptomból, a Törökországból és az USA-ból származó szamóca is. Az idei év első negyedévében a harmadik országokból 41 százalékkal 22,4 ezer tonnára nőtt a behozatal az előző év azonos időszakához képest, ezen belül Marokkóból 54 százalékkal több, 16,8 ezer tonna érkezett.

A KSH adatai szerint Magyarországon az elmúlt években 700-800 hektárról 5-6 ezer tonna szamócát takarítottak be. A tavaszi fagyok nem károsították számottevően a szamócát. A májusi hűvös, esős idő lassította a gyümölcsök érését, illetve megjelentek a gombás betegségek is, ami terméskiesést okozhatott.

Az országban megtermelt szamóca 90 százalékát belföldön fogyasztják el. Magyarország szamóca-külkereskedelmi egyenlege negatív. Jelentős az import, a magyar termés körülbelül felét teszi ki. A behozatal 5 százalékkal 3084 tonnára csökkent 2018-ban az előző évihez képest, a szamóca 47 százaléka Spanyolországból érkezett. A beszállítások jelentős része a magyar szezon előtt, április–májusban realizálódik. A magyarországi szamócatermés kis hányadát szállítják külpiacokra, a friss termék fele Ausztriába került az elmúlt évben. Magyarország szamócaexportja 52 százalékkal 10,1 tonnára csökkent 2018-ban az előző évihez képest.

A Budapesti Nagybani Piacon a görögországi szamóca az év elején jelent meg a kínálatban, amelyet a magyar termék piacra lépéséig (13. hét) 7 százalékkal magasabb nagykereskedelmi áron (1647 forint/kilogramm) értékesítettek, mint egy esztendővel korábban. A 21–22. héten – ellentétben az előző év azonos időszakával – a magyarországi mellett jelen volt a kínálatban a görögországi szamóca is. A hazai szamóca az idén 4700 forint/kilogramm körüli termelői áron lépett a piacra a 13. héten, és termelői ára a 14–22. hetek átlagában 5 százalékkal alacsonyabb volt (1741 forint/kilogramm) az elmúlt év azonos időszakának átlagárához képest.

A budapesti fogyasztói piacokon a 14. héten átlagosan 5600 forint/kilogramm áron jelent meg a magyarországi szamóca, amelynek a kínálat bővülésével a 22. hétre 900–980 forint/kilogrammra esett az ára.

A bécsi nagybani piacon a magyar szamóca a 16. héttől van jelen, amelynek ára a 22. héten 4 euró/kilogramm volt, az ausztriai (3-4 euró/kilogramm), a belgiumi (4,5-7,4 euró/kilogramm), a görögországi (2,5 euró/kilogramm), az olaszországi (3 euró/kilogramm) és a spanyolországi (3,6 euró/kilogramm) termékek mellett.

Forrás: NAIK-AKI

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás