Fenntartható és regionális termelés, körforgásos gazdaság és állatjólét: ez a céljuk az induló FarmInsect alapítóinak is. „A szóját és hallisztet főleg fehérjetakarmányként használják, amelynek 90%-át importálni kell, és ez bizonyos problémákkal jár” - mondja Thomas Kühn alapító. „Sok horgászterület túlhalászott. És a szója termőterületei is korlátozottak. Ezen kívül hosszú szállítási utak vannak” – jegyzi meg. Nem úgy a lárvák esetében.

A nagy függőség és ezáltal az esetleges ellátási szűk keresztmetszetek mellett a müncheni gyökerű Kühn különösen kritikus a környezeti következményekkel kapcsolatban. 

A fekete katonalégy lárvái kiváló fehérjetakarmányok.  Egy hét alatt a lárvák súlya 250-szeresére nőtt.( Fotó: FarmInsect)

Két másik alapítóval együtt 2018-ban indította a céget el. 2017-ben engedélyezték a rovarok használatát sertések, csirkék és halak etetésére. „Jelenleg mindhárom állatfaj etethető élő rovarokkal. A halak esetében már van engedély a rovarok feldolgozott, például pelletként történő felhasználására is. Várakozásaink szerint ez a jóváhagyás még idén megérkezik csirkék és sertések esetében is. – mondja az alapító.

Légylárvákból fehérjetáp

A FarmInsect a fekete katonalégyet használja. Ennek oka, hogy a cél a regionális körforgásos gazdaság, és így a maradékanyagok takarmányalapként történő felhasználása. A cég időközben számos kísérletben szerzett jó tapasztalatot arra vonatkozóan, hogy a rovarok mely alfajai és mely takarmánykeverékei passzolnak különösen jól egymáshoz, és teszik lehetővé a rendkívül hatékony fehérjetermelést.

Optimális esetben a lárvák takarmányozásában érdekelt gazdaságok például egy régi épületben telepítik a termelőüzemet. A létesítmény egy keverőedényből, a takarmánykondicionálóból, egy robotból – amely a lárvadobozokat egy paravánra üríti és a takarmánykondicionáló alá viszi utántöltés céljából –, valamint klímakamrákból áll. 

A fiatal lárvákat a FarmInsect hetente pótolja. Például a mindenkori betáplálási szubsztrátumhoz illeszthetők. A lárvákat a táplálékot és vizet tartalmazó szubsztrátummal együtt egy hétig a klímakamrákba helyezik. Számítógép figyeli a kamrák páratartalmát, hőmérsékletét és CO2-tartalmát, és szükség esetén beállítja. A betakarításra ezután hetente egyszer kerülhet sor. Egy hét alatt a rovarok súlya 250-szeresére nőtt.

Hasznossá válik a hulladék

A növények mérete évente 250 és 875 tonna betakarítható lárva között változik. A visszamaradó anyagok, például korpa, növényi maradványok vagy régi kenyér takarmányként használhatók fel. De fű vagy gyenge minőségű növényi maradványok is előfordulhatnak. „Egy 250 t éves betakarítású növény megéri olyan gazdaságok számára, ahol körülbelül 1000 sertést vagy 5-10 000 csirkét tartanak. Attól függően, hogy mekkora legyen a lárvák aránya a takarmánykeverékben” – mondja Kühn.

Különféle közelmúltbeli tanulmányok kimutatták, hogy az élő lárvák etetése az állatok jóléte szempontjából is előnyös. Például csökken a farokharapás és a tollcsípés. „Ez egyszerűen inkább megfelel a fajnak megfelelő, természetes takarmányozásnak” – állítja meggyőződéssel Kühn. A rovarok felhasználásában tehát csak előnyöket lát: a környezetnek, a gazdának, aki a hulladékból jó minőségű takarmányt tud előállítani, és nem utolsósorban az ezzel etetett állatoknak.

(Forrás: dlg.org)  

Megosztás

További híreink

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés, még lehet jelentkezni

2024.07.01.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a MATE oktatási rendszerében, még lehet jelentkezni.

Tovább csökkent tavaly a termőföld-eladások száma, az árak viszont nőttek

2024.07.01.

Az országos forgalom közel kétharmadát adó szántó művelési ágat külön vizsgálva 5,3%-kal nőtt tavaly a forgalom, a NAV szűrt, előzetes adatbázisa szerint nagyjából 24,9 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2023-ban.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás