Annak ellenére is bőven van tennivaló a növényvédelemben, hogy az almamolyrajzás intenzitása valamelyest csökkent, a többi molyból pedig alig fognak a csapdák. Az almafalisztharmat-fertőzés viszont kifejezetten erős, továbbá az időjárás kedvez a szőlőperonoszpóra és a többi szőlőbetegség számára is. Mivel július második dekádjában némileg változékonyabb lett az időjárás, a hőségnapok megszűntek, éjszakára pedig felfrissült a levegő, ami kedvezett a harmatképződésnek. Az almásokban tovább erősödött az almafa vértetű terjedése, a kártevő sok gondot okoz az idős és kevéssé védett gyümölcsösökben.

A Magyar Mezőgazdaság cikkét szemléztük. Eszerint az almafa vértetű elleni védelmet nehezíti a buja, sokszor átláthatatlan lombkorona. A kártevőt csak a fák méretéhez igazított maximális dózisú felszívódó rovarölő szerrel lehet a fejlődésében korlátozni.

Alacsony az almamolyrajzás intenzitása - képünk illusztráció

Az almamoly nyári nemzedékének rajzása ugyan lecsökkent, de néhány lepke még repül a fény- és feromoncsapdákba. A kártevő hernyói már a dióban is megtalálhatók, a termés belsejét fogyasztják. Az almásokban a csapdák alig fognak lombosfa fehérmolyt, almalevél sátorosmolyt, almalevél aknázómolyt, illetve almailoncát. Az almafa lisztharmat fertőzése viszont a hajtáscsúcsokon erősen jelen van, a varasodás pedig a leveleket és a gyümölcsöket egyaránt fertőzi. A korábbi baktériumos tűzelhalás újabb tüneteit már nem látni az ültetvényekben - írta Dr. Aponyi Lajos növényorvos.

Hogyan védekezzen az almamoly ellen?

Az almamoly az almatermésű gyümölcsfák egyik legfontosabb ellensége. Magyarországon általában 2, extrém meleg, hosszú nyár esetén akár 3 nemzedékben is megtörténik az almamolyrajzás. Ebben a cikkünkben összefoglaltuk, mit és hogyan érdemes tenni az almamoly ellen.

A diót is támadják a kártevők

A dióültetvények lombozatában sok a dió nemezes- és szemölcsös gubacsatka fertőzéséből eredő tünet. Szintén erősödik a baktériumos és a gnomóniás betegség, amit a korábbi csapadékos időjárás okoz. A barnulásos tünetek levélen és termésen egyaránt előfordulnak. A júniusi- és a zöld cserebogár rajzása az elmúlt időszakban megállt, így már nem lehet újabb kártételekkel találkozni.

https://www.youtube.com/watch?v=ooQj6Yx3RKs
Kiskerti körséta Zsigó Györggyel:a dió atkák, levéltetvek és a gnomónia

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás