Kevés dolog közös a legtöbb gazdában; az egyik ilyen az innováció iránti vágy. Hiszen ki ne szeretne jobb, átláthatóbb, tisztább, egyszerűbb és hatékonyabb megoldásokat találni a gazdaságához? A többi gazdasági ágazathoz hasonlóan mára a mezőgazdaságnak is a modern technológiák széles skálája áll rendelkezésére, ezeket pedig meg kell ismernie a gazdáknak. A FAO is az e-mezőgazdaság mellett áll. Alexandrova Nevena, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) mezőgazdasági innováció és tudásmegosztás szakértője szerint az újdonságokat el kell juttatni minden gazdához. Sőt, lehetővé kell tenni, hogy azokat kreatívan alkalmazzák a mindennapokban - írja az Agro Napló. A szakértővel Szófiában, a 2018. április 18-20. között megrendezett e-mezőgazdaság fórumon beszélgetett Sharon Lee Cowan, a FAO kommunikációs vezetője.
Sokat hallani napjainkban az e-mezőgazdaság fogalmáról – mit jelent ez pontosan?
Az e-mezőgazdaság az információs és kommunikációs technológiák alkalmazását jelenti a mezőgazdaságban, ideértve a növénytermesztést, állattenyésztést, halászatot, valamint az erdőgazdálkodást. Az innovatív technológiák befolyásolják az egész élelmiszer-ellátó rendszert, sokszor olyan hagyományos technológiákat is alkalmazva, mint a rádió, televízió, mobiltelefon. Tevékenységében a FAO egyszerre dolgozik az új technológiák terjesztésén és a használatukhoz szükséges feltételek biztosításán, hogy az újítások különösebb kockázat nélkül, bárki számára elérhetőek legyenek.
Miért fontos a mezőgazdaságban a technológia használata?
A mezőgazdaság komoly szaktudást igényel. A megfelelő időben a pontos információhoz való hozzáférés kulcsfontosságú a vidéki gazdaságok versenyképességéhez és eredményességéhez.  Az elmúlt 15 év információs és kommunikációs forradalma az életünk minden területén változást hozott. Miért épp a mezőgazdaság lenne ez alól kivétel? Ráadásul a mezőgazdaság napjainkra messze túlmegy a földművelés fogalmán. Összekapcsolódik más ágazatokkal és az integráció hatékonyságát a digitalizációval tudjuk biztosítani.
Az e-mezőgazdaság a jövő, de inkább már a jelen tudása - minden generáció érintett
Melyek a rendelkezésre álló technológiák?
A szenzortechnológia elég jelentős. A távoli érzékelővel a termelő adatokhoz juthat a talaj és levegő hőmérsékletéről, a nedvességtartalomról, az időjárási viszonyokról és más körülményekről. Az úgynevezett Internet of Things (IoT), magyarul a „dolgok (tárgyak) internete” szintén fontos a mezőgazdaságban. Ez egy olyan technológia, ami az internetes hálózatokon keresztül teszi lehetővé az eszközök egymással való kommunikációját, nagy mennyiségű adatot létrehozva. Például, adatot gyűjtünk össze különféle forrásokból – a talajtól egészen az égig –, majd egy egységes platformon egyesítjük ezeket, nagy adatmennyiséggel látva el a gazdákat. Az információs és kommunikációs technológia révén piaci és árinformációt küldünk a gazdáknak, segítve őket a döntésben termékeik értékesítéséről.
Az élelmiszerek nyomonkövethetősége is rendkívül fontos. A technológia lehetővé teszi, hogy az élelmiszerek teljes útját végigkövessük – a termelőtől egészen a szupermarketekig. Ezzel pedig láthatjuk, hogy volt-e fagyasztva és felengedve a termék, és ha igen, hányszor.
A pilóta nélküli légi járművek – közismertebb nevükön a drónok – kiválóan alkalmasak információ begyűjtésére nagy területekről. A drónok által készített képek előnye a műholdas felvételekkel szemben a magasabb felbontás, ezzel lehetővé téve a növényi kártevők, betegségek, gyomok vagy az aszály időbeni felismerését. Mindezt úgy, hogy a gazdálkodóknak egyetlen lépést sem kell tenniük a földeken. Itt meg kell említeni, hogy míg sok kistermelő számára nem a területük bejárása okoz gondot, hanem az internet-hozzáférés biztosítása. Pedig szükségük lenne mobil- és okostelefonra, mobilinternetre, internetes tudásmegosztó felületekhez való hozzáférésre, de még a rádióra és televízióra is. Számos ország vidéki területein a mai napig nincs kiépített internetes infrastruktúra.
A blokklánc vagy blockhain technológia forradalmasíthatja a mezőgazdasági termékek kereskedelmét, mivel teljes átláthatóságot biztosít a teljes értéklánc minden fázisában. Megmutatja, hogy ki mit csinál, hogyan módosítja az árat. Elméletben egy nap akár talán még a kiskereskedőkre se lesz szükség.
Ezek szerint az e-mezőgazdaság jó dolog?
Fogalmazzunk úgy, hogy az új technológiák hatalmas lehetőséget kínálnak a mezőgazdaságnak.  Használatukkal hatékonyabbá, biztonságosabbá, kevésbé munkaigényessé válhat a szektor – összességében pedig vonzóbbá a számítógépes világban otthonosan mozgó fiatalok számára, és talán az idősebb, mozgásában akadályozott generációnak is.
Vannak hátrányai is?
Még vannak tisztázandó kérdések az általános szabályok és szabványok szintjén. Például hogy mely adatok tekinthetőek nyilvánosnak és mindenki által hozzáférhetőnek, vagy kiknek a tulajdona a mezőgazdasági termelők adatai (a gazdálkodóé, a tanácsadó cégé, a fejlesztőé vagy a kormányzaté). Továbbá az adatkezelés kapcsán a személyes adatok védelme és ehhez hasonlók. Az igazi gond azonban az, hogy nemzeti stratégia nélkül, ami biztosítja a vidéken élők hozzáférését is, az országok könnyen nyerteseket és veszteseket kreálhatnak.
A nemzeti stratégia kidolgozása egy olyan folyamat, amely figyelembe veszi az adott ország saját vidékfejlesztési céljait és amelyben minden érintett részt vesz – a kisbirtokosoktól a családi gazdaságokon át egészen a nagyüzemi élelmiszeripari vállalatokig.  Az e-mezőgazdaság helyi adottságokhoz igazítása javíthatja a vidéken élők megélhetését és növelheti a jövedelmüket. A FAO világszerte számos országot támogat ebben és reméljük, az Európa és Közép-Ázsia térség számos országával is együtt fogunk dolgozni a jövőben.
Milyen fontos gondolatot osztana meg még a témával kapcsolatban?
A mi üzenetünk, hogy a lényeg nem egy bizonyos technológiában vagy eszközcsoportban rejlik. A legfontosabb dolog, főleg a kistermelők esetében, hogy legyen befogadóképesség és ösztönzés az újításokra. Amint megteremtik ezeket a feltételeket – mint a hozzáférés a technológiához, tudáshoz és infrastruktúrához, a gazdák kiválasztják a számukra szükséges eszközöket és ezek segítségével új módszerekkel és megoldásokkal állnak majd elő.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás