Kevés dolog közös a legtöbb gazdában; az egyik ilyen az innováció iránti vágy. Hiszen ki ne szeretne jobb, átláthatóbb, tisztább, egyszerűbb és hatékonyabb megoldásokat találni a gazdaságához? A többi gazdasági ágazathoz hasonlóan mára a mezőgazdaságnak is a modern technológiák széles skálája áll rendelkezésére, ezeket pedig meg kell ismernie a gazdáknak. A FAO is az e-mezőgazdaság mellett áll. Alexandrova Nevena, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) mezőgazdasági innováció és tudásmegosztás szakértője szerint az újdonságokat el kell juttatni minden gazdához. Sőt, lehetővé kell tenni, hogy azokat kreatívan alkalmazzák a mindennapokban - írja az Agro Napló. A szakértővel Szófiában, a 2018. április 18-20. között megrendezett e-mezőgazdaság fórumon beszélgetett Sharon Lee Cowan, a FAO kommunikációs vezetője.
Sokat hallani napjainkban az e-mezőgazdaság fogalmáról – mit jelent ez pontosan?
Az e-mezőgazdaság az információs és kommunikációs technológiák alkalmazását jelenti a mezőgazdaságban, ideértve a növénytermesztést, állattenyésztést, halászatot, valamint az erdőgazdálkodást. Az innovatív technológiák befolyásolják az egész élelmiszer-ellátó rendszert, sokszor olyan hagyományos technológiákat is alkalmazva, mint a rádió, televízió, mobiltelefon. Tevékenységében a FAO egyszerre dolgozik az új technológiák terjesztésén és a használatukhoz szükséges feltételek biztosításán, hogy az újítások különösebb kockázat nélkül, bárki számára elérhetőek legyenek.
Miért fontos a mezőgazdaságban a technológia használata?
A mezőgazdaság komoly szaktudást igényel. A megfelelő időben a pontos információhoz való hozzáférés kulcsfontosságú a vidéki gazdaságok versenyképességéhez és eredményességéhez.  Az elmúlt 15 év információs és kommunikációs forradalma az életünk minden területén változást hozott. Miért épp a mezőgazdaság lenne ez alól kivétel? Ráadásul a mezőgazdaság napjainkra messze túlmegy a földművelés fogalmán. Összekapcsolódik más ágazatokkal és az integráció hatékonyságát a digitalizációval tudjuk biztosítani.
Az e-mezőgazdaság a jövő, de inkább már a jelen tudása - minden generáció érintett
Melyek a rendelkezésre álló technológiák?
A szenzortechnológia elég jelentős. A távoli érzékelővel a termelő adatokhoz juthat a talaj és levegő hőmérsékletéről, a nedvességtartalomról, az időjárási viszonyokról és más körülményekről. Az úgynevezett Internet of Things (IoT), magyarul a „dolgok (tárgyak) internete” szintén fontos a mezőgazdaságban. Ez egy olyan technológia, ami az internetes hálózatokon keresztül teszi lehetővé az eszközök egymással való kommunikációját, nagy mennyiségű adatot létrehozva. Például, adatot gyűjtünk össze különféle forrásokból – a talajtól egészen az égig –, majd egy egységes platformon egyesítjük ezeket, nagy adatmennyiséggel látva el a gazdákat. Az információs és kommunikációs technológia révén piaci és árinformációt küldünk a gazdáknak, segítve őket a döntésben termékeik értékesítéséről.
Az élelmiszerek nyomonkövethetősége is rendkívül fontos. A technológia lehetővé teszi, hogy az élelmiszerek teljes útját végigkövessük – a termelőtől egészen a szupermarketekig. Ezzel pedig láthatjuk, hogy volt-e fagyasztva és felengedve a termék, és ha igen, hányszor.
A pilóta nélküli légi járművek – közismertebb nevükön a drónok – kiválóan alkalmasak információ begyűjtésére nagy területekről. A drónok által készített képek előnye a műholdas felvételekkel szemben a magasabb felbontás, ezzel lehetővé téve a növényi kártevők, betegségek, gyomok vagy az aszály időbeni felismerését. Mindezt úgy, hogy a gazdálkodóknak egyetlen lépést sem kell tenniük a földeken. Itt meg kell említeni, hogy míg sok kistermelő számára nem a területük bejárása okoz gondot, hanem az internet-hozzáférés biztosítása. Pedig szükségük lenne mobil- és okostelefonra, mobilinternetre, internetes tudásmegosztó felületekhez való hozzáférésre, de még a rádióra és televízióra is. Számos ország vidéki területein a mai napig nincs kiépített internetes infrastruktúra.
A blokklánc vagy blockhain technológia forradalmasíthatja a mezőgazdasági termékek kereskedelmét, mivel teljes átláthatóságot biztosít a teljes értéklánc minden fázisában. Megmutatja, hogy ki mit csinál, hogyan módosítja az árat. Elméletben egy nap akár talán még a kiskereskedőkre se lesz szükség.
Ezek szerint az e-mezőgazdaság jó dolog?
Fogalmazzunk úgy, hogy az új technológiák hatalmas lehetőséget kínálnak a mezőgazdaságnak.  Használatukkal hatékonyabbá, biztonságosabbá, kevésbé munkaigényessé válhat a szektor – összességében pedig vonzóbbá a számítógépes világban otthonosan mozgó fiatalok számára, és talán az idősebb, mozgásában akadályozott generációnak is.
Vannak hátrányai is?
Még vannak tisztázandó kérdések az általános szabályok és szabványok szintjén. Például hogy mely adatok tekinthetőek nyilvánosnak és mindenki által hozzáférhetőnek, vagy kiknek a tulajdona a mezőgazdasági termelők adatai (a gazdálkodóé, a tanácsadó cégé, a fejlesztőé vagy a kormányzaté). Továbbá az adatkezelés kapcsán a személyes adatok védelme és ehhez hasonlók. Az igazi gond azonban az, hogy nemzeti stratégia nélkül, ami biztosítja a vidéken élők hozzáférését is, az országok könnyen nyerteseket és veszteseket kreálhatnak.
A nemzeti stratégia kidolgozása egy olyan folyamat, amely figyelembe veszi az adott ország saját vidékfejlesztési céljait és amelyben minden érintett részt vesz – a kisbirtokosoktól a családi gazdaságokon át egészen a nagyüzemi élelmiszeripari vállalatokig.  Az e-mezőgazdaság helyi adottságokhoz igazítása javíthatja a vidéken élők megélhetését és növelheti a jövedelmüket. A FAO világszerte számos országot támogat ebben és reméljük, az Európa és Közép-Ázsia térség számos országával is együtt fogunk dolgozni a jövőben.
Milyen fontos gondolatot osztana meg még a témával kapcsolatban?
A mi üzenetünk, hogy a lényeg nem egy bizonyos technológiában vagy eszközcsoportban rejlik. A legfontosabb dolog, főleg a kistermelők esetében, hogy legyen befogadóképesség és ösztönzés az újításokra. Amint megteremtik ezeket a feltételeket – mint a hozzáférés a technológiához, tudáshoz és infrastruktúrához, a gazdák kiválasztják a számukra szükséges eszközöket és ezek segítségével új módszerekkel és megoldásokkal állnak majd elő.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás