Alig tartott egy hónapig a dinnyeszezon
Amilyen optimistán várták a gazdák a dinnyeszezont, olyan gyengére sikerült. Elsősorban az időjárás kedvezőtlen alakulása miatt sokan már befejezték az értékesítést, sőt, vannak gazdák, akik az érett dinnyét is beszántották a földbe.
Az idén későn, július 10-e környékén indítottak a dinnyetermelők, addigra érett be a hazai görögdinnye. Alig három hétig örülhettek a forgalomnak, amikor az egyik kereskedelmi lánc budaörsi üzletében kilónként 50 forint alá nyomták az árakat. (Ilyen ár mellett a termelő jó ha 25 forintot kap kilójáért, a helyszínre szállítva.) És ha nem lenne elég a sok negatív körülmény, az időjárás sem volt kegyes.
- Nem az esőkkel volt gond, hanem az éjszakai 12, 13 fokokkal, 15 fok alatt ugyanis dinnye deformálódik, elszaporodott a penész, a peronoszpóra, a lisztharmat és ez mind elvitte a növény lombozatát, anélkül pedig vagy kényszerérett vagy éretlen lesz a dinnye, magyarázta Mészáros B. Zoltán szedresi termelő. Hozzátette, ők is befejezték már az idei szezont. Nem volt értelme fenn tartani a három üzletet, hiszen annyi forgalmuk sem volt már, ami kitermelte volna a napi költségeket. A termelő szomorúan tette hozzá, annyi ellenőrzést kaptak a különböző hatóságoktól, hogy akár törzsvásárlói kedvezményt is adhattak volna nekik.
Hirdetés
Az igazi termelőket szinte folyamatosan ellenőrizték, míg az alkalmi árusokat – akik a forgalmasabb utak mellett, hol itt, hol ott bukkantak fel –, vajon ki kérdezte arról, honnan van a dinnye, ki termelte, permetezte?! A kérdést több megyei termelő is feltette, kiegészítve azzal, hogy a budaörsi esetnél, amikor felére nyomták le egyik napról a másikra a dinnye árát, felmerült, hogy több alkalmi kereskedő is vásárolt belőle, akik aztán emelt áron kínálták a dinnyét, forgalmasabb helyekre kitelepülve.
Mindez sokat rontott a valódi termelők helyzetén. Idén a nagybani piac is állt, alig volt forgalom. Nem értette senki, mi ennek az oka. Nem csoda, hogy Medgyesegyháza környékén, a dinnye hazájában, már két hete egyszerűen kiszántották a dinnyés területüket a gazdák. Az idei évben a változékony időjárás, a sok esővel, köddel és lehűlésekkel már csak hab volt a tortán.
Szabott árak az unióban
A termelők azt mondták, állt a budapesti nagybani piacon a dinnye forgalma. Ez azt jelenti, nem vettek szinte semennyit ebből a gyümölcsből, a kereskedők így próbáltak nyomást gyakorolni a termelőkre. Mészáros B. Zoltán szerint a bécsi nagybani piacon – de ugyanez van az unió többi városában is – szabott heti árak vannak. Nem a kereskedők döntik el aznap, hogy mennyiért vásárolnak. A szabott árakat ellenőrzik, aki ezt megsérti, azt több ezer euróra büntetik. A szabott árak teszik kiszámíthatóvá a termelést, és ez akadályozza meg azt, hogy tönkremenjenek a gazdálkodók.
Forrás: teol.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 87 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés